Zelený Chopok pomáhal
Zelený Chopok pomáhal

Tradičné podujatie pod Chopkom napísalo svoju deviatu kapitolu v čase, kedy je vrchol ešte stále pod slušnou nádielkou snehu. Aj preto sa dobrovoľníci spolu s pracovníkmi horského strediska sústredili predovšetkým do nižších polôh.

„V piatok sa nám v lokalite Zadná voda podarilo vysadiť takmer 700 sadeníc stromov a kosodreviny. Dominovali borovica, smrekovec, smrek a kosodrevina. Okrem sadenia sme sa venovali aj presádzaniu väčších stromov, ktoré stáli pôvodne na mieste súčasných jazierok a ktorým sme sa takýmto spôsobom rozhodli nájsť nové miesto,“ uviedol manažér horského strediska Jasná Jiří Trumpeš.

Spolu 2400 stromov vysadil v lokalite Zadná voda v predstihu aj Urbár Ploštín. Okrem sadenia sa účastníci podujatia pod odborným dohľadom pracovníkov strediska venovali aj preventívnym protieróznym úpravám – siali trávu a zároveň pokrývali plochy senom tak, aby vytvorili čo najlepšie podmienky pre jej rast.

Pri zbieraní odpadu prešla časť dobrovoľníkov na juhu úsek od Krupovej na Kosodrevinu, na severe sa vytvorilo viacero skupiniek, ktoré vyčistili úsek od Bielej púte na Priehybu, okolie Vrbického plesa, potoka Otupnianka a ďalších menších vodných tokov. Celkovo sa počas akcie Zelený Chopok podarilo vyzbierať viac ako 50 vriec s odpadom, medzi ktorým dominovali plechovky, fľaše, zabudnuté alebo stratené časti zimnej výbavy, ale napríklad aj stavebný odpad.

„Vážime si každého jedného z dobrovoľníkov, ktorý chodia do Jasnej nielen za dobrou lyžovačkou alebo turistikou, ale keď treba, tak vedia aj pomôcť. Či už s upratovaním po zime, so sadením stromov či zatrávňovaním. Aby sme im poďakovali, pripravili sme pre každého nielen dobrý obed, ale aj malú pozornosť v podobe originálneho rúška a jednodňového lístka na zimnú lyžovačku v sezóne 21/22,“ uzavrel Trumpeš.

Podujatie sa uskutočnilo v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Liptov, ktorá ho podporila aj z prostriedkov dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 

 

___________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní alebo si prenajíma a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, golfové rezorty, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách na Slovensku TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Grand Jasná, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná Collection, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso. V slovenských Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Noc na Lomnickom štíte. V Rakúsku Skupina vlastní a prevádzkuje alpské stredisko na ľadovci Mölltaler Gletscher a jej sesterské stredisko Ankogel Mallnitz. V Čechách tiež nepriamo vlastní minoritný podiel v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. V Poľsku TMR vlastní a prevádzkuje horské stredisko Szczyrk Mountain Resort a Legendiu – Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko). V rámci realitných projektov sa Skupina prevažne orientuje na rozvoj, budovanie a predaj apartmánov a komerčných priestorov a prenájom hotelov v rezortoch TMR. Do konca finančného roka 2019 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 400 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.