V Jasnej budú dobrovoľníci opäť čistiť zjazdovky a vysádzať stromčeky

V Jasnej budú dobrovoľníci opäť čistiť zjazdovky a vysádzať stromčeky
V Jasnej budú dobrovoľníci opäť čistiť zjazdovky a vysádzať stromčeky
Stiahnuť PDF

„Pravidelne vždy po zimnej sezóne, keď zo zjazdoviek zmizne sneh, zbierame spolu s dobrovoľníkmi odpadky a skaly,“ hovorí Martin Kupčo zo strediska Jasná. Tento rok sa na svahoch Chopku v pracovnej atmosfére, v rukaviciach a s vedrami stretne približne 200 dobrovoľníkov, ktorí od odpadkov a skál vyčistia lokality Biela Púť, Otupné, Luková a Kosodrevina. Rovnaká aktivita sa zopakuje aj v septembri. „Zo zjazdoviek aj za pomoci dobrovoľníkov vyzbierame odpadky a skaly, aby sme na ne počas letného obdobia mohli nastlať čerstvo pokosené a mierne predsušené seno. Ako prevádzkovateľ strediska sa pravidelne venujeme zatrávňovaniu vytipovaných lokalít Chopku hlboko koreniacimi semenami, ktoré najmä pri prudkých dažďoch chránia územie pred eróziou, čistíme a opravujeme žľaby, kosíme a revitalizujeme prostredie. Tieto práce nás každoročne stoja viac ako 100 tisíc eur,“ dopĺňa M. Kupčo. 

Tento rok sa v rámci podujatia dobrovoľníci zapoja aj do vysádzania malých stromčekov. Aktivitu bude koordinovať Pozemkové spoločenstvo Ploštín a dobrovoľníci budú riadne zaškolení. „Stromčeky sú certifikované a ich dodanie podľa stanovených kritérií nám pripravili Lesy SR OZ Semenoles v Liptovskom Hrádku. Lokalitu nad Hotelom Liptov sme vyberali s ohľadom na územie zasiahnuté veternou kalamitou,“ uviedol Ivan Uličný z Pozemkového spoločenstva Ploštín.

Dobrovoľníci, ktorí vyplnili online formulár k akcii Zelený Chopok spolu so zamestnancami spoločnosti TMR, sa v piatok stretnú na registrácii na severnej strane pred prevádzkou Happy End a na južnej strane pri Hoteli Srdiečko v čase od 8.00 hod. do 9.00 hod. Po rozdelení do skupín a po pokynoch organizátora sa so svojimi vedúcimi presunú do lokality Biela Púť, Otupné, Luková a Kosodrevina. 

Čistenie svahov a sadenie stromčekov je naplánované od 9.00 do 12.00 hod. Rovnako  ako  v minulých rokoch, si dobrovoľníci po práci vychutnajú spoločný obed v Happy Ende a na chate Kosodrevina a zároveň za dobrovoľnú výpomoc v stredisku získajú jednodňový skipas na lyžovačku v Jasnej.   Počas posledného ročníka Zeleného Chopku, ktorý sa konal v septembri minulého roka, sa projektu zúčastnilo 300 dobrovoľníkov. Tí spolu vysadili 2 000 stromčekov a vyzbierali 5 ton skál.

Počas dňa sa zatrávnila plocha o veľkosti 1 hektáru a senom sa pokryl 1 hektár  zjazdovky. Dobrovoľníci vtedy vyčistili chodníky a prístupové cesty o výmere 3 hektáre (okolie Vrbického plesa a Otupné). Akcie sa zúčastnilo aj 67 žiakov zo základných škôl v Banskej Bystrici a v Šuranoch. Účastníci Zeleného Chopku prichádzali zo všetkých kútov Slovenska a  do Jasnej prišli pomôcť aj dobrovoľníci z Českej republiky.

__________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2017 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR 300 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.