Poľský veľvyslanec Chłoń: Jasná je na spoločnú kandidatúru ZOH 2022 veľmi dobre pripravená

Poľský veľvyslanec Chłoń: Jasná je na spoločnú kandidatúru ZOH 2022 veľmi dobre pripravená
Poľský veľvyslanec Chłoń: Jasná je na spoločnú kandidatúru ZOH 2022 veľmi dobre pripravená
Stiahnuť PDF

Program návštevy sa začal za účasti predstaviteľov mesta a vedenia Tatry mountain resorts, a.s (TMR) v sídle honorárneho konzula v župnom dome v Liptovskom Mikuláši. Tento moment stretnutia bol veľmi dôležitý z hľadiska poľskej diplomacie a spoločnej kandidatúry, prípravy či prezentácie kandidatúry mesta Krakov a Slovenskej republiky na ZOH 2022. Ako poľský veľvyslanec poznamenal, je potrebné využívať skúsenosti Liptovského Mikuláša, ktorý už pred rokmi spoločne s Popradom organizoval kandidatúru na ZOH. Podľa jeho slov bola vtedy konkurencia a náklady tak vysoké, že nebolo možné uspieť. Výmena názorov predstaviteľov mesta a poľskej diplomacie viedla ďalej cez rozhovory ohľadom infraštruktúry, cestnej a železničnej dopravy. Ďalší program stretnutia sa preniesol do strediska Jasná, kde si poľský diplomat pozrel horské dopravné zariadenia, ktoré budú slúžiť pre ZOH 2022. „Sme optimisti a veríme, že v spoločnej kandidatúre ZOH 2022 uspejeme. Pokiaľ sa jedná o svahy, trasy, horské dopravné zariadenia, tak som pod veľkým dojmom, nielen kvôli celkovej atmosfére, tunajšiemu ovzdušiu, ale najmä pre dobrý stav, ktorý tu je a ktorý nám dáva veľkú nádej, že sme po technicko – organizačnej stránke v Jasnej a okolí veľmi dobre pripravení,“ dodal poľský diplomat Tomasz Chłoń.

„Vidíme to pozitívne a všemožne to podporujeme, využívajúc skúsenosti v spolupráci či už primátora Liptovského Mikuláša alebo predstaviteľov TMR vo vzťahu k organizácii ZOH 2022,“ doplnil veľvyslanca honorárny konzul Tadeusz Frackowiak.

Posledným bodom programu poľského veľvyslanca bola návšteva Múzea Janka Kráľa a výstavy spojenej s Jánošíkom. „Naše dva národy Poľsko a Slovensko sú historicky a kultúre prepojené. Počas konania ZOH 2022 by sme sa dohodli, že tak ako je spoločný Jánošík od Agnieszky Holland, tak aj Jasná, vzhľadom na veľkú návštevnosť turistov, tak aj Chopok ako dejisko ZOH, by mohli byť spoločné. Slováci, ponúkajú kvalitné svahy Chopka ako spoločný región Slovákov a Poliakov,“ uzavrel poľský veľvyslanec Tomasz Chłoń.

Lyžiarske stredisko Jasná so svetovým certifikátom FIS je plánovaným dejiskom alpských lyžiarskych disciplín v spoločnej kandidatúre ZOH 2022. Už teraz pripravuje Slovenská lyžiarska asociácia viaceré vrcholové podujatia. 26.2. – 6.3.2014 sa na svahoch Chopka uskutočnia Majstrovstvá sveta juniorov v alpskom lyžovaní a v roku 2015 Európsky pohár mužov.
__________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlýn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský akvapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestuje do uvedených stredísk takmer 190 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.