Rotunda opäť ožíva v čase
Rotunda opäť ožíva v čase
Stiahnuť PDF

Unikátnu časovú kapsulu pomáhali na samotný vrchol Chopku vyniesť už v júni tohto roka dvaja kozmonauti. Ešte posledný týždeň bude možnosť vhodiť svoj odkaz do časovej kapsuly, ktorá sa práve 28. decembra slávnostne zaplombuje a odkazy v nej pretrvajú v čase 20 rokov. Každý, kto bude v roku 2033 držiteľom odznaku s príslušným číslom obálky z časovej kapsuly, bude oprávnený si o 20 rokov prevziať odkaz. Symbolický časový medzník uzavretia časovej kapsuly majú v rukách tri osobnosti. Staršiu generáciu zastúpi pamätník pôvodnej Rotundy Ján Žiška, súčasníkov lyžiar Adam Žampa a tých najmladších zastúpi šesťročná lyžiarka Zina Antolová, ktorej bude asistovať pán Tatier – Tatranec. 150 kilogramový bronzový tubus je dielom akademického sochára Jozefa Mundiera. Dve strany obalu časovej kapsuly symbolizujú severnú a južnú stranu Chopku. Na každej strane bronzového veka je vytepaný dátum 2013-2033, motívmi reliéfu sú tunajšia flóra a ochranca Demänovskej Doliny, strážca odkazov – drak Demián. Obruba obalu časovej kapsuly je zložená z troch kruhov. Vnútorný prstenec stvárňuje rok rozdelený na 12 častí, v každej je znak zverokruhu príslušného znamenia. Stredný kruh tvorí 52 týždňov s jednotlivými fázami mesiaca a vonkajší prstenec delí týždne na 7 dní, každý deň vyjadruje špirálu nekonečného opakujúceho sa cyklu dňa a noci. O 20 rokov otvoria časovú schránku na to poverení správcovia, ktorí odkazy posunú držiteľom odznakov. Počas nadchádzajúceho leta bude časová kapsula osadená v exteriéri Rotundy na špecifickom mieste. Viac o projekte časovej kapsuly aj na http://www.jasna.sk/aktivity-a-eventy/casova-kapsula/.   

Slávnostným aktom uzavretia časovej kapsuly a rovnako nezničiteľnosťou v čase je obnovená a znovuotvorená panoramatická Rotunda, ktorá okrem 100 miestnej reštaurácie, 5 apartmánov, či priestrannej vonkajšej 200 miestnej vyhliadkovej terasy, je zároveň výstupnou stanicou lanoviek prepájajúcej severný a južný lyžiarsky svah druhého najvyššieho vrchu Nízkych Tatier. Interiér reštaurácie ozvláštni unikátna snímka hviezdy pod názvom nebula IC410, ktorú pre Rotundu vyhotovili pracovníci astrofyzikálneho ústavu (Harvard- Smithsonian CfA, Observers) Cambridge, Messachusetts. Kľúčová investícia je netradičnou architektonickou stavbou, ktorá jednak chráni návštevníkov Chopku pred nepriaznivým veterným počasím, ale zároveň aj poskytuje nezabudnuteľné výhľady na okolitú scenériu Západných Tatier a Horehronia. Podrobne o Rotunde na http://www.jasna.sk/aktivity-a-eventy/bary-a-restauracie/rotunda-restaurant/

__________________________________________________________________________________

Spoločnosť  Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlýn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský akvapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo FunParku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní  hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestuje do uvedených stredísk takmer 190 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.