Ak nebude tatranským strediskám umožnený aspoň čiastočný rozvoj, vysokú návštevnosť bude možné regulovať iba vyššími cenami skipasov

Ak nebude tatranským strediskám umožnený aspoň čiastočný rozvoj, vysokú návštevnosť bude možné regulovať iba vyššími cenami skipasov
Ak nebude tatranským strediskám umožnený aspoň čiastočný rozvoj, vysokú návštevnosť bude možné regulovať iba vyššími cenami skipasov
Stiahnuť PDF

„V blízkosti všetkých existujúcich horských stredísk v Tatrách existuje stále nevyužitý potenciál na rozvoj cestovného ruchu a zimných športov. Rozptyl na väčšom území a do viacerých lokalít by pre lyžiarov znamenal väčší komfort, vyššiu bezpečnosť a v neposlednom rade aj lepšie ceny,“ hovorí generálny riaditeľ a predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý. Situácia vyústila až do stavu, že cez Gopass bolo možné kúpiť si cez sviatky oveľa lacnejšie skipasy aj do Álp na ľadovec Mölltaler, než do Tatranskej Lomnice či na Štrbské Pleso.

Aj táto zima ukazuje, že čoraz väčšou výzvou je garancia snehu, kvôli čomu mnohé strediská nedokázali včas zasnežiť všetky zjazdovky a poskytnúť lyžiarom plnú kapacitu. Úzkym miestom v strediskách zostáva doprava, a to najmä riadenie príjazdu návštevníkov do stredísk a, pri nedostatku iných spôsobov prepravy (verejná doprava, lanovky), aj parkovacie kapacity.

„Za TMR sme už predložili viaceré návrhy a zámery na rozvoj alebo lepšie fungovanie stredísk, ale nevyjasnené pravidlá pre rozvoj cestovného ruchu na území TANAPu a mnohé ďalšie obštrukcie nám znemožňujú ich realizáciu v blízkej budúcnosti. Preto sa zdá, že jedinou cestou pre zvládnutie rastúcej návštevnosti bude aj do budúcna cenová regulácia. Ak chceme, aby sa v Tatrách kvalitne lyžovalo aj o niekoľko rokov, tradičné strediská cestovného ruchu musia dostať priestor hovoriť o svojom potrebnom rozvoji,“ dopĺňa B. Hlavatý.

Situácia v jednotlivých horských strediskách v Tatrách:

TATRANSKÁ LOMNICA A STRBSKÉ PLESO

• Po niekoľkých náročných rokoch, strediská vo Vysokých Tatrách zvládli vďaka cenovej politike sviatočný nápor turistov na konci roku 2018 plynulo, netvorili sa výrazné dopravné zápchy a nenastal dopravný kolaps. Aj napriek tomu boli všetky parkovacie plochy beznádejne obsadené.

Rozvojové projekty: V Tatranskej Lomnici predložila spoločnosť TMR návrh obnoviť niekdajšie stredisko Jamy.  Jeho súčasťou by bolo nové parkovisko na západnom okraji Tatranskej Lomnice a nová zastávka TEŽ. Zároveň bol opätovne predložený už v minulosti schválený projekt novej lanovky a zjazdovky nad Botanickou záhradou v Tatranskej Lomnici, ktorá by v tomto stredisku vytvorila druhý nástupný bod na východnom okraji mesta.  Oba tieto zámery by vytvorili širšiu ponuku lyžovania, a to naviac na územiach, kde má lyžovanie tradíciu. Vybudovaním dvoch nástupných bodov by sa zásadne znížil počet prejazdov vozidiel centrom Lomnice, a tak sa odstránilo riziko dopravnej zápchy.

Rozvojové projekty: Na Štrbskom Plese je na stole návrh od spoločnosti 1. Tatranská, ktorý okrem nových zjazdoviek navrhuje „dotiahnuť“ lanovku čo najbližšie nielen k parkovacím plochám na centrálnom parkovisku, ale aj k železničnej stanici a autobusovej stanici. Tým by sa docielilo, že návštevníci budú pri prístupe do strediska môcť využívať  v oveľa väčšej miere hromadnú dopravu, čo pomôže dopravnej situácii aj životnému prostrediu.

STARÝ SMOKOVEC

• V Starom Smokovci dnes neexistuje adekvátna ponuka lyžovania, ale ako v jedinom tatranskom stredisku tam počas tohtoročných sviatkov nastal problém s dopravou z dôvodu vysokého záujmu o návštevu atrakcie Tatranský ľadový dóm. Ten denne navštívilo viac ako 5 000 osôb, čo z hľadiska súčasných kapacít dopravnej infraštruktúry prekračuje možnosti strediska.

Rozvojové projekty: V prípade Smokovcov má TMR už dlhodobo záujem o obnovenie lyžovania a „vytvorenie“ zimnej sezóny v lokalite, kde sa v minulosti dokonca uskutočnil Svetový pohár v lyžovaní. Idea prepojiť stredisko v Smokovcoch so strediskom v Tatranskej Lomnici  mala zase za cieľ zvýšiť atraktívnosť oboch stredísk a zároveň znížiť dopravné zaťaženie medzi nimi. Vybudovanie strediska, ktoré by prispelo aj k lepšiemu rozptylu lyžiarov a návštevníkov v Tatrách počas sezóny, nie je však  aktuálne možné kvôli neodôvodnenému rozšíreniu územia európskeho významu v okolí Starého Smokovca.

JASNÁ NÍZKE TATRY

• V najnavštevovanejšom slovenskom lyžiarskom stredisku Jasná dosiahla návštevnosť počas troch najsilnejších dní tohtoročného „zlatého týždňa“ takmer 100 % možnej únosnej kapacity strediska. Prevádzky a lanovky fungovali v maximálnej možnej kapacite, problémom strediska sú ale nedostatočné kapacity pre zasnežovanie. To malo za následok, že stále nie sú otvorené všetky zjazdovky.

Rozvojové projekty: V Jasnej je dnes k dispozícii iba nádrž, ktorá stačí na zasnežovanie na max. 2 dni. Následne sa musí využívať iba povrchová voda, ktorá priteká v malom množstve, a preto aj otváranie zjazdoviek trvá dlhšie a deje sa postupne. Už takmer 3 roky je pripravený návrh na vybudovanie novej nádrže s väčšou kapacitou, ale k jej realizácii je potrebná zmena územného plánu, ku ktorej stále nedošlo.

TMR predložila aj návrh novej zjazdovky č. 15 Luková – Otupné a novej lanovky na Priehybu, po ktorej už mnoho rokov volajú lyžiari, ale projekt sa nehýbe už niekoľko rokov. Kvôli rôznym obštrukciám teraz dokonca hrozí, že sa začne posudzovať úplne od začiatku v novom konaní EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie).

Všetky vyššie spomenuté projekty by pomohli cestovnému ruchu v Tatrách, ubytovateľom v regióne a v konečnom dôsledku by mali pozitívny dopad aj na tatranské prostredie. Rozptyl návštevníkov na väčšom území a do viacerých lokalít by znamenal menší nápor na vybrané lokality a návštevníkom by priniesol komfort a vyššiu bezpečnosť na zjazdovkách, a v neposlednom rade aj lepšie ceny. Tradičné strediská cestovného ruchu v Tatrách  musia dostať priestor na rozumný a potrebný rozvoj.  

________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu  vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2017 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 300 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.