Grandhotel**** v Starom Smokovci sa vracia k zlatým časom

Grandhotel**** v Starom Smokovci sa vracia k zlatým časom
Grandhotel**** v Starom Smokovci sa vracia k zlatým časom
Stiahnuť PDF

Grandhotel**** – dominanta Starého Smokovca píše svoju históriu od roku 1904. Slávnostný gala večer koncom roka 2014 bude oslavou tradície legendy tatranského hotelierstva a zároveň odštartovaním novej éry Vintage. Už teraz však počas letných mesiacov mení hotel svoj koncept a prináša návštevníkom menu z rakúsko-uhorskej kuchyne, v ktorej je lahôdkou Tafelspitz z teľacieho mäsa. Ten je servírovaný priamo pri stoloch šéfkuchárom v špeciálnych medených nádobách. Menu v Castro Café bare je zas popretkávané hotelovými historkami slávnych hostí, ktorí hotel v minulosti navštívili. Zaujímavosťou sú dobové recepty na Grand Sacher tortu, home made cookies alebo vlastnoručne vyrábané pralinky z belgickej čokolády, ktoré hotel dedí už celé generácie. Medzi nové služby patrí Čaj o piatej s pravidelným posedením pri tónoch klavíra alebo saxofónu, kriket či piknik v tráve s košom plným dobrôt. „Inšpiráciu čerpáme z bohatej minulosti, kde hlavným atribútom je kvalita a výnimočnosť poskytovaných služieb s vytvorením zážitku, na ktorý hosť nezabudne a kvôli ktorému sa bude do Tatier rád vracať. Postupne obnovujeme krásne staré tradície, o hostí je kráľovsky postarané ako v tých dobových štýlových časoch. Návštevníci nášho hotela sa budú cítili ako hollywoodske hviezdy zo starých filmov,“ uviedol Marek Koumal, riaditeľ vysokotatranského Grandhotela**** v Starom Smokovci.

110-ročný hotel, ktorý si pamätá vznik Československa aj čierno-biely film je pýchou Vysokých Tatier. Svojím luxusným zariadením a vysokým štandardom poskytovaných služieb, patril k vyhľadávaným horským hotelom počas celého roka. V čase pred 1. svetovou vojnou bol neoficiálne vyhlásený ako jeden z TOP 10 svetových horských hotelov. Secesná prepychovo riešená trojpodlažná budova bola naprojektovaná na 120 obývateľných izieb. Dvakrát lomené priečelie sprístupnilo väčšine izieb južnú stranu. Hotel bol do prevádzky uvedený 30. júna 1904, jeho otvorením sa počet návštevníkov Smokovca zdvojnásobil. Hotel mal vlastný taxík, herňu, organizoval medzinárodné bridžové, šachové, šermiarske súťaže a odborné kongresy. Návštevníci Grandhotela sa prvýkrát sánkovali počas vianočných sviatkov v roku 1904, zároveň využívali klzisko, ktoré v lete nahradili tenisové kurty alebo si užívali výlety lanovkou na Hrebienok. Kvôli zatraktívneniu služieb bolo v roku 1931 za hotelom vybudované plážové kúpalisko a golfové ihrisko. Služby Grandhotela využili známe osobnosti politického, spoločensko-kultúrneho i športového života. Jedným z prvých hostí, ktorí hotel navštívili, bol saský korunný princ Fridrich August s rodinou, prezident a štátnik Edvard Beneš; britský politik Harold Wilson; herec Vlasta Burian; hudobní skladatelia Alexander Moyzes, Eugeň Suchoň,  Ján Cikker; majster sveta v lyžovaní Toni Sailer; olympijský víťaz vo vytrvalostnom behu Emil Zátopek. V hoteli boli ubytované vládne delegácie z Číny, Indie, Indonézie, Juhoslávie, Laosu, či Mozambiku, kubánsky prezident Fidel Castro; minister zahr. vecí ZSSR Andrej Gromyko; maďarský komunistický politik János Kadár; Zdeněk Fierlinger; Václav Nosek; Viliam Šrikoký; Gustáv Husák; Vasil Biľak, Ladislav Mňačko; Miroslav Válek; Máša Haľamová; Vojtech Mihálik; Andrej Plávka; karikaturista Viktor Kubal; fotograf Karol Plicka; americká speváčka a herečka Nacy Sinatra a iní.            
____________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Horský Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 190 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.