V Grandhoteli v Starom Smokovci kompletne zmodernizovali ubytovacie priestory

V Grandhoteli v Starom Smokovci kompletne zmodernizovali ubytovacie priestory
V Grandhoteli v Starom Smokovci kompletne zmodernizovali ubytovacie priestory
Stiahnuť PDF

V historickom 114-ročnom Grandhoteli v Starom Smokovci si pripomenuli zlaté časy so slovenským Louisom Armstrongom – Petrom Ondriom, bohatú minulosť a noblesu doby, v ktorej dominoval štýl rakúsko-uhorskej kuchyne. Od tohto leta začína Grandhotel písať novú kapitolu svojej existencie a víta svojich hostí v novom šate. „Dedikáciou apartmánov vzdávame hold a ctíme si velikánov kultúrneho a umeleckého života, nielen tých minulých, ale aj súčasných. Renováciou izieb sme rozvinuli potenciál hotela a vrátili mu opäť niekdajšiu slávu. K obnove sme pristupovali s veľkým rešpektom, vnímali sme ju ako záväzok zachovať pôvodného ducha hotela, ktorého sa nám podarilo preniesť aj do nových izieb,“ uviedol Matej Fujka, riaditeľ Grandhotela Starý Smokovec. 

Samotná rekonštrukcia trvala tri mesiace, zmodernizovalo sa spolu 79 izieb a apartmánov a náklady na rekonštrukciu predstavujú 1,6 milióna eur. Prestavba interiéru bola zverená do rúk architekta Michala Kyselu, ktorý vytvoril inšpirujúci interiér spĺňajúci náročné požiadavky súčasnej klientely Grandhotela v Starom Smokovci. „Prvotným zadaním bol ´facelift´ hotelových izieb a apartmánov. Súťažili sme vo výzve na ideový návrh rekonštrukcie interiérov hotelových izieb formou 3D vizualizácií riešenia a až potom pribudla aj rekonštrukcia hotelových chodieb a poradenstvo pri modernizovaní kongresovej sály. Mali sme možnosť nahliadnuť k archívnym fotografiám hotela, ktoré boli veľmi podnecujúce, ale našou snahou nebolo kopírovať pôvodné zariadenie hotela. Výrazným grafickým prvkom, ktorý nanovo definuje interiér bolo použitie hrazdených masívnych trámov na záhlaví postelí. Prvok je citáciou exteriérového fasádneho hrazdenia typického pre tatranskú architektúru začiatku 20. storočia – teda doby otvorenia hotela, materiálovo a konštrukčne však už je navrhované do súčasných hotelových izieb. V izbách boli vymenené svietidlá za nové s minimalistickým dizajnom, kde je dôraz kladený na jednoduchú a praktickú údržbu, v apartmánoch a na chodbách však boli zachované pôvodné kryštálové lustre. Textílie vrátane kobercov sú všetky nové so zaujímavým a bohatým vzorovaním. Spolu s dekoratívnou povrchovou úpravou stien, navrhnutou len pre tento Grandhotel, vytvárajú pocit historického luxusu. Sám hotel ponúka vysoko nadštandardné výmery izieb a apartmánov, vďaka čomu je pobyt v Grand hoteli skutočne luxusným zážitkom. Nakoľko sa všetko robilo za plnej prevádzky hotela, bolo nutné optimalizovať procesy a robiť len nevyhnutné zásahy. Logisticky to bola pre nás veľmi zaujímavá výzva, ktorú tím realizátorov zvládol na výbornú aj vďaka predchádzajúcej rekonštrukcii Grandhotela Praha v Tatranskej Lomnici,“ doplnil architekt Michal Kysela.

Aj napriek novému dizajnu, historický duch hotela nezmizol. Apartmánom nanovo vdýchli dušu významné osobnosti, ktorým sú venované. Romantiku Grandhotela Starý Smokovec si po novom môžu hostia užiť napríklad ako manželia Zátopkovci, Vlasta Burian, či Emília Vášáryová, ktorí mali k Vysokým Tatrám srdcový vzťah a práve po nich sú pomenované prvé tri apartmány. „Každý dedikovaný apartmán je pri vstupe označený menom osobnosti. V súčasnosti máme v týchto apartmánoch obrazy, historické fotografie a knihy o osobnostiach, po ktorých je apartmán pomenovaný. Zároveň plánujeme zaradiť obľúbené jedlá osobností do nášho jedálneho lístka. S dedikáciou apartmánov budeme pokračovať, tu sa opäť zameriavame na významné osobnosti Česka a Slovenska. Veríme, že v blízkej budúcnosti budeme svedkami krstu ďalších apartmánov,“ povedala Jana Tužinská, marketingová manažérka.

Kráľ komikov a otec českého humoru a filmovej komédie Vlasta Burian mnohokrát prenocoval v Grand hoteli Starý Smokovec a vždy odchádzal spokojný a oddýchnutý. Štvornásobný olympijský víťaz, držiteľ svetových rekordov, športová legenda a jeden z najlepších bežcov histórie, mával v Tatrách športové tréningy. Keď sa vracal z Veľkej Studenej doliny nazbieral plný košík húb, z ktorého vtedajší hotelový šéfkuchár Štefan Pupák, uvaril vynikajúcu hubovú polievku pre plne obsadený hotel. Emília Vášáryová, dáma slovenskej i českej filmovej a divadelnej scény presne uprostred krásnej tatranskej prírody nakrúcala jeden z najromantickejších filmov slovenskej kinematografie Medená veža, v ktorej si zahrala spolu so Štefanom Kvietikom. 

Z histórie hotela: Grandhotel**** Starý Smokovec, postavený v secesnom štýle bol oficiálne uvedený do prevádzky 30. júna 1904 ako jeden z prvých troch veľkých tatranských hotelov. Hotel bol od začiatku kategorizovaný ako prestížny a riešený ako trojpodlažná budova s celkovo 150 miestnosťami, z toho 120 obývateľnými izbami a jedenásťosovou hlavnou fasádou. Svojim luxusným zariadením, poskytovanými službami a pohodlím patril k najvyhľadávanejším hotelom v celej oblasti Vysokých Tatier, čo sa rýchlo rozšírilo do sveta. Od toho okamihu bola kapacita hotela neustále naplnená a v čase pred prvou svetovou vojnou bol  neoficiálne vyhlásený ako jeden z top 10 svetových horských hotelov. Vo vyše storočnej histórii sa nestalo ani raz, že by bol zatvorený, a preto patrí k najdlhšie prevádzkovaným hotelom v Tatrách. Najväčší podiel na vybudovaní hotela a rozvoji Starého Smokovca má rodina Hoepfnerovcov. Gustav Hoepfner st., vtedajší riaditeľ Spišskej úverovej a priemyselnej banky, priviedol banku na myšlienku investovať do Starého Smokovca. Samotný hotel bol postavený počas pôsobenia jeho syna Gustava Hoepfnera ml., ktorý presvedčil správnu radu banky o nutnosti postaviť hotel. Na počesť významnej rodiny nesie dodnes najväčšia konferenčná sála  meno „Hoepfner“. Stretnutia v nej ponúkajú úžasný výhľad do diaľky, či pôsobivý západ slnka. Myšlienka postaviť Grandhotel a tým oživiť cestovný ruch sa ukázala ako správna, pretože jeho otvorením sa počet návštevníkov v Starom Smokovci zdvojnásobil.  

_________________________________________________________________________________

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2017 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR 300 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.