V Tatranskej Lomnici rozkvitol Horec

V Tatranskej Lomnici rozkvitol Horec
V Tatranskej Lomnici rozkvitol Horec
Stiahnuť PDF

Stavebné práce na rekonštrukcii objektu niekdajšieho penziónu Horec začali v roku 2019. Novú podobu objektu navrhol architektonický ateliér Archima s.r.o./www.archima.sk/.   „Verím, že architektúra budovy Horca, hoci táto je rozsahom drobná, bude verejnosťou prijatá, naznačí legitímnosť súdobého prístupu  v architektonickom riešení v sídle Tatranská Lomnica a splní aj túžbu po jedinečnosti. Našim prianím je, aby sa stala prirodzenou súčasťou tohto sídla a svojou inakosťou dotvárala zážitky z tohto prostredia a hlavne z tejto nádhernej krajiny, ktorú nesmieme  pretvárať, smieme ju  iba dotvárať,“ uviedol pri predstavení štúdie Ing. Arch. Peter Marcinko. Podľa jeho slov kvalitne, dizajnovo prepracovaná, súdobá architektúra je budúcnosťou moderného cestovného ruchu na Slovensku. „Táto stavba je taký náš malý manifest k téme, ako postupovať  v architektúre pre cestovný ruch a určiť správne princípy. Zrubová architektúra nemôže byť jediným ani  hlavným nosným prúdom, je  sympatickou spomienkou na časy minulé, ale jej pseudo reminiscencie sú skôr  na škodu. Nachádzame sa v čase, kedy nám chýba sebavedomá moderná  línia so zodpovedajúcou  dávkou výtvarných  hodnôt, porovnateľnou s historickou architektúrou. Osobne ma veľmi lákajú hľadania nových konceptov, téma jedinečnosti a originality v koexistencii s „géniom loci“. Na legitímnu potrebu investorov  „zabojovať o klienta“  ponúkame jednoduchý recept: kvalita – pokora – originalita. A radšej moderne a pravdivo .  „Pokoru“ zdôrazňujem ako jednu  z podstatných  zásad tvorby, pokora ale neznamená bezduchosť a podriadenosť, skôr úctu a rešpekt,“ doplnil ku kontextu Marcinko. Pri rekonštrukcii objektu Horec sa to prejavilo napríklad  aj ohľaduplnosťou voči pôvodnému konceptu stavby, okolitému prostrediu, modeláciou reliéfu a terénnych úprav doplnenou výsadbou  o ďalšie stromy a parkové úpravy. Tatranský balvan, typicky zatrávnená plocha alebo potôčik budú  pre malého návštevníka atraktívnejšie, ako plastové ihrisko, ktoré tu nemá miesto.

Investor, spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR), mala pri prestavbe Horca voľnejšie ruky ako napríklad pri rekonštrukcii historického objektu Encián na Skalnatom Plese. „Kým napríklad pri rekonštrukcii fasády na Enciáne sme museli do poslednej kvapky farby rešpektovať fakt, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, pri Horci to bolo podstatne jednoduchšie, keďže pôvodná stavba bola zo 70-tych rokov 20. storočia. Prioritou bolo dať klasickej panelovej stavbe nový život a podobu adekvátnu modernej architektúre 21. storočia. Architekti náš zámer pochopili a myslím, že sa podarila dobrá vec. Aj keď nejde o veľkú stavbu, ukázali sme cestu, ako sa dá pristupovať k rekonštrukcii jestvujúcich objektov a zveľaďovať to, čo už v Tatrách je,“ uviedol predseda predstavenstva TMR, a.s. Igor Rattaj.

Architekti pri návrhu prestavby rešpektovali viaceré charakteristické znaky originálnej budovy, vrátane siluety objektu a členenia fasády.

Novým prvkom je tvar zastrešenia, pri ktorom  bola inšpiráciou dynamika horských svahov, lavíny so svojím vrstvením, nepravidelnosťou, kryhami ľadu a snehu, čo dodalo vzhľadu objektu výnimočnosť a dramatický nádych.  Z hľadiska funkčného to zároveň umožnilo využitie hlbokých traktov a priehľady do krajiny z ďalších dvoch  strán objektu.

Apartmánový dom Horec ponúka ubytovanie v 22 jednopodlažných apartmánoch a v 4 dvojpodlažných penthousoch. Apartmány sú moderne a nadčasovo zariadené, pričom dizajn je v súlade s okolitou krajinou. Drevo, keramika, bezšpárové podlahy, všetko v premyslenej hre kontrastov – jemnosti a drsnosti , mäkkosti a tvrdosti , plných a otvorených plôch , dynamických aj striedmych tvarov. Cieľom je vyvolať pocit pohody a jedinečnosti. Rovnako, ako je to prítomné aj v okolitej prírode.  Samozrejmosťou je lodžia alebo terasa, takmer každý apartmán disponuje infrasaunou, ktorá je zárukou nerušeného odpočinku po lyžovačke alebo turistike.

Tatranská Lomnica je prirodzeným centrom cestovného ruchu vo východnej časti Vysokých Tatier už od konca 19. storočia. Táto tatranská osada na úpätí Lomnického štítu je obľúbeným  východiskovým bodom na vysokohorské túry ako aj výlety lanovkami. Tie spájajú Tatranskú Lomnicu so Skalnatým Plesom ako aj Lomnickým štítom.

 

 

 

 

 


___________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní alebo si prenajíma a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. V slovenských Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Noc na Lomnickom štíte. V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher, sesterské stredisko Ankogel Mallnitz a stredisko Muttereralm Innsbruck. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku TMR vlastní a prevádzkuje horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a Legendiu – Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko). V rámci realitných projektov sa Skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR. Do konca finančného roka 2019 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 400 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.