Tatralandia otvorila najväčší typ toboganu turbulence v Európe

Tatralandia otvorila najväčší typ toboganu turbulence v Európe
Tatralandia otvorila najväčší typ toboganu turbulence v Európe
Stiahnuť PDF

„Tatralandia vždy prinášala novinky a udávala trendy rozvoja aquaparkovej zábavy v strednej Európe. Vybudovaním nových toboganov s použitím veľkých raftov až pre 4 osoby znova posunula latku svojej atraktívnosti vyššie a získala náskok voči konkurencii. Spoločnosť Polin Waterparks, ktorá je svetovým lídrom vo vývoji, výrobe a dodávke toboganov a vodných atrakcií je hrdá na to, že spolu s investorom postavili a odovzdali návštevníkom aquaparku tobogany, ktoré nemajú v Európe obdobu. Modrý adrenalínový tobogan typu Family Turbulence, ktorý dostal názov Delphin je prvý a najväčší svojho druhu v celej Európe. Výnimočný je rýchlosťou a adrenalínovým zážitkom. Už z prvých reakcií návštevníkov, ktorí boli nadšení a chceli ísť na jazdu opäť je jasné, že Polin Waterparks a Tatralandia spolu vytvorili jedinečný tobogan, ktorý je lákadlom pre každého návštevníka z celého sveta. Tatralandia sa dostáva do 1. ligy v rámci celej Európy a my jej prajeme veľa spokojných návštevníkov,“  uviedol Ján Gemzický, zástupca Polin Waterparks pre Slovensko a Českú republiku.  

Modrý tobogan s názvom Delphin má výšku 17,16 m a návštevníci si na ňom užijú strmé klesanie a vzápätí sa dostávajú kolmo nahor a to vďaka tzv. U-rampe. Nasleduje ďalší zážitok v podobe cúvania, menšieho skoku, nárazu a pristátia v dopadovom bazéne. Druhý žltooranžový tobogan s názvom 4Family umožňuje užívať si zábavu a vzrušenie pri otočkách, zákrutách a klesaniach spoločne s ostatnými členmi rodiny v okrúhlych 4-miestnych raftoch. Súčasťou toboganového komplexu je výťah na rafty. Tobogany sú vyrobené špeciálnou tlakovou odlievanou technológiou (RTM), ktorá je zároveň novinkou v oblasti ich výroby. Povrch toboganov je vďaka nej dokonale lesklý a hladký na oboch stranách, materiál má rovnakú hrúbku, spoje sú hladké a výroba je veľmi ekologická. Spoločnosť Polin túto úpravu nazýva „Magic Shine“. Väčšina výrobcov používa tradičné výrobné procesy tzv. otvoreného tvarovania, pri ktorých však povrch ostáva matný a na dosiahnutie potrebného lesku sa musí ešte opracovať. Technológia RTM použitá na nových liptovských toboganoch sa využíva v automobilovom priemysle, pri výrobe lodí a lietadiel. Polin Waterpark je jediná spoločnosť na svete, ktorá touto metódou vyrába veľké vodné tobogany. Okrem vysokého a atraktívneho lesku disponujú tobogany od Polinu ešte jedným inovatívnym a patentovaným prvkom – tzv. efektom prirodzeného svetla (NLE). Vďaka unikátnej výrobnej metóde žiaria tobogany počas dňa širokou škálou farieb. Efekt je viditeľný pre jazdcov na atrakcii ako aj pre ostatných, ktorí sa na ne dívajú zvonku. Technici z tureckej spoločnosti Polin vytvárali koncept prirodzeného svetelného odrazu 20 rokov pomocou špeciálnej technológie, ktorá umožňuje prenikanie svetelných lúčov cez materiál. Voda pretekajúca toboganom reaguje so svetlom a vytvára tak špeciálny efekt. Táto metóda nepotrebuje žiadny elektrický pohon, LED žiarovky ani fosforeskujúci náter. 

Technické parametre toboganov Delphin a 4Family

Výška toboganovej veže je 17,16 m, najvyšší bod strechy má výšku 22,16 m, čo je takmer ako 7 poschodový panelák, zrýchlenie z 0 na 50 km/h nastáva za jedinú sekundu. Tobogany majú šírku 2,8 m, 4-miestne rafty odvezú až 1 440 os./h. Delphin prináša jazdu novej dimenzie a takmer voľný pád a s 4Family zažije rodina bláznivé točenie a zákruty počas celej jazdy. Žlto-oranžový rodinný 4Family má 182 m, je vhodný aj pre menšie deti a adrenalínový modro-biely tobogan Dephin s U-rampou má dĺžku 153 m. Jeden 4-miestny raft váži až 28 kg.

_________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2017 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR 300 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.