Pod Chopkom vyrastá unikátny antický chrám

Pod Chopkom vyrastá unikátny antický chrám
Pod Chopkom vyrastá unikátny antický chrám
Stiahnuť PDF

47,5 ton čistého ľadu dovezeného z poľského mesta Wroclaw a 400 m3 snehu sa o pár dní premení na jedinečné umelecké dielo z čias antických bohov. Na výstavbu antického chrámu a jeho pilierov, či strechy sa využije 360 ľadových blokov, z ktorých jeden blok váži 125 kg. 5 umeleckí sochári a 5 pomocníci začali stavať ľadovú stavbu uplynulý týždeň. Výstavba diela bude trvá 8 – 10 dní. Chrám zažije svoju premiéru v sobotu 24. januára za účasti zakladateľa projektu „Spartan Race“ Američana Joe De Sena, ktorý je ikonou spomínaných pretekov. „Práca na ľadovom diele nám ide dobre, takýto kolos sme ešte nikdy nerobili, aj keď už máme skúsenosti so stavaním ľadových sôch na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Ľad je háklivý na teploty, robotu nám trošku komplikuje počasie, ale veríme, že sa opäť ochladí a odovzdáme stavbu na čas. Námet na antický chrám sme čerpali zo starogréckej a starorímskej mytológie, stavba bude mať 5 hlavných stĺpov a 6 bočných stĺpov v iónskom slohu. Interiér zdobia 4 sochy sparťanských bojovníkov so štítmi a kópiami. V najvyššom bode má stavba 5,5 m a veľkosť diela je 11×11 m,“ uviedol Adam Bakoš, vedúci sochár ľadového chrámu v Jasnej.     
Winter Spartan Sprint sa prvýkrát uskutoční v takýchto zimných podmienkach v strednej Európe. Náročná minimálne 5 km dlhá prekážková trať s rafinovane zakomponovanými umelými a prírodnými prekážkami (minimálne 15) je proklamovaná ako „najťažší beh na svete.“ Po skončení pretekov budú môcť návštevníci Jasnej obdivovať ľadový chrám do konca zimnej sezóny. Objekt bude vo večerných hodinách nasvietený a bude dotvárať večernú atmosféru Jasnej. Návštevníci si môžu počas zimných večerov užiť okrem ľadového chrámu aj zábavnú Fun arénu so sánkovaním, snowfuntools, večerné lyžovanie, či nákupy spojené s ochutnávkou vareného vína v obchode Vist Shop.

___________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2014 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 200 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.