Menej áut, viac Jasnej
Menej áut, viac Jasnej
Stiahnuť PDF

Tlak verejnosti ako aj ochranárskych združení znížiť zaťaženie Demänovskej doliny individuálnou automobilovou dopravou prináša do novej zimnej sezóny nové riešenia. Lyžiarske stredisko Jasná v súčinnosti s obcou Demänovská Dolina, urbármi a Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov prinášajú nový koncept, ktorého cieľom je eliminovať stúpajúce zaťaženie Jasnej automobilovou dopravou v situácii, kedy je počet verejných parkovacích miest v stredisku limitovaný a je verejným záujmom zvýšiť využívanie ekologickejšej hromadnej dopravy. K zníženiu počtu zaparkovaných áut v najvyššie položených častiach strediska prispeje aj zrušenie nelegálnych parkovacích plôch, ku ktorému sa pristúpilo v spolupráci s urbármi. Nový režim parkovania v Jasnej vstúpi do platnosti od otvorenia prevádzky strediska.

Koncept je postavený na týchto základných pilieroch:

1. Zvýhodňovanie návštevníkov využívajúcich hromadnú dopravu
2. Zvýšenie intenzity kyvadlovej dopravy
3. Obmedzenie parkovania na nelegálnych parkovacích plochách
4. Spoplatnenie parkovísk v stredisku

Prioritou je motivovať návštevníkov, aby svoje automobily odstavovali na bezplatnom záchytnom parkovisku Pavčina Lehota na začiatku Demänovskej doliny a odtiaľ sa do strediska dopravovali kyvadlovou dopravou. „Práve kvôli tomuto účelu sme spolu s obcou ako aj prevádzkovateľom strediska posilnili kapacity kyvadlovej dopravy o tretinu v porovnaní s uplynulými obdobiami. Chceme, aby sa tento druh dopravy stal prvou voľbou pre návštevníkov a preto mu budeme venovať veľkú pozornosť,“ uviedla Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

Ďalším dôležitým pilierom zníženia intenzity automobilovej dopravy by malo byť zdieľanie. „Zámerom je zvýšiť vyťaženie automobilov jazdiacich dolinou tak, aby sa ľudia spájali a nechodili do strediska v poloprázdnych autách, aby viac zdieľali svoje voľné miesta. Môžu odstaviť auto na bezplatnom záchytnom parkovisku a odtiaľ sa vyviezť hore skibusom alebo jedným autom namiesto troch.  Získajú pohodlie auta, ušetria na parkovnom a najmä pomôžu Demänovskej doline,“ informovala starostka obce Demänovská Dolina  Ľubomíra Klepáčová.

Všetky ostatné oficiálne parkovacie miesta prevádzkované lyžiarskym strediskom ako aj ďalšími subjektami budú spoplatnené. Na spoplatnených parkovacích plochách lyžiarskeho strediska dôjde v porovnaní s letným režimom spoplatnenia k niekoľkým úpravám. „Spoplatnenie parkovania sa bude týkať všetkých parkovísk nachádzajúcich sa na nástupných bodoch do strediska. Majitelia sezónnych skipasov Šikovná sezónka PREMIUM budú mať parkovanie počas lyžiarskej sezóny bezplatné, lyžiari s jedno a viacdňovými skipasmi zakúpenými cez Gopass budú parkovať so zľavou 30%. Rovnakú zľavu budú môcť využiť aj klienti s ďalšími produktmi zakúpenými cez GOPASS na daný deň. V praxi tak bude parkovanie priamo v stredisku dostupné za ceny od 5 eur,“ uviedol riaditeľ strediska Jiří Trumpeš.

Samostatnú kategóriu tvorí parkovisko na Bielej púti hneď vedľa lanovky – to bude ponúkať limitovaný počet parkovacích miest, ktoré si môže klient ako jediné vopred rezervovať a zakúpiť cez Gopass. Bude tak mať istotu parkovacieho miesta aj v najvyťaženejších termínoch. Pri COMFORT PARKINGU neplatia žiadne zľavy. Režim na parkoviskách v správe lyžiarskeho strediska JASNÁ nájde verejnosť na webe lyžiarskeho strediska jasna.sk.

 

_________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní alebo si prenajíma a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. V slovenských Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Noc na Lomnickom štíte. V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher, sesterské stredisko Ankogel Mallnitz a stredisko Muttereralm Innsbruck. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku TMR vlastní a prevádzkuje horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a Legendiu – Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko). V rámci realitných projektov sa Skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR. Do konca finančného roka 2019 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 400 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.