Motýlia záhrada na Liptove predstaví krehkú ľahkosť bytia motýľov

Motýlia záhrada na Liptove predstaví krehkú ľahkosť bytia motýľov
Motýlia záhrada na Liptove predstaví krehkú ľahkosť bytia motýľov
Stiahnuť PDF

Nielen deti, ale aj ich rodičov poteší zážitkové učenie o živote 15 druhov exotických motýľov. Všetci návštevníci tak môžu byť počas leta na moment súčasťou motýlieho pestrofarebného sveta. Prostredníctvom výstavy spoznajú napríklad najväčšieho denného motýľa – Sovookáňa kráľovského, ktorého rozpätie krídla môže dosiahnuť až 150 mm alebo modro-čierneho nočného motýľa z čeľade Morfo z tropických pralesov Strednej a Južnej Ameriky. Babôčkovité motýle z pralesov Juhovýchodnej Ázie zase vyzerajú ako oranžový suchý list. Tieto dokonalé tzv. listové mimikry preslávili motýľa s názvom Kallima inachus. Na obdiv bude aj motýľ vidlochvost a iné. Samotná expozícia ponúkne nevšedný audiovizuálny zážitok so zvukovými efektmi, ale aj s priamym kontaktom motýľa na ľudské telo. „Motýlia záhrada nie je len o výstave, ale aj o možnosti pozorovať nevšedný život motýľov, ich správanie a návyky. Motýle objednávame z anglickej motýlej farmy, chodia k nám postupne do skleníkových liahní vo svojom treťom vývojovom štádiu kukiel. Na vyliahnutie musíme striktne dodržať predpísanú teplotu minimálne 27°C a ideálnu 80% vlhkosť vzduchu. Kukly sa lepia do liahní na dosky kaučukovým lepidlom a po ich vyliahnutí sa každý deň púšťajú do motýlej záhrady. Po vyliahnutí majú motýle vlhké zlepené krídla a kým sa im narovnajú, trvá to aj niekoľko hodín. Čo sa týka potravy, tak niektoré druhy potravu vôbec neprijímajú, lebo žijú len jeden týždeň, niektoré sa dožívajú aj dvoch mesiacov a živia sa hlavne nektárom z rastlín Lantany menlivej alebo Verbeny a dokrmované sú aj prezretým ovocím,“ uviedol Peter Šúr, manažér Liptov Arény.  

Motýlia záhrada v Liptov Aréne je otvorená pre verejnosť denne od 1.7.2017 v čase od 9.00 do 20.00 hod. Expozícia poskytuje priestor aj pre fotenie neviesť (butterfly bride), detskú narodeninovú party s motýľmi a animátorom (butterfly birthday bash) a od 7. júla aj večernú rozprávkovú prehliadku (butterfly fairy tale), kedy návštevníkov sprevádzajú po motýlej záhrade dve rozprávkové víly. Bližšie informácie na www.liptovarena.sk 

__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horský hotel Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2016 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 230 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.