Na južnej strane Chopku sprístupnia priestory historickej lanovky

Na južnej strane Chopku sprístupnia priestory historickej lanovky
Na južnej strane Chopku sprístupnia priestory historickej lanovky
Stiahnuť PDF

Napriek historickému prachu či pokročilému veku starej „dámy“, vypovedajú priestory nástupnej stanice lanovky svedectvo o technických zázrakoch. „Viac-menej z nostalgie sme sa rozhodli vypratať časť priestorov lanovky III. a IV. úseku Von Roll, oživiť nátermi jej fasádu a sprístupniť vstupné priestory, velín, dielňu, samotnú konštrukciu s montážnym vozňom, ale aj strojovňu legendárnej lanovky. S pomocou jedinečných fotografií Ondreja Dobríka sme vytvorili pútavé rozprávanie o začiatkoch lyžovania a stále živom symbole turizmu na prepojenom Chopku,“ priblížil Ivan Temniak, riaditeľ horského strediska Chopok Juh.

Prepojenie dvoch významných regiónov bolo na tú dobu v Európe unikát. Sám autor fotografií Ondrej Dobrík, ktorý pracoval pri výstavbe lanovky a neskôr ako strojník si spomínal takto: „Práca to bola zodpovedná a náročná, pretože komunikačné prostriedky neboli na dnešnej úrovni a hrozilo vyššie riziko havárií a úrazov. Jediná komunikácia medzi stanicami bola poľným vojenským telefónom. Pri transporte ťažkých bremien na pomocnej lanovej dráhe sa strojník musel orientovať bez vysielačky, len na základe záťaže motora pomocou ampérmetra. Ťažké konštrukcie bolo navyše potrebné na niektorých miestach v trati nadľahčovať ľudskou silou. Výstavbu lanovky začali Pozemné stavby, ktoré nahradilo Riaditeľstvo pre cestovný ruch, neskôr premenované na Turistu – národný podnik so sídlom v Liptovskom Mikuláši. V našom kolektíve vládla družná atmosféra, bez sporov a hádok. Bolo cítiť nadšenie a zapálenie pre vec. Pri výstavbe sa angažovali aj nadšenci turistiky a strojárski odborníci z Podbrezovej a okolitých závodov. Rád si spomínam na to, ako pri slávnostnom otvorení úseku Kosodrevina – Srdiečko 19.9.1954 som mohol vypustiť do trate prvú obsadenú sedačku. Samozrejme ako milovník zimných športov nikdy nezabudnem na jedinečné lyžovačky na svahoch Chopku. Fotografiou som sa vážnejšie začal zaoberať až pri výstavbe lanovky, vďaka čomu sa zachovali tieto výnimočné zábery.“

„Dopravný lanovkový systém Von Roll je historickým medzníkom v horskej preprave na Slovensku a zaslúži si patričnú pozornosť. Veríme, že nielen nadšencov histórie, ale najmä priateľov hôr poteší spontánna iniciatíva našich zamestnancov, ktorí si na južnej strane Chopku pripomínajú 60. výročie spustenia prevádzky III. a IV. úseku lanovky . Táto aktivita je prvým krokom k zachovaniu odkazu Alojza Lutonského. Ako v Nízkych Tatrách, tak aj vo Vysokých Tatrách sa chceme postupne zaoberať obnovením kultúrneho dedičstva architektonického diela – staníc lanovky od Dušana Samuela Jurkoviča,“ doplnil Dušan Slavkovský, riaditeľ horských stredísk Tatry mountain resorts, a.s.    

Obec Demänovská Dolina s podporou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región LIPTOV pri príležitosti 50. výročia založenia Demänovskej Doliny iniciovali 12. júla 2014 v Jasnej spomienkovú akciu na Alojza Lutonského. Zanietenému turistovi a  speleológovi Alojzovi Lutonskému, ktorý sa zaslúžil o vybudovanie lyžiarskeho strediska Jasná, a ktorý stál pri zrode prvej odpojiteľnej sedačkovej lanovky prepájajúcej Chopok, bola odhalená pamätná tabuľa.
____________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Horský Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 190 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.