Chov včiel v horských podmienkach nie je jednoduchý. Na jednej strane krátke vegetačné obdobie, nižšie teploty, pozitívom je naopak čistejšie životné prostredie. Keď s chovom včiel v júni v roku 2018 na streche hotela FIS v nadmorskej výške 1380 m n.m. začínali, úle na streche sa stali domovom piatich včelstiev. „Boli sme sami zvedaví, ako to dopadne. A dnes vylietajú včielky už do svojej štvrtej hotelovej sezóny,“ hovorí s úsmevom riaditeľka hotela FIS Erika Fočárová. „V minulom roku sme vytočili 25 kg medu, rok predtým dokonca 80 kg. Snažíme sa o ekologický prístup, nepoužívame žiadne tvrdé chemikálie, časť znášky nechávame včelám na prikrmovanie na zimu, neberieme im ani peľ. Vytáčame len med, aby sme ho vedeli dať ochutnať našim hosťom. A keďže im naozaj chutí, v priebehu tohto leta by sme chceli rozšíriť stavy našich včelstiev na 6 až 7,“ dopĺňa Fočárová.
V snahe dopriať včelám čo najlepšie podmienky, nastúpili aj na cestu vlastného kolobehu vosku. „Tým, že nablízku nie sú žiadne chémiou ošetrované polia, v hoteli nepoužívajú pri starostlivosti o zeleň žiadnu chémiu a aj pri liečení používame len organické kyseliny, ani vo vosku neostávajú žiadne rezíduá tvrdej chémie. Vždy po sezóne staré dielo včielok roztopíme, vosk potom očistíme, dezinfikujeme a následne im opäť z toho istého vosku lisujeme nové medzistienky, ktoré potom budú zasa plniť medom,“ vysvetľuje včelár Vladimír Chovanec. Po tom, čo v polovici júna denné teploty na Štrbskom Plese vystúpili nad kritickú hranicu 15°C, začalo byť v úľoch rušno. „Ak sa nič nepredvídané nestane, včely budú usilovne pracovať až do augusta, kedy u nás končí znáška. Vtedy budeme musieť opäť vytočiť med, zakŕmiť, preliečiť a pripraviť sa na zimu,“ doplnil Chovanec.
Včelie úle sú umiestené na streche hotelového fitness tak, aby mali včely nerušený výlet priamo do tatranského lesa. Farebné úle vyrobené v slovenskom včelárstve vymaľoval ekologickými farbami personál hotela, ľudové motívy navrhla aj namaľovala pravidelná návštevníčka hotela Mária Roháľová nadšená z nápadu venovať sa včelárstvu na tomto mieste. Viac o včelách a ich význame sa hostia dozvedia z infopanelov v interiéri hotela.
Kvalitu medu od hotelových včielok potvrdili aj odborníci v laboratóriách, ktorí vo vzorkách nenašli žiadne stopy ťažkých kovov a naopak, potvrdili prítomnosť minerálnych prvkov ako draslík (K), vápnik (Ca) a horčík (Mg). Zaujímavosťou je, že med od hotelových včielok, nie je na predaj a hostia ho môžu ochutnať len počas raňajok – aj keď momentálne opatrenia bránia tomu, aby si ho hostia naberali sami a v hoteli museli nájsť iné riešenie. Medový zážitok hotelových hostí dopĺňa potom nielen ekologická kozmetika v podobe sprchovacích gélov a mydiel s podielom medovej zložky vyrobená v malom rodinnom podniku v neďalekom Poprade ale aj masáže prírodnou medovou kozmetikou.
V rámci letného programu pripravuje hotel 28. augusta 2021 aj špeciálne včelárske popoludnie, počas ktorého hotelový včelár priblíži návštevníkom hotela nielen starostlivosť o hotelové včely, ale aj špecifiká včelárstva vo vysokej nadmorskej výške, chýbať nebude ochutnávka medu a možnosť vyskúšať medovú kozmetiku.