Chopok hostí Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní

Chopok hostí Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní
Chopok hostí Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní
Stiahnuť PDF

Z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA) sa 2. a 3. marca na svahoch Chopku uskutoční v poradí už po 13-krát Európsky pohár v zjazdovom lyžovaní v obrovskom slalome. Organizátori očakávajú, že sa na ňom predstaví približne 80 pretekárov. Oba dni sa štartuje v dvoch časoch o 9. a o 12. hodine z výšky 1 650 m n.m. 1 200 m dlhá trať má 400 metrové prevýšenie s cieľom v lokalite Koliesko. Na osieťovanie trate sa použijú 3 km bezpečnostných sietí. Zjazdovky pre obrovský slalom sú homologizované a spĺňajú všetky predpísané parametre a bezpečnostné prvky pre európske svetové poháre a majstrovstvá sveta. Na zjazdovke č. 1a a č. 2 sa v minulosti konali podujatia Svetových pohárov, Majstrovstiev sveta juniorov, či Svetovej zimnej univerziády. Z tejto trate pochádza ešte stále platný rekord Ingemara Stenmarka, ktorý zvíťazil v obrovskom slalome s najväčším náskokom pred druhým pretekárom v histórii o viac ako 3 sekundy.  
„Európsky pohár je testom zjazdovky, na ktorej sa uskutoční v marci 2016 Svetový pohár v obrovskom slalome a slalome žien. Bude to skúškou najmä pre pozície technikov, úpravu trate, kamerové veže a rozmiestnenie cieľového areálu. Celá zjazdovka bude preparovaná injektážou tak, aby bola podložka tvrdá a kompaktná. Na organizácii sa podieľa cca 80 členný tím. V minulosti bol EP podporovaný z rozpočtu Ministerstva školstva SR, avšak je na mieste upozorniť na to, že tento rok Organizačný výbor (OV) Európskeho pohára v Jasnej nedostal na spomínané významné podujatie žiadnu finančnú podporu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Zo strany OV a partnerov podujatia bolo veľmi náročné vyskladať rozpočet EP a dodržať pritom požadovanú kvalitu a úroveň podujatia, zvlášť preto, lebo ide aj o prípravu na blížiaci sa Svetový pohár, ktorý bude na Chopku budúci rok,“ uviedol Martin Kupčo ml., sekretár pretekov.    
Slovensko budú na Európskom pohári v Jasnej zastupovať aj bratia Žampovci. „Spolu s Adreasom plánujeme v Jasnej určite štartovať. 1. marca ma čaká Svetový pohár v nemeckom Garmischi a hneď potom mám namierené domov, aby som stíhal pohár v Jasnej. Verím, že sa mi podarí zajazdiť čo najlepšie, keďže má mrznúť, spolieham sa, že trať bude tiež poriadne ľadová a že sa dobre vyskúša pred Svetovým pohárom. Je to môj domáci kopec a dúfam, že na ňom ukážem najlepší výsledok,“ komentoval účasť na Európskom pohári v Jasnej najúspešnejší slovenský zjazdár Adam Žampa.     
Lyžiarske stredisko Jasná čaká na budúci rok zorganizovanie prestížneho podujatia Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. „Po úspešnom podujatí Majstrovstiev sveta juniorov v alpských disciplínach 2014 sa Jasná opäť vrátila na mapu svetového lyžovania. Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) po dlhých  30 rokoch pridelila organizáciu Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní stredisku Jasná Nízke Tatry. Preteky Svetového pohára sa v lyžiarskom stredisku Jasná uskutočnia 5. a 6. marca 2016. SLA poverila organizáciou pretekov spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR), ktorá je prevádzkovateľom lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry. Na svahoch Chopka sa bude pretekať v obrovskom slalome a slalome žien. Preteky v Jasnej budú záverečným podujatím pred finále Svetového pohára v švajčiarskom St. Moritz. Posledné preteky Svetového pohára žien sa v Jasnej uskutočnili v roku 1984 v rámci Veľkej ceny Demänovských jaskýň. Pre lyžiarske stredisko Jasná, spoločnosť TMR a celé slovenské lyžovanie je organizácia Svetového pohára jedným z významných medzníkov naplnenia Novej Éry Tatier. Zároveň je to ocenením náročnej sedemročnej práce a investícií, ktoré boli vynaložené v stredisku,“ doplnil Bohuš Hlavatý, CEO TMR.
_______________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2014 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 200 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.