V Tatralandii idú príkladom – zatočili s plastovým odpadom

V Tatralandii idú príkladom - zatočili s plastovým odpadom
V Tatralandii idú príkladom – zatočili s plastovým odpadom
Stiahnuť PDF

Spoločenská zodpovednosť v oblasti životného prostredia ako jedna z významných priorít liptovského akvaparku sa premietla aj do individuálne stanovených cieľov v oblasti ekológie a zhodnocovania odpadu. Moderný akvapark, ktorý každoročne navštívia státisíce návštevníkov, preto pristúpil k radikálnemu obmedzeniu spotreby jednorazového plastového odpadu využívaného v gastronómii, v ktorej boli plasty dlhé roky hygienickým štandardom pri podávaní jedál a nápojov. „Už od začiatku roka bol jednorazový plastový riad nahradený bio rozložiteľným kompostovateľným riadom, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Viac ako 150-tisíc  plastových tanierov a príborov ročne tak nahradili produkty, ktoré nezaťažia životné prostredie. Ďalším dôležitým krokom bola stopka pre jednorazové plastové poháre. Keďže bezpečnosť a ochrana zdravia neumožňujú v blízkosti bazénov používať na servírovanie nápojov sklenené poháre, jednorazové plasty sme nahradili  umývateľnými zálohovanými pohármi. Aby sme ešte viac obmedzili využívanie plastových obalov, už na budúci rok budú mať návštevníci akvaparku možnosť zakúpiť si nápoje samoobslužne z výčapných zariadení, čo rovnako zníži spotrebu nápojov v plastových obaloch,“ vysvetľuje Michal Mazalán, F&B manažér z akvaparku Tatralandia.

V Tatralandii vystavili ekologickú stopku aj pre plastové slamky, ktoré nahradili biologicky rozložiteľnou verziou z kôstok. Že šlo o skutočne zásadný krok podčiarkuje fakt, že ročná spotreba slamiek sa pohybovala na úrovni 250-tisíc kusov. Pre lepšiu predstavivosť – ich spojením by vznikla slamka dlhá približne 50 kilometrov, čo je v praxi vzdialenosť vzdušnou čiarou od Tatralandie takmer po Banskú Bystricu.

Po zavedení samoobslužných výčapných zariadení by produkcia plastového odpadu z liptovskej Tatralandie mala klesnúť približne o 80%! 

Zvýšiť podiel separovaných zložiek odpadu a zabezpečiť ich ďalšiu recykláciu budú môcť do budúcnosti aj samotní návštevníci akvaparku. V rámci komplexného EKO programu sa pripravuje rozmiestnenie a inštalácia smetných košov na separovanie odpadu. Prijatím uvedených opatrení akvapark Tatralandia pokračuje v nastúpenom trende udržateľného hospodárenia, ktorý je dôkazom záujmu o životné prostredie a prírodu. Ten podporuje aj využívanie termálnej energie na ohrev vody a kúrenie (ročná úspora cca 4 tisíc ton uhlia), ekologický spôsob čistenia vody bez chémie, ďalšie zhodnocovanie bioodpadu získaného pri starostlivosti o zelené plochy pri ďalšej údržbe zelene ako aj dobíjacia stanica pre všetkých fanúšikov elektrickej mobility. 


_______________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu  vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra . V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.