TMR hodnotí zimnú sezónu 2016/17

27. apríla 2017
TMR hodnotí zimnú sezónu 2016/17
TMR hodnotí zimnú sezónu 2016/17

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (27. apríl 2017) – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) zverejnila hlavné ukazovatele zimnej sezóny 2016/17 v strediskách TMR.

TMR zverejnilo hlavné ukazovatele doterajšej zimnej sezóny 2016/17 – za obdobie od začiatku zimnej sezóny v novembri 2016 do 23. apríla 2017 – v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku. Porovnanie zahŕňa horské strediská – Jasná Nízke Tatry, Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso, Szczyrkowski Ośrodek Narciarski (SON) v Poľsku, zo zábavných parkov Aquapark Tatralandia a hotely patriace do portfólia TMR na Slovensku. Hodnotenie nezahŕňa Sliezsky zábavný park, ktorý je cez zimnú sezónu mimo prevádzky.

Hlavné údaje:

  • Celkové tržby sa za zimnú sezónu medziročne zlepšili o +9,4%
  • V Horských strediskách návštevnosť, meraná počtom lyžiarskych osobodní, za porovnávané obdobie vzrástla o +13,2%
  • V Zábavných parkoch sa počet návštevníkov za dané obdobie medziročne zvýšil o +2,3%
  • V segmente Hotely sa obsadenosť zvýšila vo váženom priemere o +3,3 percentuálnych bodov a priemerná denná cena až o +10,4%
  • Tržby z predaja skipasov za dané obdobie stúpli o +8,6%
  • Tržby segmentu Zábavné parky dosiahli úroveň predchádzajúcej sezóny (+0,3%)
  • Tržby hotelov medziročne stúpli o +13,2%
  • Tržby v reštauračných zariadeniach narástli o +11,4% a v športových službách a obchodoch takisto o +11,4%

K priebežným výsledkom sezóny sa CEO TMR Bohuš Hlavatý vyjadril nasledovne: „Oproti minulým rokom nám túto zimu počasie veľmi prialo, snehové podmienky boli výborné, čo sa prejavilo v raste návštevnosti našich stredísk. Prispel k tomu najmä bezkonkurenčný produkt Šikovnej sezónky na slovenskom trhu. Výsledky jasne ukazujú, že klienti registrovaní v našom zákazníckom programe sú výrazne spokojnejší s poskytnutými produktmi a výhodnými službami, ktoré sú ušité len pre nich a to priamo na mieru. Týmito výhodnými ponukami mierenými na ich potreby sa nám darí poskytovať vyššiu kvalitu služieb za atraktívne ceny. Preto chceme v nasledujúcom období zintenzívniť motiváciu klientov, aby sa registrovali do vernostného programu GOPASS. Pozitívne hodnotíme spoluprácu so všetkými ubytovacími subjektmi, ktoré využívali našu službu skipasov ´na vankúš´ ako aj spoluprácu s regionálnymi Oblastnými organizáciami cestovného ruchu. Veríme, že v dobre rozbehnutom nastavení sa nám bude dariť aj počas blížiacej sa letnej turistickej sezóny.“

Začiatok sezóny, Vianoce a Nový rok
Zimnú sezónu v Tatrách sme odštartovali 26. novembra 2016, kedy sme lyžovačku spustili ako prvé stredisko na Slovensku a to na Štrbskom Plese na zjazdovke Interski. Vďaka vplyvu studeného frontu, príchodu skorej zimy v podobe prírodného sneženia, dobrému podkladu na zjazdovkách, intenzívnym mrazom a technickému zasnežovaniu sme 3. decembra naplno spustili lyžovačku na 9 km v lyžiarskom stredisku Jasná Nízke Tatry. 10. decembra sa k otvoreným strediskám pripojila aj Tatranská Lomnica. Vianočné sviatky, Silvester a Novy rok sa odrazili na zvýšenej obsadenosti našich hotelov a záujme práve o pobyty spojené s lyžovačkou. Hotely TMR boli počas vrcholových termínov už tradične vyťažené na maximum. Na svahoch, v ubytovacích zariadeniach a v Aquaparku Tatralandia prevládala domáca klientela. Najväčší záujem spomedzi tatranských atrakcií aj tento rok vzbudil Ľadový dóm s gotickým motívom na Hrebienku, ľadovými sochami a pravidelným hudobnými programom. S príchodom Nového roka sme spustili lyžovačku pre fajnšmekrov na najvyššie položenej zjazdovke v Lomnickom sedle, ktorá mala 120 cm prírodného snehu. 20 slnečných dní v januári spolu s mixom prírodného a technického snehu malo pozitívny vplyv na kvalitu a atmosféru lyžovačky. Technologická novinka v podobe inteligentného softvéru SNOWsat výrazne zvýšila úpravu samotných zjazdoviek, pomohla nájsť kritické miesta, efektívne pracovať s nahŕňaním snehu a v konečnom dôsledku predĺžiť životnosť samotných zjazdoviek a šetriť energiu.

