Po stáročia boli Tatry inšpiráciou nielen pre turistov a rekreantov, ale aj pre mnohých umelcov, a tak tomu bolo aj vo vojnovom roku 1916. Hoci historické fakty o uhorskom dôstojníkovi Guylovi Hembachovi sú na slovo skúpe, to čo videl z vtedajšej izby číslo 217 a kde sa v Tatrách pohyboval, prezradili jeho zachované akvarely a perokresby. „Pôvodný skicár je tematicky venovaný tatranskému plenéru, do banskoštiavnického antikvariátu sa nenápadný náčrtník dostal z anonymnej pozostalosti z Budapešti. Na prvý pohľad ma zaujala nielen téma, ale aj výtvarná kvalita prevedenia kresieb. Bolo zrejmé, že to nie sú amatérske práce, ale práce niekoho, kto má schopnosť odpozorovať realitu a zachytiť ju i na malom formáte papiera. Tiež ovláda perspektívu a možnosti využitia šrafúry v kresbe. Pri neskoršom študovaní skicára som si všimol podrobné datovanie jednotlivých stránok, na základe čoho som sa dozvedel presný dátum pohybu Gyulu Hembacha vo Vysokých Tatrách i to, že bol ubytovaný vo vtedajšom Hoteli Palace (pôvodny názov Palota szálló), v izbe číslo 217, teda v dnešnom Grandhoteli Praha v súčasnej izbe číslo 216. Projekt však nevznikol zo dňa na deň, uvažoval som o ňom dlhodobo z rôznych pohľadov, nakoniec som sa v priebehu minulého roka rozhodol, pre formu rekonštrukcie miest pobytu spolu so skupinou vybraných súčasných umelcov prizvaných k spolupráci. Rekonštrukcia v zmysle presného dohľadania východiskových bodov, na ktorých vznikali pôvodné skice ako miest možnej inšpirácie. Pre mňa to bola výzva nenechať si ujsť príležitosť reakcie na dobové skice presne po sto jubilejných rokoch“, vysvetlil Svätopluk Mikyta, vedúci Ateliéru kresby a grafiky Fakulty výtvarných umení v Brne.
Rekonštrukcia pôvodných skíc kopíruje originál a bola nastavená detailne na časový rozsah konkrétnych dní pobytu G. Hembacha v Tatrách. „Myslím si, že to bolo veľmi špeciálne a neopakovateľné. Technika tvorby 14 prizvaných autorov bola voľná, každý z nich využíval rovnaké umelecké postupy ako v doterajšej tvorbe, či už to bola fotka alebo kresba. Ak máme
napríklad kresbu datovanú 8.2.1916, tak presne o sto rokov neskôr 8.2.2016 sa po jeho stopách vydal v Tatranskej Lomnici najmladší zastúpený český súčasný umelec Jakub Roček. Téma Tatier konkrétnych dní a mesiacov bola zdrojom podnetov pre umelcov tvoriacich v ateliéroch po celej strednej Európe, ktorí sa k téme vyjadrovali cez optiku súčasného umelca. Možno bude náš projekt Tatrahundert inšpirovať umelcov o ďalších sto rokov a vydajú sa po stopách našich diel z roku 2016. Návštevníci výstavy budú môcť odčítať z kresieb napr. pôvodný Hotel Lomnica, pohľad na Kežmarské Žľaby, pohľad na Slavkovský štít a iné. Verím, že si zároveň odnesú zmysluplný pocit vnútorného obohatenia a rozšírenia možností vnímania iného ako športovo-rekreačného pozorovania tatranskej krajiny“, uzavrel Mikyta. S identifikáciu miest zo skicára pomáhali umelcom aj vydavatelia historických publikácií manželia Bohušovci z Tatranskej Lomnice. „Keďže máme blízko k tatroznalcom, resp. horoznalcom a všetko s históriou Tatier nás zaujíma, pomáhali sme identifikovať miesta napr. v Tatranských Matliaroch. Od kunsthistorikov vieme, že veľa ľudí bolo v minulosti na tú dobu zručných a nadaných. Vďaka dobre vyvinutej jemnej motorike vytvorili autentické až prekvapivé diela. Táto schopnosť im nahrádzala fotoaparáty“, doplnila Iveta Bohušová. Program vernisáže je pestrý a návštevníci si budú môcť prezrieť okrem súčasných umeleckých diel aj dobovo zariadenú izbu talentovaného dôstojníka: „Pokúsime sa vytvoriť prostredie zo skice Gyulu Hembacha, ktoré dotvorí aj pracovné oblečenie čašníkov a recepčných, či francúzsky strieborný servis. Hoci má Grandhotel Praha bohatú históriu, ide ďalej s dobou. Počas svojej storočnice zažil hotel 9 majiteľov a vystriedalo sa tu celkovo dvadsať riaditeľov, niekoľkokrát v ňom prebehla rozsiahla rekonštrukcia – naposledy prístavba wellness centra s exkluzívnym exteriérovým bazénom a aktuálne aj rozsiahla obnova 20 izieb v secesnom štýle Classic,“ dodala Jarmila Bartoš, z marketingu TMR hotels. Vernisáž jedinečnej výstavy bude vo štvrtok 7.7. od 18. hodiny v kongresovej sále II v Grandhoteli Praha v Tatranskej Lomnici za účasti umelcov: Svätopluka Mikytu, Štefana Papča, Juraja Gábora, Petra Krúpu, Lucie Papčovej, Dominiky Jackuliakovej, Ľudeka Rathouskeho, Jakuba Ročeka, Johany Pošovej, Rastislava Podoba a Tomáša Džadoňa. Výstava v Tatrách potrvá do 24.7., po tomto termíne sa diela presúvajú do galérie TIC v Brne a následne na jar 2017 do Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici. Bližšie k Tatrahundert aj TU.
__________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2015 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 206 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.