Rímskokatolícka cirkev, farnosť Vysoké Tatry sa o grant z programu uchádzala preto, aby skvalitnila technickú vybavenosť, ktorá je používaná farskou komunitou pri rôznych vystúpeniach, aj vďaka ktorým sa Tatranci snažia duchovne vyrastať. „Chceli sme poskytnúť našim veriacim lepšie vybavenie. My sa prioritne zameriavame na duchovný rast človeka. Ten je ruka v ruke spojený aj s tým hmotným. Keď človek nemusí strácať čas riešením technických nedostatkov, dokáže sa viac sústrediť na duchovno. Chceli sme vďaka štedrosti TMR poskytnúť aj takú našu štedrosť. Vedeli sme, že vieme niečo viac pre farníkov urobiť, tak sme do toho išli,“ rozpráva kaplán Dávid Sklarčík.
Ako sám povedal, úspech v grantovom programe ich veľmi potešil. Podľa jeho slov je milé, že v dobe, v ktorej žijeme, myslel niekto aj na cirkev. „Nakúpili sme za to ozvučovaciu techniku. Mikroporty, ktoré sa používajú pri divadelných predstaveniach. Vždy sme mali problém v kostoloch pri jasličkových pobožnostiach alebo pri akadémiách s tým, že nás nebolo počuť. Riešili sme to mikrofónmi, ale stále to nebolo v poriadku,“ vysvetľuje kaplán.
Pre mladých ľudí, ktorých sa farnosť snaží duchovne viesť, sú práve divadelné hry, či muzikály najlepším prostriedkom posúvania sa ďalej. „Keď píšem scenáre hier, vždy myslím na to, čo je potrebné, aby mladí pochopili. Keďže sa učia texty, skúšajú si repliky, hru, je to pre nich niekoľko mesačná katechéza. Napríklad jasličkovú pobožnosť sme mali zameranú na Eucharistiu. Celá katolícka dogmatika bola spísaná do hry a posúvalo ich to duchovne ďalej prirodzeným spôsobom. Nevnímali to ako nejaké učenie,“ dodáva kaplán.
Prvé predstavenie, v ktorom mikroporty farnosť využila malo názov Radosť je voľba. Išlo o biblický príbeh márnotratného syna prenesený do bežného života rodiny. „Porty nám veľmi pomohli. Zvuk bol veľmi dobrý. Odstránili sme logistiku komu má kto podať mikrofón a zážitok bol určite iný aj pre tých, ktorí si to prišli pozrieť,“ zhodnotil. Ako kaplán priznal, ak by peniaze z grantu nedostali, určite by si ich nemohli dovoliť, a tak sa rozhodli šíriť radosť aj ďalej. „My sme získali pomoc od TMR a rozhodli sme sa, že si ju nenecháme iba pre seba. Pripravujeme sa na ďalšie vystúpenie v Spišskom Bystrom a na Orave. Výťažok zo vstupného venujeme pre Mary´s meals na stravné pre deti v Afrike,“ uzavrel kaplán.
V grantovom programe TMR – Pre lepší život v meste Vysoké Tatry uspelo aj divadelné združenie Tatratália – divadelný ochotnícky súbor Paľa Bielika Tatranská Lomnica. Ochotnícke divadlo v Tatrách má dlhoročnú tradíciu a práve tento súbor v roku 2019 oslávil svoje 30. výročie založenia. Pri tejto príležitosti z peňazí z grantu vydali publikáciu o divadle a naštudovali novú divadelnú hru.
V 1. ročníku grantového programu TMR získalo podporu celkom 9 tatranských projektov z oblasti športu, kultúry a podpory mládeže. Celková suma príspevkov pre rok 2019 predstavuje 19 930 eur. TMR už aj v minulosti podporilo viacero miestnych organizácii a podujatí organizovaných v Tatrách. „Aktivity TMR sú s mestom úzko prepojené. Grantovým programom sme chceli dať tejto podpore jasný účel a transparentné pravidlá, aby sme tiež prispeli k tomu, že Vysoké Tatry budú nielen atraktívnym cieľom návštevníkov, ale aj dobrým miestom pre život,“ uzavrel riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.
_____________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra . V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.