Prieskum: Lyžiarom v Tatrách chýba najmä väčšia ponuka zjazdoviek a rozvoj podľa nich nevyhnutne potrebujú všetky tatranské strediská

Prieskum: Lyžiarom v Tatrách chýba najmä väčšia ponuka zjazdoviek a rozvoj podľa nich nevyhnutne potrebujú všetky tatranské strediská
Prieskum: Lyžiarom v Tatrách chýba najmä väčšia ponuka zjazdoviek a rozvoj podľa nich nevyhnutne potrebujú všetky tatranské strediská
Stiahnuť PDF

Podľa nedávno zverejnenej správy International Report on Snow&Mountain Tourism 2018*, v slovenskej populácii lyžuje alebo snouborduje až 18 % ľudí, čo nás radí celosvetovo na 11. priečku. Slovenskí lyžiari spolu so zahraničnými návštevníkmi prelyžujú ročne u nás 5 miliónov dní, pričom v roku 2000 to bolo o 1 milión dní menej.

„To, že lyžiari cítia potrebu ďalšieho rozvoja našich stredísk, je dôležitá spätná väzba. Uvedomujeme si to aj my, o to viac, že sme krajinou, kde je lyžovanie jedným z top športov, čo dokumentujú nielen súčasné úspechy a popularita Petry Vlhovej, ale vidíme to každoročne aj na rastúcej návštevnosti tatranských stredísk. Narastá počet deti  na mládežníckych pretekoch, priebežne sa zvyšuje počet lyžiarskych výcvikov a zintenzívňuje sa aj činnosť lyžiarskych klubov, ktoré majú v Tatrách ideálne tréningové podmienky,“ hovorí riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský. „Ďalší rozvoj stredísk, ktoré sa nachádzajú na území národných parkov, je však zásadne limitovaný chýbajúcou zonáciou. Jej prijatie s jasnými pravidlami pre ďalší rozvoj je najdôležitejším krokom pre celú budúcnosť Tatier,“ uviedol D.Slavkovský.

Najväčšie a zároveň najnavštevovanejšie lyžiarske strediská na Slovensku sú lokalizované v Nízkych a Vysokých Tatrách a majú významný podiel na zimnom turistickom ruchu Slovenska. Strediská Jasná, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso sa nachádzajú na území národných parkov, čo pri chýbajúcej zonácii zásadne ovplyvňuje akúkoľvek diskusiu o ich možnom rozvoji.

VÝSLEDKY VEĽKÉHO PRIESKUMU MEDZI LYŽIARMI: „AKO ĎALEJ, LYŽOVANIE V TATRÁCH?“

V diskusii o budúcnosti lyžovania v Tatrách doteraz chýbal názor samotných lyžiarov. Prevádzkovateľ najväčších tatranských stredísk, spoločnosť TMR, preto využil lyžiarsku sezónu 2018/2019 na veľký prieskum medzi lyžiarmi, ktorí počas tejto zimy využili služby niektorého z najväčších tatranských stredísk. Prieskum prebiehal prostredníctvom online zákazníckeho programu GOPASS trval a v období od 20.1.-15.3.2019 sa doň zapojilo 2 539 respondentov.

Pri otázke, čo lyžiarom v Tatrách najviac chýba, respondenti označili najčastejšie väčší počet zjazdoviek (34,3 %), viac parkovacích kapacít (21,6 %) a modernejšie lanovky (11,4 %). Požiadavku na vyššiu kvalitu služieb, ktorá sa často diskutuje na sociálnych sieťach a v médiách, označilo 11 % opýtaných, približne 9,1 % by privítalo lepší prístup do strediska verejnou dopravou.

Pri otázke, ktoré spomedzi tatranských stredísk potrebuje rozvoj najviac, sa respondenti priklonili najviac k možnosti obnovenia lyžovania v Starom Smokovci (30 %). S menším odstupom sa respondenti vyslovili aj v prospech rozvoja strediska Štrbské Pleso (26 %) a Jasná (25 %). Pri Tatranskej Lomnici respondenti zrejme vnímajú terénne limity pre možné rozširovanie strediska, keďže za prioritný rozvoj tohto strediska sa vyslovilo 18 % opýtaných.

STREDISKO TATRANSKÁ LOMNICA

V  Lomnici bol predložený zámer obnoviť niekdajšie stredisko Jamy s tréningovými svahmi pre mládež a lyžiarske školy, a tiež večerným lyžovaním. Súčasťou má byť aj parkovisko a vybudovanie vlakovej zastávky. Na stole je už v minulosti schválený projekt novej lanovky a zjazdovky nad Botanickou záhradou. Oba tieto zámery by zlepšili rozptyl lyžiarov na väčšom území a zlepšili dopravnú situáciu v Tatranskej Lomnici. Názor, že rozvoj strediska Tatranská Lomnica je nevyhnutný, vyslovilo 61 % respondentov, súčasný stav vyhovuje iba 10 %.

STREDISKO ŠTRBSKÉ PLESO

Na Štrbskom Plese bol predložený zámer na rozšírenie strediska o 6 nových zjazdoviek v celkovej dĺžke 4 km, záchytné parkovisko, reštauráciu a novú vodnú nádrž na zasnežovanie. Súčasťou návrhu sú aj 3 nové lanovky, ktoré by vyriešili prepravu lyžiarov nielen k parkovacím plochám na centrálnom parkovisku, ale aj k železničnej stanici a autobusovej stanici. Takýto rozvoj strediska považuje za nevyhnutný a podporuje ho až 64 % respondentov, súčasný stav vyhovuje iba pre 10 % opýtaných.

STREDISKO STARÝ SMOKOVEC / HREBIENOK

Na stole je návrh na obnovenie lyžiarskeho strediska v Starom Smokovci spolu s lanovkovým prepojením so strediskom Tatranská Lomnica, čo by zvýšilo atraktivitu oboch stredísk a pomohlo tiež doprave. Stredisko pre rodiny by malo ponúknuť dostatočný počet modrých zjazdoviek a lanoviek, detskú lyžiarsku školu a novú sánkarskú a bežkársku dráhu. Ide o lokalitu, kde sa v minulosti jazdil dokonca Svetový pohár. Pribudnúť by mala nádrž na zasnežovanie a parkovacie kapacity. Obnovenie lyžiarskeho strediska v Smokovcoch podporilo 65 % opýtaných, so súčasným stavom je spokojných 10 %. Takmer 19 % respondentov sa nevedelo vyjadriť. Iba podľa 6 % obnovenie lyžovania v Smokovcoch nie je potrebné a stačí riešiť iba dopravu.

STREDISKO JASNÁ NÍZKE TATRY

V najnavštevovanejšom lyžiarskom stredisku na Slovensku Jasná je na stole návrh novej zjazdovky č. 15 Luková – Otupné a nová nádrž na zasnežovanie. V stredisku je dlhodobo úzkym miestom pre lyžiarov lanovka TWINLINER, tzv. „Lienka“, preto bol pred 4 rokmi predložený návrh novej lanovky na Priehybu, ktorá by ju plnohodnotne nahradila. Uvedené rozvojové aktivity sa stretli s podporou u 62 % opýtaných, 18 % navrhuje, aby sa v Jasnej riešila najmä doprava. Súčasný stav označilo za vyhovujúci 12 % respondentov.

__________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu  vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2017 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 300 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.