Deti v Bešeňovej zažijú VIP saunovanie s Mikulášom

Deti v Bešeňovej zažijú VIP saunovanie s Mikulášom
Deti v Bešeňovej zažijú VIP saunovanie s Mikulášom
Stiahnuť PDF

Netradičné stretnutie s Mikulášom pripravil vo štvrtok 5.12.2019 vodný park Bešeňová ako súčasť špeciálneho projektu venovaného výuke zdravého životného štýlu. „Rozhodli sme sa, že spustíme pilotný projekt saunovania detí od útleho veku. Pomocou krásneho saunového príbehu ich tak môžeme naučiť ako si budovať imunitu a vzťah k zdravému životnému štýlu,“ povedal Peter Kolenčík, prevádzkový riaditeľ Vodného parku Bešeňová.
Mikuláš, ktorého čaká dlhá cesta za svojimi malými kamarátmi po celom svete, tak svoju púť začne netradične v horúcej saune a spoločnosť mu budú robiť deti z materskej školy v Bešeňovej, ktoré po saunovaní dostanú aj darček.

Počas pobytu v saune zažijú deti aj saunový rituál v podaní saunamastera Jeana. Aj keď u nás saunovanie detí nie je ešte až takým veľkým trendom, v severských krajinách sa traduje už od nepamäti. Deti sa tam saunujú už po niekoľkých týždňoch od narodenia. „Pravidelné saunovanie dokáže výrazne posilniť imunitný systém. Ak chcete, aby deti nemuseli ležať v posteli hneď ako zaveje prvý chrípkový vetrík, návšteva sauny je vynikajúci nápad,“ dodáva Kolenčík. Nič ale samozrejme netreba robiť nasilu. Dieťaťu sa v saune musí páčiť, inak mu to znechutíte na celý život. „Netreba zabúdať na pitný režim, na to, že pobyty v saune majú byť na začiatku krátke – od troch do siedmich minút s ohľadom na to ako to dieťa zvláda,“ uzavrel Kolenčík.

__________________________________________________________________________________

O saunovaní
Domovom a krajinou pôvodu sauny je Fínsko. Prvé verzie sauny sa tu objavili už 7 000 rokov pr.n.l. Pre Fínov sú sauny dôležitou súčasťou kultúry. Pobyt v saune, vodných, parných a masážnych kúpeľoch je prameňom mladosti. Spočíva v striedaní pobytu v horúcom a studenom prostredí a následnom ochladení v studenej vode. Má predovšetkým výborný preventívny účinok. Pravidelné saunovanie sa v krátkom čase prejaví vytvorením odolnosti predovšetkým proti viróznym infekciám dýchacích ciest, uvoľňuje telo a dušu, nervové napätie, prináša psychickú a fyzickú relaxáciu a prispieva k zhromaždeniu síl. Pre milovníkov saunovania pripravil vodný park Bešeňová Saunový dóm s kapacitou až 100 osôb, ktorý je jednou z najväčších suchých sáun na Slovensku. Dominanciu dreva, kameňa a padajúcej vody v priestore podčiarkla profesionálna réžia zvuku a svetla, ktoré tak vytvárajú nenapodobiteľné dimenzie v saunovaní. Po saunovaní poteší priestor na ochladzovanie s umelými skalami, ľadopádom a masážnymi sprchami, exteriérový ochladzovací bazén, vírivky, exteriérová záhrada a vonkajšie tepidárium.