Jasná nadchla poľskú delegáciu
Jasná nadchla poľskú delegáciu
Stiahnuť PDF

Počas výjazdového rokovania Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport v zastúpení splnomocnenca vlády NR SR pre mládež a šport Dušana Galisa v Jasnej, bolo okrem iného s poľskou stranou dohodnuté, že v júni sa v Krakove uskutoční stretnutie predsedov všetkých združení zimných športov z oboch krajín.

„Chceme nadviazať so Slovenskom veľmi úzke vzťahy a budeme sa snažiť o lepšie pochopenie spoločného projektu ZOH zo strany verejnosti. Je to totiž šanca pre ďalší impulz k rozvoju, príležitosť pre nové pracovné miesta, ale predovšetkým veľká propagácia oboch krajín. Chceli by sme, aby náš projekt podporila celá Vyšehradská skupina,” uviedol poslanec a predseda poľského Výboru Ireneusz Raś.

Poľská delegácia mala možnosť presvedčiť sa do akej miery je Jasná pripravená na organizovanie ZOH. „Veľmi sa mi páčilo, čo som tu videla. Robí to naozaj veľký dojem. Infraštruktúra, ktorú sme mohli vidieť je na svetovej úrovni. Najmä nová lanovka Funitel, ktorá výrazne zvyšuje kvalitu tohto miesta. Som presvedčená, že toto je pravé miesto na uskutočnenie olympijskej súťaže v alpskom lyžovaní,” uviedla bývalá poľská snowboardistka a v súčasnosti vedúca prípravného Výboru poslankyňa Jagna Marczułajtis-Walczak.

„Rozhodnutie začať kandidatúru Krakova bolo podmienené tým, či sa na Slovensku podarí uskutočniť alpské súťaže, pretože na poľskej strane také hory nemáme. Dnes sme spokojní, lebo infraštruktúra, ktorá už funguje v ničom nezaostáva za infraštruktúrou v Alpách,” zdôraznil Raś.

Kandidatúra Krakova, podľa názoru Raśa má veľké šance, ale vyžaduje si to ešte veľmi veľa práce. „Hnacou silou celého projektu je Krakov. Nebudeme investovať prehnane, ale len toľko, čo bude na prospech po olympijských hrách Poliakom, Slovákom a návštevníkom z iných krajín,” dodal Raś. Ako ďalej uviedol, zatiaľ je príliš skoro hovoriť o konkrétnej finančnej podpore olympijských hier, ale určite je potrebná propagácia. Okrem pomoci na vládnej úrovni, je dôležité ukázať aj odhodlanie oboch zainteresovaných krajín. „V budúcom roku sa v Jasnej uskutočnia Majstrovstvá sveta juniorov 2014 v alpskom lyžovaní. Chceme to využiť na propagačné účely a nevylučujem, že Poľsko sa v nich bude angažovať. Spolu so Slovenskom by sme chceli myšlienku ZOH zviditeľniť aj počas pretekov Svetového pohára v skoku na lyžiach, ktoré sa uskutočnia v Zakopanom,” vysvetlil Ireneusz Raś.

„Tento typ podujatia vplýva na miesta, v ktorých sa odohráva. To sa potom premietne do cestovného ruchu. Už teraz naše strediská navštevuje ročne 2 milióny hostí. Projekt, akým sú Zimné olympijské hry spôsobí, že o Krakove a Jasnej bude počuť ešte viac ľudí. Sme radi, že už teraz spĺňame takmer všetky požiadavky, aby sme tu mohli hostiť fanúšikov aj športovcov. Práce je ešte veľa, najmä v cestnej a železničnej infraštruktúre medzi našimi krajinami, ale sme optimistickí. Pre nás je podstatné, že olympiáda je oslava športu. Veríme, že v našom regióne spôsobí ešte väčší záujem o šport a mladá generácia uprednostní aktívny pohyb pred vysedávaním za počítačom,” povedal Bohuš Hlavatý, predseda predstavenstva Tatry Mountain Resorts, a.s.
___________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel Slovakia a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlyn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2012 sa preinvestovalo do uvedených stredísk vyše 144 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.