Chopok bude cyklistickým rajom pre rok 2015

Chopok bude cyklistickým rajom pre rok 2015
Chopok bude cyklistickým rajom pre rok 2015
Stiahnuť PDF

Bike World Jasná má v súčasnosti bezkonkurenčnú polohu nad hranicou lesa s prevýšením 960 metrov, možnosť zjazdu až z výšky 2 004 m.n.m, rôznorodosť tratí a komfortnú lanovkovú prepravu. Všetky tieto atribúty prispievajú k tomu, aby sa Chopok v roku 2015 stal objektom záujmu aj rodinných cyklistov, nielen milovníkov adrenalínu „Projekt pre rok 2015 predstavuje rozšírenie a vybudovanie nových tratí vysokej kondičnej a technickej náročností (downhill II a downhill III), ktoré budú ťahákom pre jazdcov zo Slovenska i Európy. Freeridový charakter bude mať trať pre mierne pokročilých jazdcov s názvom Crack it up. Na 3-4 metre širokej trati budú rôznorodé prekážky, plynulé klopky, fun skoky a drevené mostíky. Nad údolnou stanicou lanovky v lokalite Záhradky – Priehyba vznikne Slope-style park s technickými skokmi pre začiatočníkov aj pokročilých. V blízkosti nástupnej stanice Záhradky pribudne druhý technický okruh s názvom Pump-track, vhodný aj pre rodiny s deťmi. Odhadované náklady spojené s výstavbou nových tratí a okruhov si vyžiadajú 55 tisíc EUR,“ uviedol Matej Hulej riaditeľ športových služieb Tatry mountain resorts, a.s.

„Chopok je so svojím členitým prírodným terénom ideálny pre samotnú výstavbu prekážok Trate budú robené v jednoduchom štýle, aby sa na nich mohli učiť všetci cyklisti. Na výstavbu sa použijú kamene, korene, terénne prekážky a mostíky. Pri trasovaní vrstevníc sa budú využívať v maximálnej miere odolné skaly a skalný terén. Vybuduje sa prírodný odvodňovací systém pre ochranu tratí, aj okolitého chráneného územia. V teréne sa budú robiť minimálne zásahy do prírodných ekosystémov, výstavba je ekologická za účelom trvalej udržateľnosti. Budeme sa snažiť o čo najefektívnejšie využitie prírodného terénu, tak aby nedochádzalo k demolácii a vodnej erózii,“ uviedol Ján Tekel, predseda OZ SLOMBA a spolutvorca tratí Bike World Jasná.

Každý cyklista, ktorý prichádza do bike parku je povinný dodržiavať Zelený kódex, ktorý hovorí o ochrane prírody a bezpečnosti v bike parku a vznikol v spolupráci s ochranárskymi združeniami. Bike park je monitorovaný kamerovým systémom, cyklisti sa musia povinne registrovať a písomne súhlasiť so Zeleným kódexom..  

„Bike World Jasná je významnou súčasťou regiónu a ďalšou atrakciou, ktorá pomáha propagovať región, my túto aktivitu vnímame pozitívne. Liptov má viac ako 700 km značených cyklotrás a samotné bike parky zohrávajú dôležitú úlohu nielen pre bikerský komunitný svet, ale aj pre širokú cyklistickú verejnosť, pretože sa v nich konajú dôležité eventy. Nízkotatranský bike park si cyklisti nájdu už aj v mobilnej aplikácii alebo na novej interaktívnej mape,“ doplnila Petra Šuhajdová, manažérka pre destináciu Jasná Nízke Tatry za Oblastnú organizáciu cestovného ruchu región LIPTOV.
  
Cyklistickú sezónu v  Bike World Jasná odštartuje v polovici júna 2015 otváracie podujatie spojené s pojazdom a pretekmi. Technické zručnosti si jazdci zdokonalia počas Bike campu a sily si zmerajú na Slovenskom pohári v downhille alebo pri Bike Maratóne spojenom s výšľapom do vrchu a zjazdom. Bližšie k projektu Bike World Jasná 2015 aj TU.
___________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Horský Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 190 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.