Nová lanovka pod vianočný stromček

Nová lanovka pod vianočný stromček
Nová lanovka pod vianočný stromček
Stiahnuť PDF

Pred samotným spustením lanovky pre verejnosť prebiehali od 16. decembra na kabínkovej lanovke v úseku Krupová – Kosodrevina v stredisku Chopok Juh záťažové skúšky. Testovacie skúšky s tzv. mŕtvou váhou sú posledným krokom potrebným pre splnenie podmienok pred bežnou prevádzkou. Nová 15 miestna gondola na trase Krupová – Kosodrevina prevážala počas záťažových testov vo svojich kabínach 30 kg vrecia so štrkom. Celková záťaž použitá počas záťažových testov bola 13,24 tony. Pre brzdné skúšky sa naplnilo 10 kabín, každá so záťažou 1 324 kg. Trasa novej lanovky je zaujímavá svojim profilom, pretože križuje existujúcu 4 miestnu sedačkovú lanovku Srdiečko – Kosodrevina a pre dodržanie bezpečnej nadjazdovej výšky bolo potrebné skonštruovať a do profilu zaradiť aj podperu s výškou takmer 32 m. Kabína lanovky od rakúskej firmy Doppelmayr je konštruovaná tak, aby odolala nárazovému vetru o sile do 22 m/s a prekonávala 403 metrové prevýšenie. Šikmá dĺžka lanovej dráhy dosahuje 1 212 m, doba jazdy trvá 4 min. 50, maximálna rýchlosť je 6,0 m/s a prepravná kapacita je 2 800 os./h. Lanovka s počtom 30 kabín začína svoju jazdu v údolnej stanici Krupová (1 084 m n.m.) a končí v lokalite Kosodrevina v nadmorskej výške 1 488 m n.m. Lyžiari si užívajú komfortný presun a plynulo prestupujú na ďalšiu 15 miestnu lanovku, ktorá smeruje až na vrchol Chopku. Komplikované prestupy z vlekov na sedačkové lanovky sú tak už definitívne minulosťou.

Od najbližšieho víkendu je lyžiarom na Chopku k dispozícii 27 km zjazdoviek. Stredisko Chopok Juh bude spájať aj nová linka skibusu na trase Banská Bystrica – Krupová (Chopok Juh). Skibus bude v prevádzke od 26. decembra 2016 do 19. marca 2017 počas víkendov, štátnych sviatkov a prázdnin banskobystrického kraja. Skibus vychádza z autobusovej stanice Banská Bystrica je bezplatný a pri vstupe sa lyžiar preukáže skipassom – kartou GOPASS. Podrobne na http://www.jasna.sk/informacie/doprava/ 

 

__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horský hotel Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2015 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 206 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.