Snow camp – expedičná výzva pod Lomnickým štítom

Snow camp – expedičná výzva pod Lomnickým štítom
Snow camp – expedičná výzva pod Lomnickým štítom
Stiahnuť PDF

Nocovanie pod hviezdami v mrazivej tatranskej zime len s balíčkom tuhej instantnej stravy a odborným výkladom profesionálneho inštruktora, môže byť pre niekoho romantika a pre iného výzva. Snow camp ponúka nevšedný zážitok, mimo bežného pohodlia a tepla domova. „Stanovanie má svoje čaro v lete, ale zážitok na celý život môže človek zažiť aj v zime pri  treskúcich mrazoch. Oficiálne povolený stanový tábor pod Lomnickým štítom simuluje podmienky base campov v extrémnych horských terénoch pre širokú verejnosť. Skupina bude vybavená čelovkami, termo spacími vakmi do -29 ̊C, 6 cm karimatkami a balíčkom tuhej instantnej stravy, takže tento netradičný zážitok odporúčame všetkým, ktorým nechýba odvaha prespať v otvorenom priestore a pri mínusových teplotách. Pre vopred organizovanú skupinu je pripravený vývoz ratrakom, zapožičanie a stavba stanov, inštruktáž k príprave jedla a nápojov, večerný program v Galérii Encián, noc v bivaku na presne vymedzenom mieste, raňajky v reštaurácii Panorama na Skalnatom plese a cesta lanovkou späť do Tatranskej Lomnice. Nocovanie v stane pod zasneženým Lomnickým štítom je niečo, na čo človek len tak ľahko nezabudne. Spanie pod nočnou oblohou posypanou hviezdami a v zime má neuveriteľné čaro, navyše spacie vaky sú také teplé, že máte pocit, akoby vonku bolo leto. Jediný moment, ktorý vám napovie, že je vonku naozaj pravá zima, je chladný vzduch, ktorý dýchate. Spanie vďaka samonafukovacím hrubým karimatkám je mimoriadne pohodlné, pretože spíte na vopred upravenom povrchu. Zážitky a videá z prvej testovacej akcie približuje aj náš blog“, uviedol Lukáš Brodanský, brand manažér z Tatry mountain resorts, a.s.

Zimné táborenie počas svojich výprav a zimných horolezeckých výstupov zažíva aj horský vodca Peter Tomko, ktorý na tatranský projekt Snow campu bude dohliadať z odborného hľadiska. „Mojou úlohou je nielen odovzdávanie skúseností zo stanovania a bivakovania, ale aj skontrolovanie výstroja a rezervného oblečenia zverencov. Budem oporou pre tých, ktorí majú rešpekt z takejto aktivity. Všetci účastníci absolvujú inštruktáž o stavaní stanov v horských terénoch v zimnom období a dostanú aj informácie o vhodnosti spacích vakov, karimatiek, príprave jedla a nápojov ako aj samotného nocovania v stanoch, takisto zásad obliekania sa na noc a ukladania zvyšku vecí“, dodal Peter Tomko.    

A čo odporúča skúsený inštruktor všetkým, ktorí sa do Snow campu prihlásia? „V prvom rade si treba uvedomiť, že táto aktivita bude úplne iná oproti letnému kempovaniu, kedy je veľmi rozdielnym činiteľom teplota, vietor a sneh, ktorý je úplne všade. V tomto prípade platí, že sneh je voda, z vody je vlhko a z vlhka je chlad. Mojím odporúčaním je, aby si záujemcovia prečítali cestopisy alebo články z horolezeckých, polárnych výprav, aby sa oboznámili so zážitkami a skúsenosťami druhých, a aby svoje telo otužovali sprchovaním v studenej vode, aby sa nebáli prechádzok v mrazivom počasí a hlavne, aby mráz a chlad brali ako fakt, že to tak je a musia sa tomu prispôsobiť“, uzavrel horský vodca.

Kto je Peter Tomko: Medzinárodný horský vodca UIAGM, člen Spolku horských vodcov Vysoké Tatry, inštruktor horolezectva a horský vodca od roku 1994. Zúčastnil sa výprav do Južnej Ameriky, zdolal najvyšší vrchol Ameriky Aconcagua (6 959 m n.m.), v Himalájach vrchol Ama Dablam (6 812 m n.m.), najvyšší vrchol Kaukazu – Elbrus (5 642 m n.m.) a Bžeduch (4 270 m n.m.). Absolvoval množstvo horolezeckých výstupov v Alpách a zimných výstupov v Tatrách. 

__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horský hotel Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2015 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 206 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.