Jarné prázdniny, Veľká noc a jarná lyžovačka
Veľmi dobré lyžiarske podmienky s priemernou 70 cm snehovou pokrývkou v našich strediskách a slnečné počasie využili najmä rodiny s deťmi, ktoré sa chceli počas týždenného voľna naučiť lyžovať alebo si užiť zábavné atrakcie na svahoch a v termálnych bazénoch. Aj keď v druhej polovici februára sa počasie zhoršilo čo malo vplyv na návštevu stredísk,  najsilnejšie boli opäť bratislavské prázdniny. S príchodom jari sa od 20. marca zmenil cenník skipasov. Ceny 1-dňového skipasu sa oproti hlavnej sezóne znížili v Jasnej o 7 eur a vo Vysokých Tatrách o 5 eur. Príchod Veľkej noci ukončil lyžovačku v menších strediskách, nie však na Chopku a vo Vysokých Tatrách. Apríl sa držal povesti premenlivého počasia, kedy sa striedali vysoké teploty s extrémnym ochladením a výdatným snežením. Lyžiari si napriek spomínaným výkyvom užívali v apríli najväčšiu nádielku čerstvého prírodného snehu.

Klub Šikovných sezonkárov túto zimnú sezónu odlyžoval spoločne v našich strediskách (k 23.4.) 4 324 000 kilometrov, čo v praxi znamená, že by spoločne dokázali zájsť napríklad trasu až na Mesiac a to 5-krát. Náš najvýkonnejší 28-ročný lyžiar z Liptovského Mikuláša odlyžoval túto lyžiarsku sezónu v sledovanom období od 26.11.2016 do 23.4.2017 spolu 7 663 km, čo je 121 dní, v priemere odlyžoval denne 63 km a celkovo sa lanovkami vyviezol 2 933-krát.
Na lyžiarskych svahoch v Jasnej a Vysokých Tatrách tvorili domáci návštevníci 68%, ktorých podiel výrazne narástol, nasledovali klienti z Poľska (14%) a Českej republiky (8%). Zimná sezóna 2016/17 naďalej trvá, k dnešnému dňu (27.4.) sa v tatranských strediskách lyžuje už 153 dní a predpokladá sa, že vo Vysokých Tatrách a v Jasnej sa pri priaznivých poveternostných podmienkach bude lyžovať ešte aj prvý májový víkend.

Sezóna v Poľsku
Lyžiarska sezóna v poľskom Szczyrku začala 3. decembra 2016 a trvala do 19. marca 2017, čo je celkovo 107 dní lyžovania. Návštevnosť sa medziročne zlepšila, čo vzhľadom na zastaralú technológiu (vleky) a nevýkonný dosnežovací systém treba považovať za veľmi dobrý výsledok. Denný počet turistov v stredisku bol porovnateľný a častokrát prevyšoval návštevnosť Štrbského Plesa. Túto sezónu bola napr. prvýkrát po niekoľkých rokoch otvorená čierna FIS zjazdovka – Bieńkula. Vďaka pružnej operatíve a čiastočne aj priaznivému počasiu hodnotíme zimnú sezónu ako veľmi dobrú. Hostia Szczyrkowského lyžiarskeho strediska boli z okruhu cca 20-50 km. Pre svoju lyžiarsku dovolenku sa rozhodovali spontánne bez dlhodobého plánovania a dávali prednosť krátkodobým dvoj- až trojdňovým pobytom. Dôvodom, prečo si naši klienti vybrali stredisko Szczyrk, bola dobrá prístupová komunikácia, dobré prírodné podmienky a ich blízky vzťah k stredisku.

Najbližšie hospodárske výsledky TMR zverejní za prvý polrok finančného roka 30.6.2017. Na automatický odber informácií od TMR emailom sa prihláste tu.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská, zábavné parky, reštauračné zariadenia, športové služby, obchody a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horský hotel Hrebienok. TMR tiež nepriamo vlastní 9,5% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní 97% podiel v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski S.A. (SON) a 75% podiel v spoločnosti, ktorá vlastní a prevádzkuje Sliezsky zábavný park (Śląskie Wesołe Miasteczko) a 7,3% podiel v zábavno-edukačnom projekte prostredníctvom poľskej spoločnosti Korona Ziemi Sp. z.o.o. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2016 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR 230 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.