Lyžovačka na oboch stranách Chopku po novom

Lyžovačka na oboch stranách Chopku po novom
Lyžovačka na oboch stranách Chopku po novom
Stiahnuť PDF

Prepojenie lyžiarskych svahov lanovkami Funitel na severnej strane Chopku spolu so samoobslužným výťahom Twinliner a 15-miestnou gondolou na jeho južnej strane, vyvrcholilo tento rok stavbou, ktorá plynulo nadväzuje na druhú etapu investícií v Jasnej. Rotunda teda prepojená vrcholová stanica lanovky Funitel a opláštená stanica kabíny Chopok Juh bude miestom oddychu pre návštevníkov aj počas nepriaznivého počasia. Všetky nové objekty staníc aj Rotundy boli postavené na pôvodnom mieste starej stanice len s veľkorysejšími a komfortnejšími priestormi, súvisiacimi s nárastom objemov samotných dopravných zariadení. Rotunda by mala byť sprístupnená v zime, počasie ukáže, či so všetkými zamýšľanými prvkami. „Nová stavba staníc lanovky a Rotundy na Chopku má so starou spoločnú nadčasovú myšlienku koncepcie a dispozičného riešenia, keď cestujúci na lanovkách mali už v 50. rokoch minulého storočia možnosť aj pri horšom počasí na Chopku prestupovať suchou nohou z dopravných zariadení zo severnej strany strediska na južnú a naopak,“ uviedol Ján Štetka, riaditeľ horského strediska Chopok Sever.

Vyhliadková reštaurácia s exkluzívnym 360 stupňovým panoramatickým výhľadom v nadmorskej výške 2 004 m.n.m bude mať kapacitu 100 miest. Návštevníci si budú môcť vychutnať jedinečnú okolitú scenériu z najvyššie položeného Rum Baru s bohatou ponukou rumov a dezertov. Prízemie Rotundy poskytne rýchle občerstvenie v podobe Energy Baru s kapacitou 60 miest. Ubytovacia časť bude obmenou apartmánu Dedo na Lomnickom štíte. Rotunda ponúkne 3 izby vyššieho štandardu a 2 izby nižšieho športového štandardu so samostatnou recepciou a sociálnym zariadením. Oproti minulosti sa z panoramatickej reštaurácie bude dať vystúpiť na slnečnú 200-miestnu terasu umiestnenú nad stanicou lanovky na južnej strane. Celková investícia stavby dosiahne 4,5 milióna EUR.

O pohodlie lyžiarov je túto zimu postarané. Nová 6-sedačková lanovka v lokalite Lúčky s novým prístupovým bodom v Jasnej, hneď vedľa záchytného parkoviska, zaručuje dokonalý a komfortný nástup na svah. 350-miestne parkovisko Lúčky tak bude túto zimu ski-in a ski-out. Údolná stanica lanovky od firmy Leitner sa nachádza v nadmorskej výške 944 m.n.m., jej vrcholová v 1 287 m.n.m. S prepravnou hodinovou kapacitou 2 460 osôb/h bude jedinou lanovkou v Nízkych Tatrách s modrými sklami (bublinami), ktorej jazda bude trvať 6 minút a 16 sekúnd. Prevádzka novej lanovky za 7 miliónov EUR spočíva v preprave lyžiarov na populárnu zjazdovku Turistická. Prevratnou novinkou už túto zimu bude nákup skipasov cez internet. Lyžiari tak výrazne ušetria čas a nemusia stáť na skipas v rade, ale priamo z auta vystúpia na svah a lyžujú. „Tento platobný systém je novinkou aj v najlepších svetových lyžiarskych strediskách ako Whistler (USA), Are (Švédsko) a Laax (Švajčiarsko). Slovenské lyžiarske strediská tak v tejto službe predbehnú i mnohé alpské,“ uviedla Sylvia Artzová, brand manažérka Jasnej.

Ďalšou z pripravovaných zmien je napojenie zjazdovky Turistická na zjazdovku v smere na Lúčky. Nová modrá zjazdovka „Lúčky“ o dĺžke 1,2 kilometra bude vhodná pre menej náročných lyžiarov a rodiny s deťmi. Jej úprava si vyžiada 230 tisíc EUR. Nový nástupný bod v lokalite Lúčky doplnia aj služby v podobe nového Aprés-ski baru, pokladní a požičovne lyží. Dokončením minuloročných investícií je aj nové moderné opláštenie nástupných a výstupných staníc na Chopku. Novým nástupným bodom na južnej strane Chopku bude už túto zimu 520 miestne parkovisko Krupová.

K skvalitňovaniu služieb prispieva v celom stredisku Jasná 11 trendových obchodov Tatry Motion, 8 požičovní lyží, najväčšia lyžiarska škola a 3 Maxiland arény pre najmenších lyžiarov. Kongresová turistika na Liptove je bohatšia o novinku – presklenú kongresovú halu pri Wellness Hoteli Grand Jasná**** s 350-miestnou kapacitou a s jedinečným výhľadom na Chopok.

Novinkou tejto zimy v lokalite Záhradky je aj výstavba 6 nových Chaletov de Luxe, či rekonštrukcia zážitkovej „a la carte“ reštaurácie Von Roll na severnej strane Chopku. Horský Hotel Srdiečko*** na južnej strane druhého najvyššieho vrchu Nízkych Tatier sa v zime predstaví návštevníkom v novom šate. Zrekonštruovaná bude recepcia so vstupnou časťou, lobby bar a pribudne aj nové wellness centrum.

Bezplatné skibusy nadviažu aj túto zimu na rozbehnutú spoluprácu s regionálnou dopravou. Lyžiari budú môcť využívať nielen skibusy k 46 kilometrom zjazdových tratí, ale aj aquaskibus, ktorý opäť spojí najväčší slovenský akvapark Tatralandia so strediskom Jasná.

Top stredisko Jasná Nízke Tatry čaká v najbližšom období pravidelná technická údržba. A po nej už každý lyžiar očakáva otvorenie zimnej sezóny 2013/14. Podrobné informácie o prevádzke lanoviek na oboch stranách Chopku na http://www.jasna.sk/aktivity-a-eventy/leto/lanovky/. Informácie k celodennému programu pri otvorení sezóny v Jasnej 30. novembra 2013 na http://www.jasna.sk/aktivity-a-eventy/eventy/winter-music-opening-2013/

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlyn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2012 sa preinvestovalo do uvedených stredísk vyše 144 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.