Z Lomnického sedla sa rútil rýchlosťou 160 km/h

Z Lomnického sedla sa rútil rýchlosťou 160 km/h
Z Lomnického sedla sa rútil rýchlosťou 160 km/h
Stiahnuť PDF

Na najstrmšej a najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku v Lomnickom sedle bol v piatok 20. marca oficiálne zmeraný rýchlostný rekord 160,79 km/h vytvorený na 2,17 m dlhých downhillových lyžiach. Niekoľkonásobný víťaz rýchlostných pretekov Zjazd na Doraz a Redbull Home Run, ktoré sa v minulých rokoch uskutočnili aj v Tatranskej Lomnici a v Jasnej, si svoj strmhlavý boj na lyžiach poriadne vychutnal. „Pre mňa je to adrenalín a pocit, že si tú rýchlosť viem maximálne užiť. Čím väčší extrém, tým viac si posúvam hranice a prekonávam limity. Možno sa raz dostanem aj nad hranicu 200 km/h. Zjazdovka bola v perfektnom stave. Podmienky boli viac ako ideálne,“ uviedol Michal Bekeš.
Ako ďalej Bekeš povedal, na vytvorenie rekordu sa pripravoval už od minulého leta. Príprava spočívala v kondičnom tréningu. „Rýchlostnému zjazdu sa venujem od roku 2009, motivovali ma kamaráti z Poľska, kde je táto disciplína oficiálna. Tento extrémny lyžiarsky zjazd si vyžaduje vynikajúce znalosti lyžovania. Rýchlostný zjazd je bezpečný ako zjazdové lyžovanie. Zranenia sú minimálne, ak je trať rovná ako platňa, bez nerovností. Lomnické sedlo má výborné podmienky aj parametre, výlučne prírodný sneh, prevýšenie 439 m a priemerný sklon zjazdovky je 47% a lyžovať sa tu dá aj do mája,“ dodal Bekeš. 
Speed ski je oficiálna športová disciplína pod hlavičkou Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS. Rýchlostný zjazd z prudkých kopcov priamo dole „šusom“ sa delí na dve základné kategórie: S-1 (speed one) – vrcholná kategória so špeciálnymi aerodynamickým výstrojom a SDH (speed downhill) – vybavenie lyžiara je štandardné. Svetový rekord kategórii SDH je 210,770 km/h. Každoročne sa jazdí séria pretekov v rámci Svetového pohára a raz za dva roky aj Majstrovstvá sveta v Speed ski. Okrem spomínaných pretekov sa súťaží o prekonanie svetových rýchlostných rekordov. Rekordérom v rýchlostnom Speed ski zjazde S-1 je Talian Simone Origone s rýchlosťou 252,454 km/h (marec 2014).
_______________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2014 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 200 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.