„Naším snom a cieľom je, aby každý pretekár mal vlastné sane, aby sme mali čo najmenšie prestoje pri tréningoch. Ideme postupne, a preto oceňujeme takúto sponzorskú pomoc, lebo opäť sa nám čakanie na sane skráti a chceli by sme za ňu veľmi pekne poďakovať,“ hovorí Viera Bacharová-Findurová zo Slovenského zväzu sánkarov. V súčasnosti sa sánkovaniu v Tatrách venuje 40 detí vo veku od 6 do 14 rokov. To, že sánkovanie v Tatrách i na Slovensku naberá druhý dych, dokazujú aj výsledky mladých sánkarov. „V tejto sezóne sme mali veľmi dobré výsledky, zúčastňujeme sa majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy, Svetového pohára. V tomto roku máme mladšieho juniora, ktorý vyhral 3x Svetový pohár, 2x bol tretí, celkovo druhý, na MS juniorov bol 10. Nasmerované je to dobre, len treba ďalej pokračovať. Tieto sane sa využijú naplno, na výučbu, zdokonaľovanie,“ vysvetľuje reprezentačný tréner Ján Harniš.
Tatranské sánkarske nádeje majú na čom stavať. Bohatá história sánkovania si pamätá nielen populárne preteky o Tatranský pohár na prírodnej sánkarskej dráhe z Hrebienka, ale aj umelú sánkarskú dráhu v Tatranskej Lomnici, ktorú zničila víchrica. Dôležitým impulzom pre reštart športu, ktorý zažil v Tatrách aj Svetový pohár, bolo vybudovanie sánkarskeho trenažéra so zázemím v Starom Smokovci. „Trénujeme na trenažéri, v posilňovni, niekedy na asfaltových komunikáciách na kolieskových saniach. Organizujeme aj výcvikové tábory priamo v objekte, kde máme k dispozícii trenažér aj ubytovanie,“ dopĺňa Bacharová-Findurová.
„Máme veľmi peknú členskú základňu, navyše tých detí nám stále pribúda. Aj preto sme si postavili 300m dráhu v Lendaku, aby sme nemuseli cestovať vonku, lebo takéto sú iba v Rakúsku či Taliansku. A vidíme, že to má zmysel, pretože deti urobili veľký výkonnostný skok. Pomôcť by im mohli aj tieto sane. To nám veľmi pomôže,“ pripomína ďalší z trénerov sánkovania Milan Parimucha.
Sánkovanie ako olympijský šport je zaujímavý nielen pre svoje zázemie, ale aj podmienky, ktoré mu SZS vytvára. Ročný členský príspevok vo výške symbolického 1 eura nepredstavuje pre rodiny žiadnu záťaž a je naopak ideálnym spôsobom ako pritiahnuť deti k športovaniu a spopularizovať sánkovanie medzi mládežou. Tomuto cieľu pomohla aj grantová podpora z programu Pre lepší život v meste Vysoké Tatry, ktorú vyhlásila spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s.. Jeho hlavným cieľom je nielen podpora verejnoprospešných aktivít obyvateľov Vysokých Tatier, ale aj motivácia ľudí a organizácií k identifikácii možností pomoci v prospech miestnej komunity. V prvom ročníku grantovej schémy Pre lepší život v meste Vysoké Tatry sa o podporu v stanovenom termíne uchádzalo 23 projektov, z ktorých grantová komisia vybrala deväť. Podporené projekty sumou vo výške 19 930 eur sú z oblastí športu, kultúry a podpory mládeže a zrealizované budú v priebehu tohto roka.
_________________________________________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra . V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.