Najvyššie položená včelnica je umiestnená na streche Hotela FIS na Štrbskom Plese

Najvyššie položená včelnica je umiestnená na streche Hotela FIS na Štrbskom Plese
Najvyššie položená včelnica je umiestnená na streche Hotela FIS na Štrbskom Plese
Stiahnuť PDF

„Hotel FIS je hotel v prírode, čoraz viac sa hovorí o vymieraní včiel a ich dôležitosti pre ľudstvo, preto sme chceli aj my urobiť niečo pre prírodu a inšpirovali sme sa umiestneniami včiel na mestských strechách v Prahe a v Bratislave. Včely v našich úľoch sú situované na roštoch na streche fitness v zadnej časti hotela, smerom k parkovisku tak, aby mali výlet priamo do lesa. Projekt realizujeme v spolupráci s Občianskym združením Apis Carpatica, ktorý nám včely aj v nedeľu doviezol,“ uviedla Erika Fočarová, riaditeľka Hotela FIS na Štrbskom Plese.

„Nadmorská výška včelám určite neublíži, predpokladáme, že by sa tu včelám mohlo dariť. Na streche sú dobré slnečné podmienky, úle sú osadené letáčmi na východ. Je tu veľa medodajných rastlín, čo je pre včely veľmi podnetné,“ doplnila Jana Znášiková z OZ Apis Carpatica. 

O včely sa bude raz za týždeň starať a kontrolovať ich profesionálny včelár. Včely prečkajú zimu v úľoch, tie sú zateplené a v prípade extrémneho počasia sa uteplia ešte ďalšími doskami. Ako povedala J. Znášiková, horšie ako tatranská zima je neskorý nástup jari. Podľa nej je momentálne ťažko povedať, aká bude produkcia toto leto. „Dve včelstvá sú veľmi dobre rozplodované, ak nebude veľká zima počas leta, je možné, že taká testovacia ukážková znáška by aj mohla byť už tento prvý rok,“ uzavrela Jana Znášiková.

Farebné úle boli vyrobené v slovenskom včelárstve Lupták a ekologickými farbami ich maľoval personál hotela. Motívmi a ornamentmi ich vyzdobila stála návštevníčka Mária Roháľová. Podľa E. Fočarovej sa neobávajú, že by mali okrem bežných hostí aj nechcenú chlpatú návštevu. „Úle sú umiestnené na vysokej streche bez rebríka, takže veríme, že to medvede nepriláka,“ dôvodila riaditeľka hotela. 

V rámci projektu „Včely v horách“ pripravuje Hotel FIS náučný chodník s info panelmi o včelách a ich význame, drevené lavičky, sochu s motívom včiel, detskú preliezačku a oddychovo náučnú zónu. 

Hotel počíta so včelárskymi víkendmi zameranými nielen pre tých, ktorí sa túžia stať včelármi, ale aj pre deti, pre ktoré bude pripravený tréningový úľ a možnosť vytvoriť si vlastnú sviečku zo včelieho vosku. Hotelovým hosťom budú dopriate medové masáže, kozmetika a produkty z medu. Zároveň si budú môcť pochutnať na medovom dezerte, či voňavom tatranskom mede. Viac na www.hotelfis.sk 

__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2017 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR 300 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.