Včely zo strechy hotela FIS*** na zimu menia adresu

Včely zo strechy hotela FIS*** na zimu menia adresu
Včely zo strechy hotela FIS*** na zimu menia adresu
Stiahnuť PDF

V poslednom čase sa veľa hovorí o vymieraní včelstiev a ich dôležitosti pre ľudstvo. Projekt „Včely v horách“ chce byť jedným z tých, ktoré ukážu cestu ako malým, usilovným tvorom pomôcť. 
Uplynulý rok včely ostávali vo svojich úľoch v nadmorskej výške 1346 m n. m. aj počas zimy. Ako ale povedala Erika Fočárová, riaditeľka hotela FIS***, nakoľko na Štrbskom Plese sú extrémne zimné podmienky, skorý nástup zimy a neskorý príchod jari, práve prezimovanie na nižšie položenom mieste včelám zabezpečí skorší prísun výživy v podobe peľu či nektáru i lepší rozvoj včelstva.
„Včeličky sme teda presťahovali do nižšie položenej včelnice v nadmorskej výške 920 metrov nad morom. Tu bude počas celej zimy o ne dobre postarané a to priamo našim včelárom,“ uviedla.

Včely sa mali na prechodnú adresu sťahovať už skôr. Situáciu ale komplikovalo počasie. „Museli sme počkať na teplejšie dni, aby sme im spôsobili čo najmenej stresu zo sťahovania. Chceme, aby sa včielky cítili dobre a preto aj starostlivosť o ne riešime s čo najväčšou citlivosťou,“ vysvetľuje Fočárová.  Potvrdila sa aj prognóza odborníkov, ktorá bola vyslovená na začiatku projektu, o tom, že včelám sa v najvyššie položenej včelnici bude dobre dariť. V tomto roku priniesli približne 70 kíl medu. „Včielky sa okrem znášky medu podieľali aj na opeľovaní rastlín v okolí čím veľmi pomohli aj tatranskej prírode. Med si budú môcť vychutnať aj naši hoteloví hostia počas raňajok, a to už počas tejto zimnej sezóny,“ uzavrela Fočárová. Hneď ako zo Štrbského Plesa zmizne sneh a začnú kvitnúť prvé rastliny sa včely do najvyššie položenej včelnice na Slovensku opäť vrátia.


O PROJEKTE
Projekt „Včely v horách“ sa na streche hotela FIS*** začal realizovať pred rokom. Úle s ľudovými motívmi sú umiestnené na streche v zadnej časti hotela tak, aby mali včely možnosť vyletieť priamo do lesa. Projekt je realizovaný v spolupráci s Občianskym združením Apis Carpatica. V rámci projektu „Včely v horách“ pripravili v hoteli FIS*** aj náučnú stenu s info panelmi o včelách a ich význame a náučný detský kútik.  Hotel FIS*** je najväčší hotelovo – športový komplex vo Vysokých Tatrách, ktorý je situovaný v nadmorskej výške 1346 m n. m. neďaleko Štrbského plesa.

_______________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní alebo si prenajíma a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktorú TMR spoluprevádzkuje. V slovenských Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Noc na Lomnickom štíte. V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku TMR vlastní a prevádzkuje horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a  Legendiu – Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko). V rámci realitných projektov sa Skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR.. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.