Chopok bude zastávkou špičkových pretekov vo voľnom teréne

Chopok bude zastávkou špičkových pretekov vo voľnom teréne
Chopok bude zastávkou špičkových pretekov vo voľnom teréne
Stiahnuť PDF

„Jasná žije freeridom a my kladieme väčší a väčší dôraz na organizáciu, komunikáciu a komfort pretekárov. Tento rok máme potvrdených 80 pretekárov zo 16 krajín. Z 25 žien je 14 v lyžiarskej kategórii a 11 v kategórii snowboard. Z 55 mužov si lyžiarky obuje 36 chlapov a 19 nasadí snowboard. Medzi pretekármi uvidíme aj špičky zo svetových pohárov ako sú Dani Fornell – Prat z Androry, Sam Lee z Nového Zélandu, Anna Orlova z Ruska, či Rakúšanka Manuela Mandl. Divokú kartu sme pridelili našim top jazdcom Baši Števulovej, Janovi Tajbosovi a Marekovi Gazdovi. Okrem nich bude našu krajinu reprezentovať aj Marián Labuda. Jasná Adrenalín má najvyššie hodnotenie kvalifikačného preteku FWQ a pretekári, ktorí jazdia na celej sérii FWT si po cenné body prichádzajú aj na Chopok, pretože za víťazstvo získavajú aj najväčší počet bodov, čo je napr. v kategórii SKI Men až 2 500 bodov. Ten istý počet bodov získava aj víťaz preteku FWT,“ konštatoval Ladislav Mrava, riaditeľ pretekov Jasná Adrenalín.

Preteky sa uskutočnia na severnej až severovýchodnej časti Chopka vo voľnom teréne s 53 až 35 stupňovým sklonom. Štart pretekov je v nadmorskej výške 2 002 m n.m. a cieľ v 1 602 m n.m., jazdci prekonávajú 400 metrový rozdiel v skalnom teréne.  Pretekári si trať dopredu nemôžu vyskúšať, ale prvýkrát idú priamo na jeden pokus na pretekoch. V deň pred štartom majú tzv. riders meeting, kde sa spoločne s HZS rozoberá detailne celý terén Lukového kotla a podrobne sa informuje aj o nebezpečenstve. Rozhodcovia sú rozdelení do dvoch trojíc. Medzi zahraničnými odborníkmi má zastúpenie aj Slovenka Monika Tatarková, ktorá je uznávanou porotkyňou vo svete. „Porotcovia si všímajú a hodnotia päť parametrov a to sú: Air, Style, Line, Control a Fluidity. Ak pretekár nejde v teréne plynule a pri nejakom skoku zaváha a spomalí, automaticky sa mu strhávajú body. Prize money predstavuje 10 tisíc eur rozdelených do štyroch kategórií vždy prvým trom ,“ doplnil L. Mrava.

Kultové preteky na Chopku začínajú bohatým sprievodným programom už 21. februára a to welcome party with DJ Vec v Hoteli SKI na Záhradkách. Počas prvého súťažného dňa v piatok 23.2. a v sobotu je vo freeridovej dedine v lokalite Priehyba k dispozícii testovanie najnovšej ponuky freerideových lyží. Sobotný večer bude patriť after party s raparom Vec a s Tonom S. Bližšie informácie na www.jasna.sk alebo na www.jasnaadrenalin.sk


__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2016 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR 230 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.