TMR podporuje 2. ročník Tatranských rytierov, na školách zrealizovali tri eko projekty

TMR podporuje 2. ročník Tatranských rytierov, na školách zrealizovali tri eko projekty
TMR podporuje 2. ročník Tatranských rytierov, na školách zrealizovali tri eko projekty
Stiahnuť PDF

1. ročník celoslovenského environmentálneho projektu pod názvom Tatranskí rytieri vyvrcholil v uplynulých týždňoch troma realizovateľnými návrhmi z troch základných škôl, ktoré ešte minulý školský rok (v júni tohto roka) zaujali porotu Tatranských rytierov najmä svojimi originálnymi ekologickými návrhmi a projektovými dokumentáciami v súťažnej kategórii „realizovateľný projekt“. Na realizovateľných projektoch žiakov sa priamo v teréne základných škôl v Rejdovej, v Dobšinej a v Rakovci nad Ondavou podieľali technicky aj zamestnanci spoločnosti TMR. 

V prvom realizovateľnom projekte Tatranských rytierov v ZŠ Rejdová sa TMR 26. septembra 2017 podieľala na výsadbe okrasnej skalky v blízkosti budovy školy. Vďaka projektu Tatranskí rytieri majú školáci vytvorené nové záhradné sedenie, v okolí školy sa podarilo vysadiť kvetiny, rastliny, stromy a kríky. Školský areál už dnes skrášľuje aj bylinková záhradka, o ktorú sa budú žiaci starať. V druhom realizovateľnom projekte v ZŠ Rakovec nad Ondavou boli školákom 29. septembra 2017 vďaka projektu osadené náučné tabule v parku pri škole. V oddychovej zóne pri rybníku vznikol nový pocitový chodník, ktorý zároveň slúži ako učebná pomôcka pri vyučovaní biológie a zemepisu. Pocitový chodník s rôznymi povrchmi napr. mulčovacou kôrou, šiškami alebo gaštanmi zo stromov, môžu žiaci precítiť bosými nohami. Kopanie, pílenie, vŕtanie, oplievanie, hrabanie, ale najmä vytvorenie EKO učebne, bolo súčasťou tretieho realizovateľného projektu v Spojenej škole Dobšiná. Vďaka tomuto realizovateľnému projektu, ktorý prebiehal 13. októbra 2017 získavajú žiaci novú skúsenosť učenia sa v prírode. V zemi bolo potrebné vykopať jamy na umiestnenie políčok pre figúrky z hry Človeče nehnevaj sa! Ďalej sa osadzovali drevené informačné tabule o faune a flóre, tabule na experimentálne pestovanie, či múrik z odrezkov guľatiny pre spoločenskú hru o flóre regiónu. Zamestnanci TMR pomáhali aj pri výstavbe brezového plota. Počas tohto realizovateľného projektu prebiehali na školskom dvore tvorivé dielne pre žiakov, kde vznikali učebné pomôcky ako matematické tabuľky, kontajnery na separovanie odpadu, pracovné tabuľky s predpoveďou počasia alebo 3D reliéfny pracovný stôl mesta Dobšiná. Tieto pomôcky boli neskôr umiestené v priestore EKO učebne. Do EKO učebne postupne pribudli aj pracovné lavice z brezovej guľatiny. V Spojenej škole Dobšiná visí od piatku minulého týždňa pamätná tabuľa s nápisom „Obetaví pomocníci spod Tatier“, na ktorej dobrovoľníci z TMR zanechali aj svoj vlastnoručný podpis.  

„Máme za sebou tri úspešné realizácie vo víťazných školách z minulého školského roka. Aj vďaka dobrovoľníkom z TMR, ktorí prejavili záujem a nadšenie pri prácach na projektoch sa dnes školy tešia zo svojich reálnych projektov, ktoré môžu využívať pre prírodovedné predmety a ako učebne v exteriéri. A vďaka Tatranským rytierom sú žiaci viac motivovaní priblížiť sa prírode, jej hodnotám a zároveň v sebe nachádzajú jej prirodzených ochrancov,“ uviedla za usporiadateľa súťaže a organizátora projektu Tatranskí rytieri, Jana Kupcová z agentúry Essence communications, s.r.o. 

Cieľom projektu Tatranskí rytieri je výchova a vzdelávanie najmladších k ochrane prírody. Spustením 2. ročníka sa do environmentálneho projektu Tatranskí rytieri zapojilo už viac ako 200 tried z celého Slovenska. Témou 2. ročníka je „Chráňme živočíchy a rastliny na Slovensku“. Školáci zo základných a stredných škôl sa počas celého školského roka zapájajú do environmentálnych aktivít vo svojom okolí a súťažia v dvoch povinných disciplínach v tzv. Ekohliadke a v umeleckých výtvoroch a dielach. Vyhodnotenie 2. ročníka Tatranských rytierov bude v júni 2018. TMR je partnerom projektu Tatranskí rytieri. Viac na www.tatrytieri.sk

__________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2016 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR 230 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.