TMR investuje do Tatier ďalších 45 miliónov EUR

22. mája 2013
TMR investuje do Tatier ďalších 45 miliónov EUR
TMR investuje do Tatier ďalších 45 miliónov EUR

TATRY (22. máj 2013) – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) investuje vo fiškálnom roku 2012/13 ďalších 45 miliónov EUR na rozvoj cestovného ruchu v Tatrách. Po vyše 144 miliónoch EUR, ktoré do konca roka 2012 preinvestovala do svojich stredísk, tak prichádza nová finančná injekcia v podobe rekonštrukcie, rozšírenia objektov a výstavby lanoviek vo Vysokých a Nízkych Tatrách.

Najväčší líder v oblasti cestovného ruchu na Slovensku, Spoločnosť TMR aj tento rok prebúdza Tatry do novej éry a sústreďuje svoj zámer do investičných aktivít a rozvoja pracovných miest v regióne. „Kľúčovou investíciou v roku 2013 bude výmena lanovky Štart – Skalnaté pleso v stredisku Tatranská Lomnica,“ uviedol Bohuš Hlavatý, generálny riaditeľ TMR. Ako ďalej Hlavatý podotkol, súčasná 4-miestna lanovka je už nevhodná do poveternostných podmienok. Nahradí ju 15-miestna kabínka, rovnaká ako na Chopku Juh – vetru odolná, ktorá výrazne zlepší prepravu, skvalitní produkt a lyžiari si okrem novej lanovky budú užívať aj zjazdovky: „Esíčka“ so zasnežovaním a zábranami, „Bukova hora II.“ so zasnežovaním, či obnovenie pôvodnej zjazdovky „Generál II.“ – všetky v Tatranskej Lomnici. V Nízkych Tatrách dôjde k napojeniu zjazdovky „Turistická“ na zjazdovku v smere na Lúčky, ktorú doplní aj nová 6 sedačková lanovka na severnej strane Chopku.

chopok
Vznikne tak nový nástupný bod do strediska s pokladňami, požičovňou a gastrom na svahu. Týmto sa výrazne zvýši komfort do strediska nakoľko parkovisko Lúčky zo svojou kapacitou 350 parkovacích miest bude ski-in a ski-out. Doplnkovými službami v roku 2013 sú aj: 350-miestna kongresová sála pri hoteli Grand v Jasnej, výstavba 6 nových Chaletov na Záhradkách v Nízkych Tatrách, či rozšírenie gastra na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách. Hotel Srdiečko v Nízkych Tatrách prebuduje vstupnú časť recepcie, lobby bar
a wellness. V areáli Tatralandie vyrastá adrenalínová atrakcia Superfly – simulácia voľného pádu.


„Rotunda na Chopku bude ikonickou stavbou tohto roku, tvarovo veľmi podobná tej pôvodnej. V hornej časti Rotundy ponúkne strešná terasa prekrásny výhľad na Západné Tatry a Horehronie. V strednej časti budovy pribudnú 4 apartmány podobné ako na Lomnickom štíte s úžasným výhľadom na okolitú scenériu,“ doplnil Bohuš Hlavatý.
Dokončením minuloročných investícií je nové opláštenie nástupných a výstupných staníc na Chopku, ktoré tak získajú nový moderný vzhľad. K skvalitňovaniu ďalších služieb prispejú aj pokladne a lyžiarske škôlky Maxiland v tatranských strediskách.


Od tohtoročných investícií sa očakáva nárast počtu návštevníkov stredísk, vyššie priemerné výdavky na návštevníka, zvýšenie obsadenosti daných hotelov a následne vyššie tržby, podobne ako sa minuloročné investície v hodnote 44 mil. EUR prejavili na náraste návštevnosti. Počet návštevníkov v stredisku Jasná Nízke Tatry, kam primárne smerovali minuloročné investície sa zvýšil o vyše 105 tisíc návštevníkov, t.j. o 24%. Okrem 45 mil. EUR na investície v Tatrách TMR preinvestuje v roku 2012/13 ďalších 120 mil. CZK do rozvoja Špindlerovho Mlýna prostredníctvom dcérskej spoločnosti Melida, v ktorej má 50% podiel, a ktorá má stredisko v prenájme. Investície v Špindlerovom Mlýne budú smerovať hlavne do rozvoja doplnkových služieb, t.j. do výstavby požičovní športového výstroja, gastro prevádzok, obchodov a lyžiarskych škôl.
Za posledných 6 rokov uskutočnila Spoločnosť TMR viaceré významné stavby (lanovky v Tatranskej Lomnici s modrými a oranžovými sklami, cez renovácie tatranských grandhotelov, hudobný klub Happy End v Jasnej, gastro na svahoch, revolučné prepojenie oboch strán Chopku lanovkami Funitel a 15 gondoly, lyžiarsky výťah twinliner, obchody, požičovne, tropický svet v akvaparku Tatralandia atď…), ktoré výraznou mierou ovplyvnili modernizáciu, rozvoj a celkovú návštevnosť horských stredísk. TMR sa za posledných 6 rokov pričinila o vytvorenie 339 nových pracovných miest.
Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha
Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel Slovakia a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlyn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský akvapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2012 sa preinvestovalo do uvedených stredísk vyše 144 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.