Dračia noc na Chopku
Dračia noc na Chopku
Stiahnuť PDF

„Drak, ktorý je oddávna spätý s Demänovskou dolinou dostal konečne reálnu podobu. 1,2 tonové dielo od umeleckého kováča Vladimíra Eperješiho je symbolom toho, čo do tejto lokality opradenej povesťami, legendami a rozprávkami právom patrí. Náš Demián nenaháňa strach, deťom učaruje jeho skutočný výzor, dospelých nadchne prepracovanosť diela v každom detaile. Socha počas sobotnej noci prvýkrát ožije a odštartuje tradíciu dračích nocí na Chopku,“ opisuje projekt Sylvia Artzová, marketingová riaditeľka pre kampane a Nízke Tatry.
      
Vladimír Eperješi pracoval na drakovi 4 intenzívne týždne. „Vyrobiť draka je špecifická vec. Drakov som študoval denne, každý z nich je iný. Drak je totiž mýtus, nikto ich nikdy nevidel, ale veríme, že existovali. Pracovalo sa mi veľmi dobre, pretože som mal voľnú ruku a mohol som do tvorby zapojiť fantáziu. Dielo ma neskutočne napĺňa a mám z neho veľkú radosť. Vytvoril som niečo, čo som nikdy v živote nerobil. Menil som chladné železo na objekt podčiarknutý historickou povesťou, no nemám byť šťastný?,“ kladie si s úsmevom otázku Eperješi. Ako ďalej dodal, práca na drakovi mu dala zabrať. „Najviac ma potrápila anatómia tela a riadiaci mechanizmus, ktorý bude každú hodinu oživovať draka. Je to práca, pri ktorej sa skĺbilo viacero profesií naraz: kováčstvo, zámočníctvo, zváranie, klampiarstvo, ale najmä umelecké prevedenie. Do vytvorenia tohto diela som dal všetko, čo som vedel, vložil som do neho svoje srdce,“ vyznal sa autor.
     
Dračia noc poodhalí tajomstvá nočného Chopku, ktoré bežný denný návštevník len tak ľahko nezažije. Jedinečný je aj nočný vývoz lanovkami z oboch strán Chopku. Hradná Rotunda odomkne svoje komnaty, v ktorých si rozprávkové sny sníva Princezná na hrášku, Snehulienka aj Šípková Ruženka. V bohatom programe sa predstavení kúzelník Talostan, veštica Rotundola, kráľ Choposlav, ale najmä strašidlá, ktoré sa zjavia pocestným návštevníkom iba raz v roku, počas Dračej noci na Chopku. ____________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Horský Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 190 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.