Tatrapolis Iron Master predstaví poctivú prácu umeleckých kováčov

Tatrapolis Iron Master predstaví poctivú prácu umeleckých kováčov
Tatrapolis Iron Master predstaví poctivú prácu umeleckých kováčov
Stiahnuť PDF

Posledný augustový víkend budú na Liptove lietať iskry, vzduch rozčerí otvorený oheň a z Tatrapolisu sa budú ozývať pravidelné údery ťažkého kováčskeho kladiva. Osem umeleckých kováčov z kováčskeho cechu sa poriadne zapotí pri súťažnom tvarovaní kovov a výrobe kovových plastík, aby počas dvoch dní predstavili verejnosti náročnú prácu a technologický postup poctivého umeleckého kováčskeho remesla. Podľa predlohy budú kováči ohýbať kov a vytvárať sochy do výšky 1,40 m technológiou kovania a navárania. „Z malých kusov sa skladajú väčšie a tie sa pospájajú navarením. Každý kováč si donesie vlastný materiál a  pri svojej práci využije aj kusy starého kovošrotu. V tímoch nebudú len mužskí predstavitelia tohto remesla, ale aj jedna žena. V budúcnosti by sme do podujatia radi zapojili aj študentov z odborných škôl, aby nás svojou kreativitou inšpirovali a ich diela boli tiež súčasťou šrotovej uličky v Tatrapolise,“ hovorí umelecký kováč Vladimír Eperješi.    

„Tradícia kováčstva siaha do začiatku 17. storočia, od kedy sú známe prvé stanovy cechu kováčov a zámočníkov v Liptovskom Mikuláši. Teší nás, že sa toto ťažké remeslo v podobe umeleckého prevedenia dostáva opäť do popredia verejnosti a to práve v prostredí parku kovových miniatúr v Tatrapolise pri Tatralandii. Veríme, že festival vo vyrábaní kovových sôch Tatrapolis Iron Master bude mať v kalendári podujatí každý rok svoje pevné miesto a touto aktivitou sa vytvorí príjemná zvyklosť, na ktorú sa budú tešiť malí aj veľkí návštevníci. O víťazovi súťažného ročníka na tému ´Mýty a legendy´ rozhodnú samotní návštevníci podujatia. Tí dostanú pri vstupe hlasovacie kartičky, ktorými môžu hlasovať o najlepšie umelecké dielo. Meno víťazného tímu sa dozvieme v nedeľu 27. augusta o 17. hodine,“ uzavrela Sylvia Artzová, marketingová riaditeľka Tatralandie.

Víkend v Tatrapolise bude nabitý nielen kováčskou atmosférou, siláckymi súťažami v hode kovadlinou, ale aj krásnymi tanečnicami, skvelým jedlom v reštaurácii U kováča a hudobnými emóciami. V sprievodnom programe sa predstaví skupina Metalinda, Red Hot Chilli Peppers Revival, či hudobné zoskupenie S hudbou vermírnou, skupina Heľenine oči a speváčka Barbora Hazuchová. Podrobne k programu na www.tatralandia.sk

___________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horská ubytovňa Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2016 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 230 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.