Prebudenie najkrajšieho tatranského kvetu je nultou etapou Lomnického korza

Prebudenie najkrajšieho tatranského kvetu je nultou etapou Lomnického korza
Prebudenie najkrajšieho tatranského kvetu je nultou etapou Lomnického korza
Stiahnuť PDF

TMR ako líder v cestovnom ruchu nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe má ambíciu, ale aj zodpovednosť, zlepšovať život obyvateľom a prinášať lepší zážitok návštevníkom Tatier. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa spoločnosť rozhodla do projektu Lomnického korza pustiť. „Chceme, aby tatranské osady ožili. Chceme vrátiť život stavbám, ktoré tu historicky existujú. Chceme priviesť život do tohto územia, zvýšiť jeho atraktivitu. Sme presvedčení, že Tatranská Lomnica si zaslúži mať svoje hlavné námestie,“ vysvetľuje riaditeľ oddelenia realitných projektov TMR, František Šoltis.

Pôvodné štúdie Lomnického korza, ktoré pred rokmi predstavila spoločnosť Esin group, sa realizovať nebudú. Aktuálne odborný projektový tím TMR pracuje na architektonickej štúdii k celému územiu. Ako Šoltis povedal, radi by projekt pripravili tak, aby napĺňal potreby mesta, spĺňal predstavy mestského zastupiteľstva a ochrany prírody a aj požiadavky návštevníkov Vysokých Tatier. „V prvom rade sa chceme venovať rekonštrukcii existujúcich a pomaly chátrajúcich objektov, ktoré majú unikátnu polohu v bezprostrednej blízkosti nástupu na lanovky a Lomnického korza. Staré stavby majú zaujímavé umiestnenie, ktoré ani časom nestratilo na pôvabe,“ dodáva.

Na prestavbe apartmánového domu Horec sa už usilovne pracuje. Dušu budove vdýchol architektonický tím Ing. arch. Petra Marcinka. Ako povedal, práve táto budova by mala naznačiť charakter zástavby nového centra, ktoré by tu malo vzniknúť. „Verím, že architektúra budovy Horca, hoci táto je rozsahom drobná, bude verejnosťou prijatá, naznačí legitímnosť súdobého prístupu  v architektonickom riešení v sídle Tatranská Lomnica a splní aj túžbu po jedinečnosti. Našim prianím je, aby sa stala prirodzenou súčasťou tohto sídla a svojou inakosťou dotvárala zážitky z tohto prostredia a hlavne z tejto nádhernej krajiny, ktorú nesmieme  pretvárať, smieme ju  iba dotvárať,“ vysvetlil architekt. Apartmánový dom Horec bude ponúkať 22 jednopodlažných apartmánov a 4 dvojpodlažné penthousy. Všetky apartmány budú plne vybavené vrátane mobiliáru, 19 z nich bude jednospálňových a 7 dvojspálňových. Ich veľkosť sa pohybuje od 41 do 145 m2 vrátane logií a terás. Plán dokončenia rekonštrukcie je pred začiatkom zimnej sezóny 2020/2021.

Príprava celého projektu Lomnického korza je mimoriadne náročná. „K realizácii budeme pristupovať etapovito. Novú podobu by mala dostať aj stará budova Sasanka, ktorá je susedkou Horca. V súčasnosti tiež hľadáme partnera, ktorý by mal ambíciu uchopiť rekonštrukciu polohou a rozlohou najvýznamnejšej budovy v tomto území, ktorou je hotel Slovakia. Mimoriadne sa sústreďujeme na to, aby sme všetky podklady pripravili v súlade s existujúcimi legislatívnymi podmienkami,“ uzavrel Šoltis.

Projekt Lomnického korza by tak mal nielen dopriať novú tvár budovám, ktorým už v Tatranskej Lomnici pomaly zvoní umieračik, ale tiež ponúknuť  priestor pre kultúrne podujatia, turisticko-marketingové podujatia. Lomnické korzo by sa malo stať prirodzeným centrom Tatranskej Lomnice.

_____________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní alebo si prenajíma a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktorú TMR spoluprevádzkuje. V slovenských Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Noc na Lomnickom štíte. V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku TMR vlastní a prevádzkuje horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a  Legendiu – Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko). V rámci realitných projektov sa Skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR.. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.