TMR za prvý polrok 2018/19 s výnosmi vyše 68 mil. EUR

< späť

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (28. júna 2019) – Po prvom polroku vzrástli výnosy Spoločnosti Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) medziročne o 4,7% na 68,6 mil. EUR, prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) poklesol o 1,6% na 25,8 mil. EUR a čistý zisk dosiahol 8,9 mil. EUR.

Zverejnené konsolidované výsledky zahŕňajú prvý polrok finančného roka 2018/19 (obdobie od 1. novembra 2018 do 30. apríla 2019). 

„Uplynulú zimnú sezónu 2018/19 môžeme hodnotiť ako úspešnú, čo sa týka snehových podmienok v našich horských strediskách a teplôt, dostatočne nízkych pre zasnežovanie. Najväčšie rasty sme zaznamenali v plne zmodernizovanom poľskom stredisku Szczyrk Mountain Resort, čo sa týka návštevnosti aj priemernej tržby na návštevníka. Celková návštevnosť v horských strediskách si udržala úroveň z minulého roka. Pokles v návštevnosti aj priemernej tržbe sme pozorovali najmä vo Vysokých Tatrách, keďže sa nám nedarí napĺňať náš strategický plán rozšírenia strediska a čelíme tak konkurencii menších stredísk najmä pri priaznivých snehových podmienkach. Napriek tomu, že sa nám nepodarilo prekonať rekordnú predchádzajúcu zimu v návštevnosti stredísk,  dosiahli sme rast konsolidovaných výnosov. Túto zimu sme zaviedli revolučný flexibilný cenový systém na skipasy, tzv. „flexi ceny“ s cieľom regulovať návštevnosť, zvyšovať priemernú cenu na osobodeň a  podiel online klientov. Vďaka flexi cenám dokážeme rýchlo reagovať na aktuálny dopyt v horských strediskách, plánovať kapacity stredísk a naučiť tak klientov nakupovať skipasy v predstihu. V zimnej sezóne sa opäť osvedčili naše tradičné eventy, vrátane najnavštevovanejšej tatranskej atrakcie Tatranský ľadový dóm na Hrebienku, ktorý bol tento rok postavený v štýle vatikánskej Baziliky Sv. Petra. Svetový pohár žien v alpskom lyžovaní v Špindlerovom Mlýne, ktorý sme organizovali, mal pozitívny divácky ohlas aj vďaka účasti a víťazstve majsterky sveta, Petry Vlhovej. V uplynulom období sme vstúpili do golfového segmentu prenájmom dvoch prestížnych golfových rezortov v Čechách - Golf & Ski Resort Ostravice a Golf Resort Kaskáda na dobu najmenej 20 rokov. Plánujeme rozvoj najmä ich ubytovacích kapacít, pričom chceme sem implementovať program Gopass a využívať tak skupinové synergie,“ komentoval výsledky Bohuš Hlavatý, predseda predstavenstva a CEO TMR.

Za pozorované polročné obdobie Skupina TMR (Tatry mountain resorts, a.s. a dcérske spoločnosti) dosiahla konsolidované celkové výnosy 68,6 mil. EUR, čo je 4,7% medziročný nárast.

Najväčší segment Horské strediská zaznamenal výnosy o 3,1% vyššie ako v rovnakom období minulý rok, Zábavné parky poklesli vo výnosoch o 9,0%, Reštauračné zariadenia zaznamenali nárast 10,4%, Športové služby & obchody o 10,3%, hotelový segment sa zlepšil o 4,8% a Realitné projekty o 5,2%.

Výsledky zahŕňajú jednorazový vplyv z predaja vstupov, reklamy a ubytovania na Svetový pohár v alpskom lyžovaní v Špindlerovom Mlýne, ktorý TMR organizovalo, predaj skipasov cez Gopass do rakúskeho Mölltaler Gletscher na základe obchodnej spolupráce a výsledky tiež prvýkrát zahŕňajú nový golfový segment.

Návštevnosť v Horských strediskách si zachovala takmer rovnakú úroveň ako vlani s 1,9 milióna návštevníkmi (osobodňami). Priemerná tržba na návštevníka v Horských strediskách klesla o 3,9%. Zábavné parky za pozorované obdobie zaznamenali 6,3% pokles návštevnosti na celkových 219 tisíc, pričom Legendia - Sliezsky zábavný park bol v zimnej sezóne iba čiastočne otvorený. V Zábavných parkoch bola priemerná tržba vyššia o 4,2%. V Reštauračných zariadeniach na svahu a v zábavných parkoch zákazník v priemere minul o 6,6% viac ako vlani a Športové služby & obchody vykázali vyššie výdavky na návštevníka o 7,8%.

Segment Hotely vykázal pozitívne trendy. Priemerná vážená obsadenosť hotelového portfólia narástla o 8,3 percentuálnych bodov na 64,7%. Priemerná denná cena za izbu (ADR) na úrovni portfólia sa zvýšila o 10,3% na 105,20 EUR, pričom väčšina hotelov si priemernú cenu zlepšila.

Ukazovateľ EBITDA medziročne mierne poklesol o 1,6% na 25,8 mil. EUR najmä kvôli vyšším nákladom za nakupované služby a spotrebu materiálu a tovaru, spojeným s organizáciou Svetového pohára v Špindlerovom Mlýne ako aj kvôli vyšším osobným nákladom. Prevádzková rentabilita, vyjadrená ako EBITDA marža, sa tak mierne zhoršila (-2,4 p.b.) na 37,6%. Čistý zisk dosiahol 8,9 mil. EUR, pokles o 27,1%. Zisk na akciu bol vykázaný v hodnote 1,313 EUR. 

Do konca roka 2018/19 predstavenstvo očakáva naplnenie finančného plánu, t.j. rast výnosov o 10,9% na 120,0 mil. EUR a rast EBITDA 8,3% na úroveň 37,0 mil. EUR. Výsledky TMR do konca finančného roka 2018/19, t.j. do 31. októbra 2019, budú závisieť hlavne od letnej sezóny v horských strediskách, v zábavných parkoch, v novom golfovom segmente, v hoteloch TMR, v realitných projektoch, ako aj v doplnkových službách.

Podrobnejšie výsledky sú k dispozícii na http://tmr.sk/pre-investorov/financne-informacie/.

_______________________________________________________________________________________
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. TMR si tiež prenajíma a prevádzkuje český lyžiarsky areál Ještěd, Golf & Ski Resort Ostravice a prenajíma si Kaskáda Golf Rezort Brno, kde zastrešuje prevádzku hotela, reštaurácie a kongresového centra . V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (Szczyrk) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca finančného roka 2018 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR cca. 350 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

Uplatnenie benefitov

Výhody akcionárskeho klubu

Akcie Benefity
25 6 vstupov
40 12 vstupov
80 25 vstupov
130 1 x sezónny lístok
250 2 x sezónny lístok
500 VIP viac info
750 VIP GOLD viac info
Viac info nájdete tu
./
../../../