Defibrilátory na Lomnickom štíte, na Chopku a v Hoteli FIS pomôžu zachrániť život

Defibrilátory na Lomnickom štíte, na Chopku a v Hoteli FIS pomôžu zachrániť život
Defibrilátory na Lomnickom štíte, na Chopku a v Hoteli FIS pomôžu zachrániť život
Stiahnuť PDF

Defibrilátor je nenahraditeľným pomocníkom pri poskytovaní prvej pomoci pri akútnom srdcom infarkte, ktorý je najčastejšou príčinou smrti u dospelých. V prípade náhleho zlyhania srdca sa rýchlym zásahom zvyšuje nádej na prežitie pacienta. „Automatický externý defibrilátor je prístroj, ktorý pomáha pri poskytnutí prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus. Tento prístroj môžu používať najmä laici, ktorí nie sú profesionálni záchranári. Má jednoduché ovládanie a po zapnutí vydáva základné pokyny a opakuje ich vždy dvakrát. Človeka, ktorému náhle zastavilo krvný obeh uložíme na tvrdú podložku alebo na zem, vyzlečieme mu oblečenie a nalepíme elektródy. Prístroj sám vyhodnotí, či danému pacientovi potrebuje dať výboj alebo záchrancu naviguje, aby ďalej pokračoval v masáži srdca až do príchodu záchrannej zdravotnej služby. Akútny infarkt myokardu je najčastejšou príčinou úmrtí ľudí na Slovensku, ktorí majú srdcovocievne problémy. Nadmorská výška nie je až taký problém, skôr je to o fyzickej záťaži alebo skôr o tom, že pacient trpiaci srdcovým problémom často precení svoje schopnosti hlavne na túrach. Vtedy môže dôjsť k infarktu alebo zastaveniu krvného obehu. Preto najdôležitejší sú v prvých minútach práve laici – ľudia, ktorí sú svedkom danej udalosti a situácie. Lebo ak títo nezačnú nič robiť a neposkytnú prvú pomoc a čakajú len na príchod záchrannej zdravotnej služby, tak tá šanca, že sa pacient plnohodnotne vráti do života, je veľmi malá. Dôležité je správne poskytnúť prvú pomoc. Niekedy stačí naozaj len stláčanie hrudníka a správne dýchanie, čo je najdôležitejšia časť prvej pomoci, a keď je človek navyše v blízkosti prístroja, ktorý sa dá použiť, pacientovi sa zvyšuje šanca na život a vie sa plnohodnotne vrátiť do života. Ten záchranca – laik, ktorý je na mieste ešte pred našim príchodom, zachráni ľudský život a to je to najdôležitejšie,“ vysvetlil František Majerský, prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.          

„Momentálne je jeden z defibrilátorov umiestnený dočasne na recepcií Hotela FIS, ale už čoskoro bude jeho miesto vo vchode zádverí hotela, aby bol k nemu rýchly prístup  a druhý je v chodbe vrcholovej stanice visutej lanovej dráhy na Lomnický štít. Miesta sú riadne označené a dostupné verejnosti. Pred zimnou sezónou pribudne defibrilátor aj na Chopku. Prístroje sme zakúpili hlavne z dôvodu poskytnutia neodkladnej rýchlej pomoci, ktorá zvyšuje šancu zachrániť ľudský život. Uvedomujeme si, že každý deň navštívi naše strediská veľké množstvo hostí a často je príchod rýchlej zdravotnej pomoci do týchto oblastí zložitejší ako v iných prípadoch. Tri prístroje stáli viac ako 4 tisíc eur a zaškolených bolo zatiaľ 25 zamestnancov vo Vysokých Tatrách, ktorí pracujú priamo na daných prevádzkach. Do budúcnosti plánujeme vybaviť aj iné miesta defibrilátormi, zaškoliť ďalších zamestnancov a byť nápomocní poskytnúť včas prvú pomoc všetkým návštevníkom stredísk, ktorí to budú potrebovať,“ uzavrel Dominik Prno manažér infraštruktúry TMR vo Vysokých Tatrách.

__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2017 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 300 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.