Z najvyššie položenej včelnice na Slovensku stočili prvý tohtoročný med

Z najvyššie položenej včelnice na Slovensku stočili prvý tohtoročný med
Z najvyššie položenej včelnice na Slovensku stočili prvý tohtoročný med
Stiahnuť PDF

Po dlhej zime, i napriek náročným klimatickým podmienkam, presne pred mesiacom vyleteli z najvyššie položenej včelnice na Slovensku – na Štrbskom Plese opäť včely. Nie nadarmo sa hovorí, že včely sú symbolom pracovitosti. Vyzerá to tak, že ani chvíľku nezaháľali.

Skúsený včelár totiž usilovné tvory počas druhého júlového týždňa „navštívil v ich príbytku“ a z farebných úľov, ktoré sú spestrené tradičnými a prírodnými motívmi, stočil prvý tohtoročný med.
„Zatiaľ sme iba v dvoch úľoch našli viac ako desať kilogramov medu. V priebehu budúceho týždňa plánujeme med stáčať z ďalších dvoch úľov. Všetko ale ovplyvňuje počasie. Ak sa na dlhšie obdobie ochladí a včielky nebudú môcť vylietať za potravou, med, ktorý je momentálne v plastoch skonzumujú,“ prezradila Erika Fočárová, riaditeľka Hotela FIS na Štrbskom Plese.

Týmto slovenským unikátom sa v Tatrách snažia podporiť myšlienku udržania včelárskeho remesla. Úle majú včely umiestnené tak, aby mali výlet priamo do lesa. Starostlivosť o včelstvá je realizovaná výhradne bez použitia akejkoľvek chémie, len s čisto prírodnými produktmi. „To, čo nám včielky vyprodukujú by sme po zaregistrovaní radi potom ponúkli na ochutnávku aj našim hotelovým hosťom počas raňajok,“ dodáva Fočárová.

Už pri osádzaní úľov, Jana Znášiková z občianskeho združenia Apis Carpatica, uviedla, že aj napriek umiestneniu včelích  domovov v nadmorskej výške 1 380 m, predpokladajú, že sa včelám bude dariť.
„Na streche sú dobré slnečné podmienky, úle sú osadené letáčmi na východ. Je tu veľa medodajných rastlín, čo je pre včely veľmi podnetné,“ vyjadrila sa v tom čase. Aj v hoteli považujú osadené úle za veľký prínos. „Pomáhame tatranskému ekosystému pretože opeľovačov ubúda, včela je zároveň aj indikátorom zdravého životného prostredia,“ uzavrela Fočárová.

 

 


Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu  vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra . V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.