TMR v prvom polroku s rastom výnosov o 28,2%

28. júna 2013
TMR v prvom polroku s rastom výnosov o 28,2%
TMR v prvom polroku s rastom výnosov o 28,2%

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (28. jún 2013) – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) zverejnila pozitívne výsledky za prvý polrok 2012/13 (obdobie od 1. novembra 2012 do 30. apríla 2013) s výnosmi 32,5 milióna EUR.

TMR, najväčší hráč v cestovnom ruchu v Tatrách a na Slovensku a top operátor horských stredísk v strednej Európe, ukončila prvú polovicu finančného roka 2012/13 s nárastom konsolidovaných výnosov o 28,2% na úroveň 32,5 milióna EUR v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) dosiahol úroveň 12,1 milióna EUR s medziročným rastom 53,6%, pričom konsolidovaný čistý zisk vo výške 7,1 milióna EUR alebo 1,06 EUR na akciu bol vyšší o 15%.
„TMR má za sebou ďalšiu úspešnú zimnú sezónu. Za posledných šesť mesiacov bilancujeme prvé výsledky nášho komplexného projektu prepojenia oboch strán Chopku v stredisku Jasná Nízke Tatry troma novými lanovkami. V Jasnej sa tak zvýšila prepravná kapacita na 30 500 osôb za hodinu a v minulej sezóne nám počet návštevníkov narástol o 26,3%. Tiež sme spustili do prevádzky druhú fázu projektu Tropical Paradise v Tatralandii s garanciou tropického počasia. Do Tatralandie aj preto prišlo o 23% viac návštevníkov. Tieto projekty ako aj ostatné investície uplynulých rokov v celkovej výške 144 milióna EUR do rozvoja stredísk, hotelov a služieb vo Vysokých a Nízkych Tatrách k nám stále priťahujú viac návštevníkov a pomáhajú Spoločnosti rásť. Verím, že výsledky našej investičnej stratégie sa budú ďalej takto pozitívne odrážať vo výkazoch budúcich období,“ komentoval výsledky Bohuš Hlavatý, predseda predstavenstva a CEO TMR.
Hlavný segment Hory & Aquapark si zlepšil výnosy o 33,4% na 24,5 milióna EUR s najvýraznejším zlepšením v subsegmentoch Reštauračné zariadenia (+60,3%) a Športové služby & obchody pod značkou Tatry Motion (+42,8%). Aquapark si polepšil vo výnosoch o 41,5%. Celkový počet návštevníkov v horských strediskách za uplynulú zimnú sezónu dosiahol 952 tisíc (+14%). Aj vďaka synergiám s horskými strediskami a atraktívnym pobytovým balíčkom si druhý segment Hotely pripísal rast výnosov o 14,2% na úroveň 7,9 milióna EUR s priemernou dennou cenou v hoteloch vyššou o 17%.
Nárast EBITDA o 53,6% na úrovni porovnateľnej s minuloročným obdobím možno pripísať hlavne prevádzke horských stredísk, kde sa tento ukazovateľ zlepšil celkovo o 2,3 milióna EUR. Reštauračné zariadenia v strediskách si zlepšili EBITDA dokonca o 133%. Aj napriek spusteniu nových lanoviek a zariadení v Tatralandii do prevádzky sa prevádzková efektivita (EBITDA marža) Skupiny zlepšila o 6,2 percentuálnych bodov na 37,3%, pričom EBITDA marža horských stredísk dosiahla až 47,6%. Prevádzkový zisk (EBIT) sa medziročne zlepšil až o 72% na 7,3 milióna EUR.
Do konca finančného roka 2012/13 manažment plánuje pokračovať v rozvojových investíciách do stredísk a hotelov s rozpočtom 45 miliónov EUR. Kľúčovou investíciou bude výmena lanovky Štart – Skalnaté pleso v lokalite Tatranská Lomnica. Starú lanovku nahradí 15-miestna gondola, rovnaká ako na Chopku Juh. Okrem iného sa v strediskách Vysoké Tatry a Jasná Nízke Tatry budú upravovať zjazdovky, rozširovať zasnežovanie a pribudnú reštauračné zariadenia na svahoch. Na vrchole Chopka v Jasnej sa zrenovuje ikonická vyhliadková reštaurácia Rotunda.
Podrobnejšie výsledky sú k dispozícii na www.tmr.sk/sk/investorske-vztahy/financne-udaje/akt-financne-udaje/.

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. je top subjektom v oblasti cestovného ruchu v Strednej a Východnej Európe, ktorý sám alebo prostredníctvom dcérskych spoločností vlastní a prevádzkuje atraktívne lyžiarske strediská a hotely v oblasti Nízkych a Vysokých Tatier. Patria sem strediská Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Tri studničky, Chalets Záhradky De Luxe a hotel Srdiečko, vo Vysokých Tatrách spoločnosť TMR vlastní a prevádzkuje strediská Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec a Hotel FIS Štrbské Pleso. TMR tiež spoluprevádzkuje stredisko Štrbské Pleso a od zimnej sezóny 2012/2013 si prenajíma v spolupráci so spoločnosťou SMMR, a.s. aj horské stredisko Špindlerov Mlyn v ČR. TMR je zároveň vlastníkom Tatralandie. Ide o najväčší slovenský aquapark s celoročnou prevádzkou, ktorý ponúka okrem vodnej zábavy aj zábavu vo Fun Parku, relax v špeciálnej tropickej hale s morskou vodou, ako aj ubytovanie v bungalovoch a apartmánoch Holiday Village Tatralandia. TMR tiež vlastní hotely a prenajíma hotely Kosodrevina, Liptov a Ski&Fun Záhradky a Bungalovy. Do konca roka 2012 sa preinvestovalo do uvedených stredísk vyše 144 mil. €, tieto investície prispievajú k zvýšeniu štandardu a návštevnosti Tatier. Akcie TMR sú od roku 2012 obchodované na troch európskych burzách v Bratislave, Prahe a vo Varšave.

1 Upravené prevádzkové výsledky za obdobie 1H 2011/12 zahŕňajú 100% výsledky Grandhotela Starý Smokovec, vlastneného spoločnosťou Interhouse Tatry, s.r.o. Podľa IFRS bol tento 50% podiel v danom období vykazovaný metódou vlastného imania