Tatranský ľadový dóm zavŕšil ďalšiu úspešnú sezónu

Tatranský ľadový dóm zavŕšil ďalšiu úspešnú sezónu
Tatranský ľadový dóm zavŕšil ďalšiu úspešnú sezónu
Stiahnuť PDF

Dielo 17 sochárov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Walesu a z USA pod vedením Adama Bakoša pretvorilo 225 ton ľadu na veľkolepý ľadový chrám, ktorý sa niesol v téme Baziliky Sv. Petra v Ríme spolu s Berniniho kolonádou. Z 1880 kusov ľadových blokov vytvorili majstri úžasný objekt, ktorý bol ukrytý pod klimatizovanou kupolou s priemerom 25 metrov. Originálne majstrovské ľadové dielo bolo v kupolách doplnené umeleckými výplňami. Tie boli pretransformované do vitráže modernou technológiou tavenia skla. Ich autorom bol sklár a dizajnér so slovensko-gréckym pôvodom Achilleas Sdoukos. Tatranský ľadový dóm, ktorý na Hrebienok prilákal obdivovateľov ľadového umenia z celého sveta, ponúkol v uplynulej sezóne nielen pohľad na fascinujúcu ľadovú krásu, ale aj multimediálne predstavenia a koncerty, počas ktorých sa predstavili FS Vagonár či  Chrámový zbor sv. Cecílie. 

Majestátna stavba z ľadu, ktorá na Slovensku nemá obdobu, bola definitívne uzatvorená v utorok 23.apríla. V ten istý deň bolo vypnuté chladenie a všetko pripravené na rozpustenie ľadového kráľovstva.  „Kým doteraz sme náš ľadový dóm chránili pred výkyvmi teplôt v klimatizovanej kupole, tentoraz už naopak robíme všetko preto, aby sa ľadové bloky premenili naspäť na čistú pramenitú vodu. Niekoľko dní budeme sledovať premenlivosť a pominuteľnosť umenia doslova pred našimi očami,“ hovorí Rastislav Kromka – správca Tatranského ľadového dómu.

Tatranský ľadový dóm patrí medzi najväčšie turistické atrakcie a je opakovane úspešný aj v ankete NAJ produkt cestovného ruchu, ktorú organizuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. „Hlasy udeľujú turisti a návštevníci z celého Slovenska a sveta, ktorí sa do ankety zapoja. O to viac si vážime, že Tatranský ľadový dóm získal toto ocenenie aj v roku 2018. Myslím si, že je potvrdením zmyslu a kvality odvedenej práce. Veľmi vyzdvihujem aj disciplinovanosť turistov, ktorí pomáhajú tvoriť celkovú atmosféru, ktorá počas celej sezóny v Tatranskom ľadovom dóme vládne,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Veronika Littvová. 

Tatranský ľadový dóm bol na Hrebienku po prvýkrát postavený v decembri 2013. Zaujímavosťou je, že kým v prvých ročníkoch bolo na jeho stavbu použitých približne 50 ton ľadu, v tejto sezóne to už bolo štvornásobne viac.

Tatranský ľadový dóm pripravila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry v spolupráci so spoločnosťou Tatry mountain resorts a partnermi a s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Ani po uzavretí Tatranského ľadového dómu neostal Hrebienok bez atrakcie. V priestoroch bývalého Hotela Hrebienok bolo otvorené Kvantarium – interaktívna galéria svetla. Tá ponúkne návštevníkom rôznorodé multimediálne show, interaktívne exponáty, vysvetlenia fyzikálnych javov – to všetko v rozprávkovom duchu, ktorý zaujme malých i veľkých.