TMR s rastom 13,4% v prvom kvartáli 2013/14

19. marca 2014
TMR s rastom 13,4% v prvom kvartáli 2013/14
TMR s rastom 13,4% v prvom kvartáli 2013/14

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (19. marec 2014) – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) ukončila prvý kvartál 2013/14 s výnosmi 15,2 milióna EUR a s rastom 13,4%.

TMR dnes zverejnila priebežné hospodárske výsledky za prvý kvartál finančného roka 2013/14 – obdobie od 1. novembra 2013 do 31. januára 2014. Za dané obdobie TMR vykázalo výnosy 15,2 mil. EUR, čo je 13,4% medziročný rast a zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) vo výške 2,9 mil. EUR, pokles o 12,7%.

„Aj napriek extrémne miernej a suchej zime v prvej polovici sezóny 2013/14 sme boli pripravení, začali sme sezónu načas a boli sme schopní poskytnúť našim návštevníkom vhodné lyžiarske podmienky neporovnateľné s väčšinou lokálnych stredísk. Takisto vďaka nášmu diverzifikovanému business modelu sme mohli akýkoľvek úbytok lyžiarov kompenzovať tržbami Aquaparku Tatralandia a inými après ski aktivitami,“ komentoval výsledky Bohuš Hlavatý, CEO a predseda predstavenstva TMR.

Rast výnosov možno pripísať excelentnej technickej vybavenosti TMR, jeho modernému zasnežovaciemu systému so širokým pokrytím a celkovej konkurenčnej výhode TMR vďaka dokončeným masívnym investíciám do rozvoja svojich stredísk. TMR rástlo hlavne v segmente Aquapark (+46,8%) vďaka úspešnému konceptu Tropical Paradise, kde prišlo o 33% viac návštevníkov ako minulý rok. V Horských strediskách TMR zaznamenalo pokles návštevníkov o 5%, avšak tržby stúpli vďaka vyšším priemerným tržbám na návštevníka (+6,4%). Segment Hotely tiež posilnil celkové tržby s rastom 27,1% vďaka zvýšenej návštevnosti rusky hovoriacej klientely počas Zlatého týždňa a vyššej priemernej dennej cene (+65,6%).

Pokles na úrovni EBITDA o 12,7% bol spôsobený najmä zvýšenými nákladmi na zasnežovanie, marketing, nový vernostný systém GOPASS a zvýšenými prevádzkovými nákladmi spojenými so spustením nových lanoviek v Tatranskej Lomnici v stredisku Vysoké Tatry a v Jasnej, lokalita Lúčky.

Výsledky zimnej sezóny do konca prvého polroka 2013/14 budú ovplyvnené tohtoročnou miernou zimou, ako aj neskorými veľkonočnými sviatkami. Na druhej strane, nepriaznivé poveternostné podmienky TMR kompenzuje úspešným Aquaparkom Tatralandia. Manažment očakáva, že TMR dosiahne ročné prevádzkové výnosy za rok 2013/14 vo výške 57,6 mil. EUR, čo by predstavovalo rast 5,9%.  EBITDA je plánovaná na 19,1 mil. EUR, čo je o 490 tis. EUR viac ako v minulom roku.

Podrobnejšie výsledky za 1. kvartál 2013/14 sú k dispozícii na https://tmr.sk/pre-investorov/financne-informacie/.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý vlastní a prevádzkuje atraktívne horské strediská a hotely. V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Horský Hotel Srdiečko a Million Star Hotel. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj Tropical Paradise – špeciálnu tropickú halu s morskou vodou ako aj zábavu vo Fun Parku a ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje  stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje. Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež vlastní 19% v spoločnosti Melida, a.s., ktorá si prenajíma a prevádzkuje stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike. V Poľsku TMR vlastní stredisko Szczyrk. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2013 sa preinvestovalo do rozvoja a modernizácie stredísk TMR takmer 190 mil. EUR. Akcie TMR sú obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.