Polročné výsledky TMR neovplyvnila teplá zima

30. júna 2016
Polročné výsledky TMR neovplyvnila teplá zima
Polročné výsledky TMR neovplyvnila teplá zima

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (30. jún 2016) – Po prvom polroku vzrástli výnosy Spoločnosti Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) medziročne o 15,6% na 46,8 mil. EUR, prevádzkový zisk pred odpismi (EBITDA) sa zvýšil o 10,9% na 17,1 mil. EUR a čistý zisk sa zlepšil o 45,7% na 5,5 mil. EUR. Pod výrazné nárasty vo výsledkoch sa podpísal najmä rast návštevnosti, zvýšený online predaj skipasov, doplnkové služby a program Gopass.

Zverejnené konsolidované výsledky zahŕňajú prvý polrok finančného roka 2015/16 (obdobie od 1. novembra 2015 do 30. apríla 2016).

„Napriek tomu, že sme opäť prežili jednu z tých teplejších a suchších zím, môžeme ju hodnotiť ako úspešnú. Teší nás skutočnosť, že našich klientov neodradilo počasie a počas zimnej sezóny 2015/16 oddychovali v tatranskom prostredí. V našich slovenských strediskách sme aj napriek nie práve ideálnym snehovým podmienkam na začiatku sezóny boli schopní ponúknuť našim klientom najviac kilometrov zjazdoviek s dobrými snehovými podmienkami. Počas vianočných sviatkov a zlatého týždňa sme už tradične mali hotely plne vyťažené. Návštevnosť tatranských stredísk počas jarných prázdnin bola porovnateľná s vianočnými sviatkami. Sezóna bola relatívne dlhá, so silnými veľkonočnými sviatkami a trvala až do konca apríla. Počet lyžiarskych osobodní v horských strediskách sa za minulý polrok medziročne zvýšil o 6,8%. Okrem zvýšenej návštevnosti k týmto rastom veľkou mierou prispel náš silnejúci online predaj cez Gopass, výhodné ponuky pre klientov v programe Gopass, nárast predaja sezónnych lístkov aj vďaka nášmu výhodnému predpredaju Šikovnej sezónky a hlavne naša orientácia na kvalitu poskytovaných služieb nielen na svahu, ale aj v gastronómii a ubytovaní. Okrem toho nárastom pomohli aj atrakcie a eventy organizované v našich strediskách ako Ľadový dóm na Hrebienku alebo mimoriadne úspešný Svetový pohár žien, ktorý sa po 32 rokoch podarilo zorganizovať v Jasnej,“ komentoval výsledky Bohuš Hlavatý, predseda predstavenstva a CEO TMR.

Za pozorované polročné obdobie Skupina TMR (Tatry mountain resorts, a.s. a dcérske spoločnosti) dosiahla konsolidované celkové výnosy 46,8 mil. EUR, čo je 15,6% medziročný nárast.

Hlavný segment Hory & zábavné parky zaznamenal nárast výnosov o 6,6% na 32,6 mil. EUR, z toho Horské strediska si polepšili o 3,7%, Zábavné parky rástli o 10,7%, Reštauračné zariadenia zaznamenali nárast o 10,2% a Športové služby & obchody o 19,3%. Výsledky boli pozitívne ovplyvnené rastom návštevnosti, najmä v tatranských strediskách a rastom online predaja skipasov. Do Horských stredísk prišlo spolu 1,3 milióna návštevníkov (osobo-dní), o 6,8% viac ako vlani. Zábavné parky za pozorované obdobie zaznamenali 5,6% pokles návštevnosti na celkových 210 tisíc, pričom Sliezsky zábavný park bol v zimnej sezóne zavretý. Priemerná tržba na návštevníka v Horských strediskách klesla o 3,4% kvôli 31% nárastu počtu osobodní predaných cez e-shop GOPASS za výhodnejšie ceny. V Aquaparku Tatralandia bola priemerná tržba vyššia o 12,4%, v Reštauračných zariadeniach na svahu a v Tatralandii zákazník v priemere minul rovnako ako vlani a Športové služby & obchody vykázali vyššie výdavky na návštevníka o 7,4%.

Hotelový segment posilnil celkové výnosy s rastom 3,6% na 9,8 mil. EUR hlavne vďaka zvýšenej priemernej cene na úrovni hotelového portfólia o 6,4% a obsadenosti o 1,1 percentuálneho bodu. K výsledkom opäť prispela maximálna obsadenosť hotelov hlavne vo vrcholových termínoch, ako obdobie Nového roka a zlatý týždeň (obdobie po Vianociach do Troch kráľov). Pri hotelových pobytoch sme zaznamenali nárasty zo susedných okolitých krajín, ale gro tvorili domáci hostia.

Podiel výnosov z realitného segmentu prvýkrát narástol na 9,5% celkových výnosov. Počas sledovaného polročného obdobia TMR vykázalo výnosy z predaja deviatich chaletov realitného projektu Chalets Jasná Otupné a desiatich bungalovov Holiday Village Tatralandia.
Spolu s výnosmi z prenájmu ubytovacích kapacít – Chaty Kosodrevina, Hotela Ski & Fun a Hotela Liptov dosiahli výnosy 4,5 mil. EUR, nárast o 3,9 mil. EUR.

EBITDA medziročne vzrástla o 10,9% na 17,1 mil. EUR a na porovnateľnej báze bez vplyvu Sliezskeho zábavného parku o 14,4%. K rastu EBITDA významne prispel predaj Chalets Jasná Otupné, Horské strediská, v ktorých väčšinu nákladov tvoria fixné, ako aj efektívny manažment a rast tržieb reštauračných zariadení. Čistý zisk dosiahol nárast 45,7% na celkových 5,5 mil. EUR. Zisk na akciu bol 0,852 EUR.

Do konca roka 2015/16 predstavenstvo očakáva naplnenie finančného plánu, t.j. rast výnosov o 7,2% na 76,0 mil. EUR a rast EBITDA o 2,4% na úroveň 25,0 mil. EUR. Výsledky TMR do konca finančného roka 2015/16, t.j. do 31. októbra 2016, budú závisieť hlavne od letnej sezóny v horských strediskách, v zábavných parkoch, v hoteloch TMR, ako aj v doplnkových službách.
Podrobnejšie výsledky sú k dispozícii na https://tmr.sk/pre-investorov/financne-informacie/.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2015 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 206 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.