Skupina TMR v minulom finančnom roku opäť dosiahla rast

< späť

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (5. apríl 2019) – Vo finančnom roku 2017/18 Skupina Tatry mountain resorts, a.s. (TMR)  vykázala 13% nárast výnosov a rast EBITDA na úrovni 8%. Čistý konsolidovaný zisk dosiahol 3,1 mil. EUR.

Zverejnené konsolidované výsledky zahŕňajú obdobie 12 mesiacov finančného roka 2017/18 (od 1. novembra 2017 do 31. októbra 2018). 

„Vďaka ideálnym snehovým podmienkam bola najmä zima 2017/18 opäť veľmi silná, čo sa odrazilo na vyššej návštevnosti horských stredísk a celkovom raste konsolidovaných výnosov uplynulého finančného roka. Organický rast tržieb v jednotlivých strediskách je pritom doplnený o výnosy českého Skiareálu Ješted, ktoré si od decembra 2017 prenajímame a prevádzkujeme. Výrazný vplyv na nárast tržieb mali aj investície v poľskom Szczyrku, vďaka ktorým sme na svahy tohto strediska pritiahli rekordný počet hostí. Hotely TMR boli počas vrcholových termínov už tradične vyťažené na maximum. Návštevnosť v letnej sezóne bola do istej miery negatívne ovplyvnená počasím. Rasty sme v lete zaznamenali najmä v Legendii, ktorá prilákala návštevníkov vďaka množstvu nových unikátnych atrakcií,“ komentoval výsledky Bohuš Hlavatý, predseda predstavenstva a CEO

TMR a doplnil, že výborné výsledky sú okrem iného najmä odrazom intenzívnej investičnej politiky Spoločnosti. „Počas uplynulých dvanástich rokov sme do rozvoja a modernizácie našich stredísk preinvestovali už 350 miliónov eur. Vo finančnom roku 2017/18 sme zrealizovali kapitálové investície za približne 54 miliónov eur, z toho zhruba 17 miliónov na Slovensku. Okrem investícií a modernejších stredísk sme aj uplynulý rok pre našich hostí pripravili pestrú paletu sprievodných podujatí a služieb, ktoré zaujali všetky vekové kategórie, od milovníkov lyžovania až po rodiny s deťmi. Zimná sezóna bola prelomová hlavne vďaka zavedeniu novinky samoobslužných pokladní – GOPASS Pointov, ktoré rozšírili možnosť kúpy lacnejších skipasov priamo na mieste v stredisku. Aj vďaka pribúdajúcim atrakciám a zaujímavému programu, ktorý pripravujeme pre našich hostí, sa náš vernostný zákaznícky program GOPASS rozrástol na takmer 1,18 miliónov členov a veríme, že v pozitívnych trendoch budeme pokračovať aj v nasledujúcom finančnom roku,“ uzavrel B. Hlavatý.

Finančná výkonnosť

Celkové konsolidované výnosy Skupiny za uplynulý finančný rok dosiahli 108,249 mil. EUR, čo predstavuje nárast o 12,9%. Pozitívny dopad na tržby mal najmä nárast návštevnosti stredísk, zvýšená priemerná tržba na návštevníka v horských strediskách, ako aj vyššia priemerná denná cena (ADR) v hoteloch. Skupina takisto v uplynulom roku prvý raz konsoliduje výsledky lyžiarskeho strediska Ješted. Bez vplyvu tržieb tohto strediska by výnosy Skupiny narástli o 12%.

Z pohľadu nákladov, spotreba materiálu a tovarov sa zvýšila o 17,8%, najmä kvôli vyššiemu počtu obslúžených návštevníkov a hostí.  Osobné a prevádzkové náklady boli medziročne vyššie o 16,2%. K ich nárastu prispel pokračujúci tlak trhu na zvyšovanie ceny práce,  konsolidácia nového strediska (Ješted), ale aj vyššie náklady na služby v súvislosti s akvizičnými aktivitami a ďalším rozvojom podnikania Skupiny. Prevádzkový zisk Skupiny pred odpismi – EBITDA – dosiahol hodnotu 34,166 mil. EUR, čo je nárast o 8,4%. Kvôli vyšším osobným a prevádzkovým nákladom ukazovateľ prevádzkovej rentability (EBITDA marža) v medziročnom porovnaní mierne klesol na 31,6% %.

Skupina dosiahla konsolidovaný čistý zisk vo výške 3,095 mil. EUR, čo predstavuje pokles o 55,7%, najmä kvôli vyšším odpisom, úrokovým nákladom a strate z finančných inštrumentov. Materská spoločnosť dosiahla čistý zisk 7,573  mil. EUR.

Výhľad

Manažment očakáva pokračujúce pozitívne efekty z kapitálových investícií predchádzajúcich období aj na nasledujúci finančný rok ako aj na ďalšie obdobia, čo sa týka zvyšujúcej sa návštevnosti, výdavkov návštevníkov v strediskách a rastúcu obsadenosť v hoteloch najmä mimo sezón. TMR chce tiež v Česku rozširovať svoje podnikanie v golfovom segmente. Od 1. novembra 2018 si na 20 rokov prenajíma Golf & Ski Resort Ostravice a v januári 2019 sa manažment dohodol na prenájme Kaskáda Golf Rezort Brno, kde bude zastrešovať prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra. Zmluva bola takisto podpísaná na 20 rokov. V strednodobom horizonte plánujeme obohatiť naše portfólio o veľké alpské stredisko, ktoré by naši klienti mohli využívať v rámci programu GOPASS. Prvým krokom k naplneniu tohto cieľa je naštartovanie obchodno-marketingovej spolupráce s rakúskym Mölltaler Gletcherbahnen Gesellschaft.

Podrobnejšie výsledky sú k dispozícii na http://tmr.sk/pre-investorov/financne-informacie/.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra . V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Uplatnenie benefitov

Výhody akcionárskeho klubu

Akcie Benefity
25 6 vstupov
40 12 vstupov
80 25 vstupov
130 1 x sezónny lístok
250 2 x sezónny lístok
500 VIP viac info
750 VIP GOLD viac info
Viac info nájdete tu
./
../../../