V Jasnej vybudovali čerpaciu stanicu na odber vody pre hasičskú techniku

< späť

JASNÁ (6. 9. 2021) Novovybudované zasnežovacie nádrže v Jasnej vybavilo horské stredisko čerpacou stanicou pre hasičskú techniku. Voda z nádrží tak bude v prípade potreby veľmi rýchlo dostupná aj na hasenie lesných požiarov v Demänovskej doline.

Sústava troch v kaskáde umiestnených nádrží dokáže zachytiť takmer 50tis m3 vody. Investícia vo výške 3, 7 mil eur dokáže okrem akumulovania vody pre potreby zasnežovania zachytávať aj náhle prívalové dažde a udržiavať plynulý prietok v potokoch. Nádrže najnovšie doplnili o novú čerpaciu stanicu pre hasičskú techniku, aby mohli slúžiť aj ako odberné miesto požiarnej vody. 

Použitie vody z nádrží na hasenie požiaru je možné minimálne dvoma spôsobmi. Buď priletí vrtuľník s vakom a naberie si vodu priamo do neho, alebo príde cisterna, ktorá hodí hadicu do nádrže a čerpadlom si vodu vytiahne. Na jar a na jeseň sa však môže stať, že hladina zamrzne a to by mohol byť problém,“ vysvetľuje riaditeľ stavebného oddelenia TMR Vladimír Čukan. Zástupcovia hasičského a záchranného zboru preto navrhli technické riešenie, ktoré tento problém odstránilo. „Pri nádrži sme inštalovali pevný stojan pre možné pripojenie až troch požiarnych vozidiel naraz s tým, že voda je do stojana privedená samostatným potrubím z dna nádrže. Zároveň sme vytvorili spevnenú plochu pre tri hasičské autá, takže odber vody by v prípade potreby mal byť bez problémov a to, čo je pri požiaroch dôležité, s veľkou kapacitou a rýchly,“ uviedol riaditeľ strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Novinku vo vybavení horského strediska si počas uplynulého víkendu otestovali aj profesionálni hasiči, ktorí spolu s dobrovoľníkmi v Jasnej trénovali súčinnosť pri likvidácii lesných požiarov. Okrem preverenia novovybudovanej čerpacej stanice Zadná voda si vyskúšali aj útočné vedenie pomocou jazierkového systému v náročnom horskom teréne s diaľkovou dopravou vody zo zasnežovacieho jazierka na Bielej púti. Cvičenia sa okrem profesionálov z OR HAZZ v Liptovskom Mikuláši zúčastnilo aj 20 dobrovoľných zborov z celého okresu.

Uplatnenie benefitov

Výhody akcionárskeho klubu

Akcie Benefity
25 6 vstupov
40 12 vstupov
80 25 vstupov
130 1 x sezónny lístok
250 2 x sezónny lístok
500 VIP viac info
750 VIP GOLD viac info
Viac info nájdete tu
./
../../../