Tatralandia sa rozrástla o zábavný park kovových miniatúr – Tatrapolis

Tatralandia sa rozrástla o zábavný park kovových miniatúr - Tatrapolis
Tatralandia sa rozrástla o zábavný park kovových miniatúr – Tatrapolis
Stiahnuť PDF

Tatrapolis – jedna z hlavných noviniek letnej sezóny v Aquaparku Tatralandia poteší zvedavého detského návštevníka, ktorý sa v ňom niečo priučí aj zo zemepisu a histórie, ale nadchne aj milovníka cestovania, architektúry, umenia, či aktívneho oddychu. Pod 13 zmenšených kovových kópií známych staviteľských diel sa podpísal umelecký kováč Vladimír Eperješi. „Na všetky zmenšeniny a sochy sa použilo približne 30 ton kovu rôznych priemerov a dĺžok, plechov a trubiek. Každá miniatúra priniesla kopec nepredvídateľných momentov, ktoré si vyžadovali vyššiu znalosť výrobných postupov. Keď som si myslel, že to bude jednoduché a spravím to za niekoľko dní, tak to trvalo týždne, mesiace. Na každom diele je kusisko poctivej roboty. Návštevníci môžu vidieť 12 svetových stavieb a jednu zemeguľu, ktorá je najväčšia spomedzi všetkých stredoeurópskych miniatúr. Práve zemeguľa zdôrazňuje cestovateľský rozmer celého projektu. Každý zábavný park musí mať aj tzv. duchovnú časť. Tou našou je kostolík na vŕšku, ktorý bol pôvodný a nechceli sme ho nechať napospas osudu. Tak sa zrodil nápad s tromi plastikami anjelov, ktorí nás ochraňujú a odteraz majú hlavné sídlo práve na anjelskom vŕšku v Tatrapolise. V areáli je funkčná kováčska dielňa, kde sa bude počas celého leta denne pracovať pri vyhni, ďalej šrotová ulička a vláčik Tatrapolis Expres. Všetky diela sú výnimočné, lebo nikde na svete nenájdete rovnaký kus, sú to originály vytvorené od srdca a s nekonečnou kováčskou láskou. Teším sa, že si všetci pozrú aj moju prvú stavbu a srdcovku – 7 metrovú Eiffelovu vežu, najkrajšiu stavbu sveta a vesmíru,“ vyznal sa V. Eperješi.  

Tatrapolis vznikol na ploche 1,6 ha v priestoroch bývalého FUN parku pretvorením celého doterajšieho areálu do tematiky kovu. Pre rodiny s deťmi, organizované skupiny a školské výlety je na jednom mieste v netradičnom prevedení spojené kováčske remeslo so svetobežníckou túžbou. Dominantou areálu je 6,5 metrová vstupná brána z kovových prútov hneď vedľa budovy Hurricane Factory. Srdcom parku je námestie s rotujúcim modelom zemegule s kovovými svetadielmi. Podsvietenú Eiffelovu vežu vyrábal Eperješi v mierke 1:50. 3 metre vysoká Šikmá veža v Pise je vyrobená z ocele, má 1 metrový priemer a jej šikmosť vychádza presne podľa originálu. Podsvietená miniatúra Big Benu s výškou 3,5 metra zaujme umeleckým vitrážovým detailom. Dvojica prepojených mrakodrapov Petronas Towers dosahuje v Tatrapolise výšku 4,1 m a je zhotovená v mierke 1:100, v rovnakej mierke sú aj taiwanská Taipei, 3,8 metrov vysoký dubajský hotel Burj al Arab a 5,5 metrová televízna veža CN Tower z kanadského Toronta. Najčlenitejšia miniatúra Sydney Opera House dosahuje výšku 1,1 metra a je povrchovo upravená presne podľa originálnej predlohy. 1,8 tonová takmer 5 metrov vysoká Socha slobody z medeného plechu je tepaná do betónového podstavca. Najvyššia stavba v Bratislave – vysielač na Kamzíku v mierke 1:50 dosahuje výšku 4,7 metra. Jeden zo symbolov Holanďanov – veterný mlyn má po vrchol točiacej sa vrtule 3,5 metra. Bruselský monument Atomium Brusel vyrobil Vladimír Eperješi podľa skutočnej predlohy v mierke o výške 3,1 m. Práce z denných letných kováčskych workshopov budú vystavené v tzv. šrotovej uličke, kde okrem iného pribudnú aj ďalšie kovové plastiky a nové objekty.

Hovorí sa, že s prstom na mape sa precestuje celý svet. Od teraz bude platiť, že celý zmenšený svet je na obdiv v Tatrapolise. Areál miniatúr je jednoznačne ideálne miesto aj pre nevšedné selfie. Návštevníci si dokonca môžu vyskúšať prácu v kováčskej dielni a vyrobiť si vlastnú mincu na pamiatku. Veľkým lákadlom sú aj detské atrakcie – jazda vláčikom Tatrapolis Expres, retiazkový kolotoč, autodrom, Zrkadlový labyrint, Popletené člnky alebo adrenalínová Vodná strela. Gastronomické špeciality zasýtia hladných v Hostinci u kováča a spomienku na Tatrapolis zas poskytne Darčekovo. Od 1.7. bude súčasťou kombinovanej vstupenky do Tatrapolisu Motýlia záhrada so živými motýľmi v Liptov Aréne a neďaleká ZOO kontakt. 26.-27. augusta sa v areáli nového zábavného parku uskutočnia kováčske majstrovstvá v stavaní sôch z kovového šrotu – Tatrapolis Iron Master s koncertmi a bohatým sprievodným programom. Bližšie informácie k Tatrapolisu TU.   

Leto v Tatralandii bude rozprávkové a prevratné najmä v animáciách. Nový divadelný koncept premení areál celého komplexu aquaparku a ubytovacej časti na krajinu rozprávok a príbehov, ktoré budú nad rámec doterajších zážitkov a skúseností. Dospelí aj deti sa tak stanú súčasťou divadelných vystúpení a prenesú sa do deja princezien, víl, rytierov, zvieracích kamarátov a i. Okrem divadelných predstavení, je novinkou aj hymna Tatralandie a pokus o zápis do slovenskej Guinessovej knihy rekordov prostredníctvom najväčšieho počtu ľudí zapojených do vytvorenia sochy žabieho princa pod vedením výtvarníka a pedagóga Petra Hitzingera.  

_________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horský hotel Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2016 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 230 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.