Skupina TMR vo finančnom roku 2022/23 dosiahla významný rast výsledkov

Skupina TMR vo finančnom roku 2022/23 dosiahla významný rast výsledkov
Skupina TMR vo finančnom roku 2022/23 dosiahla významný rast výsledkov

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (29. februára 2024) – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. („TMR“, „Spoločnosť“) dnes zverejnila svoje hospodárske výsledky k 31. októbru 2023. Konsolidované výnosy Skupiny boli v tomto období o 56 miliónov eur vyššie ako počas rovnakého obdobia vlani. Prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) stúpol o 76% na 59,4 mil. EUR.

Kľúčové ukazovatele výkonnosti v jednotlivých segmentoch zaznamenali významné nárasty v porovnaní s minulým rokom, čo sa odzrkadlilo na vyšších tržbách.

Máme za sebou úspešný a náročný rok. Čelili sme nielen ekonomickým výzvam vo forme zvyšovania spotrebiteľských cien tovarov a služieb, rastu ceny práce a nárastu úrokových sadzieb, ale aj vplyvu nevyspytateľného počasia, ktoré ovplyvnilo zimnú sezónu v strediskách mimo Slovenska. Navzdory spomenutým negatívnym vonkajším vplyvom sme dosiahli rekordné čísla, ktoré odzrkadľujú nielen našu odolnosť voči nástrahám, ale aj schopnosť rýchlo a efektívne reagovať na meniace sa okolnosti. Efektívne využívame naše dlhodobé know-how v riadení cenotvorby pomocou dynamických cien, zavádzame nové produkty, využívame synergie v rámci našich stredísk a výhody zastrešované programom Gopass. Vďaka tomu sa konsolidované výnosy zvýšili o 43% na 188,4 mil. EUR a prevádzkový zisk Skupiny pred odpismi, úrokmi a daňami – EBITDA, vo výške 59,4 mil. EUR stúpol o 76% voči minulému fiškálnemu roku. Po zohľadnení vyšších prevádzkových nákladov, rastu úrokových nákladov, odpisov a vytvorením opravnej položky k dlhodobému majetku a daňovým nákladom sme vykázali čistú konsolidovanú stratu 0,5 mil. EUR. Napriek tejto strate sa nám podarilo udržať cash-flow skupiny na stabilnej úrovni, s riadnym a včasným plnením všetkých záväzkov voči našim veriteľom a partnerom,“ komentoval výsledky predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny TMR, Igor Rattaj.

Najväčší segment Horské strediská vykázal výnosy vo výške 70,832 mil. EUR, čo predstavuje medziročný rast 39,1%. Výnosy segmentu Zábavné parky zaznamenali nárast na 23,344 mil. EUR. Segment Golf dosiahol výnosy vo výške 855 tis. EUR, čo predstavuje nárast 15,5%. Výnosy z Reštauračných zariadení zaznamenali nárast na 27,474 mil. EUR. V segmente Športové služby a obchody, ktorých výkonnosť do určitej miery koreluje s výkonnosťou stredísk, výnosy narástli na 6,724 mil. EUR. Segment Hotely zaznamenal nárast tržieb na 55,962 mil. EUR. V rámci segmentu Realitné projekty TMR vykázalo počas sledovaného obdobia výnosy 3,188 mil. EUR, a to najmä z predaja chatiek v Tatralandii.

Počet lyžiarskych osobodní v Horských strediskách bol medziročne vyšší o 10,1% a dosiahol úroveň 2,928 mil. (2,660). Zábavné parky v sledovanom období zaznamenali nárast návštevnosti na úrovni takmer 26% a dosiahol úroveň 1,880 mil. návštevníkov (1,416).

Priemerná vážená obsadenosť hotelového portfólia bola vyššia o 4,9 percentuálnych bodov, celkovo vzrástla na 59,4%. Priemerná denná cena za izbu (ADR) na úrovni portfólia sa zvýšila o 4,7% na 112,17 EUR.

V minulom roku sme preinvestovali 22,7 mil. EUR. Investície smerovali predovšetkým do slovenských stredísk – prioritne do projektu výstavby hotelového komplexu Jasná Central Resort Hotel. Medzi ďalšie významné investície patrilo dokončenie výstavby lanovej dráhy Biela Púť-Priehyba a jej uvedenie do prevádzky, rekonštrukcia wellness v Grandhoteli Starý Smokovec a prestavba apartmánov v Bešeňovej. Investície smerovali aj do našich zahraničných stredísk v Poľsku, Česku a v Rakúsku.

Podrobnejšie výsledky sú k dispozícii na https://tmr.sk/sk/pre-investorov/financne-informacie/rocne-spravy

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní alebo si prenajíma a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta, Noc na Chopku, Hotel SKI a Hotel Liptov. TMR je zároveň vlastníkom vodných parkov Tatralandia a Bešeňová. Ide o najväčšie vodné parky s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia a v hoteloch Bešeňová, Galeria Thermal Bešeňová a prevádzkuje aj Hotel Akvamarín Bešeňová. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. V slovenských Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso, Noc na Lomnickom štíte, Apartmány Horec. V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz a Muttereralm Innsbruck. V Čechách tiež vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku TMR vlastní a prevádzkuje horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a  Legendiu – Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko). V rámci realitných projektov sa Skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR. Do konca finančného roka 2023 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 466 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.