Lyžiari dostanú nové zjazdovky, deťom pribudne areál

Lyžiari dostanú nové zjazdovky, deťom pribudne areál
Lyžiari dostanú nové zjazdovky, deťom pribudne areál
Stiahnuť PDF

„Štrbské Pleso má charakter rodinného strediska, ktoré v súčasnosti nemá modrú – ľahkú zjazdovku. Modrá zjazdovka bude vybudovaná pre začiatočníkov a menej zdatných lyžiarov. Strmé úseky prispôsobujeme požiadavkám klientely a niektorým úsekom preto upravíme obtiažnosť,“ uviedol Peter Tomko, riaditeľ horského strediska Štrbské Pleso.

Práce a terénne úpravy na zjazdovkách začnú medzi existujúcimi zjazdovkami Esíčko a Interski. V strednej časti sa spojí trasa lyžiarskeho vleku H-130 Interski a zjazdovky Spojka. Horná časť zjazdovky bude nová a bude vychádzať od budúcej vrcholovej stanice lanovky, ktorá nahradí 40-ročný lyžiarsky vlek H-130 Interski. Zároveň sa vytvorí prepojenie v strednej časti zjazdovky Solisko so zjazdovkou Furkota.

Kosodrevinový úsek sa bude upravovať mechanizmami, ktoré budú dočasne vytvárať čulý ruch, ktorému sa nedá vyhnúť. Povrch zjazdoviek sa musí upraviť strojmi tak, aby bol čo najrovnejší, následne sa oseje trávnym semenom z okolitých lúk. Aby sa zabránilo erózii, povrch zjazdovky sa nastelie senom a strmé časti sa pokryjú sieťovinou z juty. Juta je prírodný materiál, ktorý v prvých rokoch slúži proti erózii a po jej rozpade zase ako hnojivo pre trávu. Každoročne sa terén na zjazdovkách revitalizuje a upravuje trávnatý porast.

V zimnej sezóne 2013/14 pribudne najmenším lyžiarom nový areál, nad údolnou stanicou lanovej dráhy Solisko, ktorý bude oddelený od existujúcich zjazdoviek. Pre malých lyžiarov tak vznikne samostatný priestor pre lyžiarsku škôlku.

Investičné náklady na zjazdovky a na systém technického zasnežovania predstavujú 370-tisíc EUR. V zimnej sezóne 2014/15 je v pláne investícia do lanovej dráhy v celkovej hodnote 5 miliónov EUR. 6-miestna odpojiteľná sedačková lanovka bude náhradou za zastaralý lyžiarsky vlek, ktorý pri sťažených klimatických podmienkach (vietor, hmla) na zjazdovke Solisko, nestíha spĺňať požiadavky lyžiarov.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlyn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2012 sa preinvestovalo do uvedených stredísk vyše 144 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.