Jasná Adrenalín s domácou špičkou

Jasná Adrenalín s domácou špičkou
Jasná Adrenalín s domácou špičkou
Stiahnuť PDF

Preteky boli rozdelené do štyroch kategórií: muži a ženy na lyžiach vs. muži a ženy na snowboarde. „Po 4 rokoch ako súčasť svetového freeride turné FWQ sme tento rok preteky prinavrátili ´domácim´. Zúčastnilo sa ho celkom 61 pretekárov,“ povedal riaditeľ pretekov Matej Hulej. Domáca freeridová špička v podaní Antona Majtana, Kataríny Lehockej a Veroniky Bracíkovej odjazdila veľmi kvalitné jazdy napriek tomu, že bol svah veľmi tvrdý. Trasa s prevýšením 400 metrov na svahoch so sklonom 35-50 stupňov nebola náročná na čas, ale na samotný štýl. Alfou a omegou hodnotenia je obtiažnosť skokov, výber trasy, plynulosť, technické prevedenie ako napríklad frontflipy /saltá dopredu/, čo zvyšuje body u pretekárov.

„Každý, kto chce začať s freeride by mal najprv zvládnuť dokonale techniku na upravenom svahu a až následne ísť do voľného terénu. Nestačí si iba kúpiť široké lyže. Takisto je dôležité sledovať lavínovú situáciu a kvalitu snehu a nabrať vedomosti na niektorom z lavínových kempov, ktoré sa organizujú niekoľkokrát za sezónu v Jasnej,“ konkretizoval Matej Hulej.

Najlepšími jazdcami vo freeride na lyžiach sa pre tento ročník CGC Jasná Adrenalín 2013 stali Philip Matejko z Poľska a domáca Katarína Lehotská. Snowboardu vládli Petr Novak z Českej republiky a Paulina Nowik z Poľska.

Jasná Adrenalín sa organizuje podľa súťažných pravidiel FWQ (Freeride World Qualifier) pre preteky v extrémnom lyžovaní. V pretekoch extrémny zjazd ide o zlyžovanie vysoko exponovaného neupraveného svahu vo vymedzenom priestore s prirodzenými prekážkami. Preteky v Jasnej organizuje Slovenská asociácia freeridových lyžiarov (SAFL). Vznikla v roku 2002 s cieľom združovať ľudí so záujmom o lyžovanie vo voľnom teréne. Každoročne organizuje preteky Jasná Adrenalín a vytvára podmienky pre tento šport na Slovensku.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.434224236652972.1073741825.129658880442844&type=3

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel Slovakia a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlyn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2012 sa preinvestovalo do uvedených stredísk vyše 144 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách- v Bratislave, Prahe a vo Varšave.