Na lanovke na Lomnický štít sa mení ťažné lano

Na lanovke na Lomnický štít sa mení ťažné lano
Na lanovke na Lomnický štít sa mení ťažné lano
Stiahnuť PDF

„Osobná lanová doprava si vyžaduje kvalitnú údržbu, ktorá je jednou zo základných podmienok zaistenia bezpečnosti prevádzky. Lanovka na Lomnický štít potrebuje vymeniť ťažné lano, jeho životnosť sa naplnila. Preto prosíme návštevníkov Vysokých Tatier o trpezlivosť, prístup lanovkou na Lomnický štít bude obmedzený maximálne na 12 dní. 3,8 km dlhé oceľové lano s priemerom 26,5 mm a váhou 2,5 kg/m bude dovezené z českého Bohumína. Lano sa bude navíjať a spájať so starým nosným lanom a vyťahovať až na štít,“ informoval Ján Slamený riaditeľ lanových dráh Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica.

Posledná výmena ťažného lana bola v roku 2001. Personál apartmánu a kaviarne Dedo na Lomnickom štíte spolu s pracovníkmi z Observatória SAV budú zásobovaní vodou a potravinami na 6 dní a následne absolvujú pešiu výmenu s horským vodcom. S príchodom jesenných mesiacov sa menia aj prevádzkové hodiny všetkých lanoviek vo Vysokých Tatrách. Bližšie TU.     

„Neustále vylepšujeme služby pre našich zákazníkov. Po ukončení výmeny lana spúšťame moderný proces predaja lístkov na Lomnický štít z pohodlia domova cez e-shop www.gopass.sk. Naši klienti sa tak vyhnú prípadnému čakaniu na pokladniciach a na ich GOPASS účet im pribudnú ďalšie body, ktoré im následne zvýhodnia nákupy v našich tatranských prevádzkach,“ uviedol Vladimír Šarafín, projektový manažér pre GOPASS.

Lanovka na Lomnický štít bola do bežnej prevádzky uvedená v decembri 1941. Vrcholová stanica lanovky je vo výške 2 625 m.n.m a je to dodnes najvyššie obývaným miestom na Slovensku. Výstavba úseku lanovky Skalnaté pleso – Lomnický štít sa začala v roku 1936. Koncom 80. rokov 20. storočia prešla lanovka rekonštrukciou, pri ktorej bol systém jedného nosného lana a dvoch ťažných lán zamenený za systém 2 nosných lán a jedného ťažného lana, čo prispieva k zvýšenej stabilite počas silnejšieho vetra. Od roku 1989 premáva na Lomnický štít kabína švajčiarskej firmy Von Roll. Lanovka má prevýšenie 868 m, maximálna dopravná rýchlosť je 4,1 m/s, prepravná kapacita 45 os./h a časť jazdy 8,8 minút. Do roku 1956 držala lanovka z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít svetový rekord so svojou celkovou dĺžkou 5 428 metrov.
____________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Horský Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 190 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.